Zdravé stravovanie. Potraviny, ktorým sa musíte vyhnúť pre dlhší život

Zdieľať
údeniny
Zdravé stravovanie. Potraviny, ktorým sa musíte vyhnúť pre dlhší život Foto: depositphotos.com

Chcete žiť dlhý a zdravý život? Strava je kľúčovým faktorom, ktorý môže výrazne ovplyvniť vašu dĺžku a kvalitu života. Aj keď si mnohí myslíme, že jeme zdravo, často konzumujeme potraviny, ktoré nám škodia. Ktoré potraviny by sme mali dlhodobo vynechať, aby sme si zabezpečili čo najdlhší a najplnohodnotnejší život?

Väčšina z nás túži po dlhom a kvalitnom živote. Preto sa snažíme stravovať zdravšie. Avšak, často len myslíme, že naša strava je zdravá, a pritom jeme potraviny, ktoré škodia nášmu zdraviu. Ktorým potravinám by sme sa mali vyhnúť, aby sme si predĺžili život?

Spracované mäso

Šunka, slanina, párky a údené mäso… Takto spracované mäso obsahuje sodík a konzervačné látky, aby sa predĺžila jeho trvanlivosť.

Nadmerná konzumácia údenín mení zloženie črevnej mikroflóry, čo môže viesť k chronickým zápalovým stavom. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) navyše označuje takéto mäso za karcinogénne.

Umelé sladidlá

Omedzenie bieleho cukru je rozumný krok, ale nahradiť ho umelými sladidlami nie je najlepšia voľba pre zdravie. Umelé sladidlá môžu prispievať k cukrovke, pečeňovým problémom a neurózam.

„Umelé sladidlá majú negatívny vplyv na rovnováhu črevnej mikroflóry. Štúdie ukazujú, že počet prospešných baktérií, ako sú lactobacily a bifidobaktérie, sa v dôsledku užívania umelých sladidiel znižuje,“ poznamenáva výživová poradkyňa Jana Nováková.

Črevná nerovnováha môže súvisieť s mnohými chronickými zdravotnými problémami, ako sú zápaly, obezita, rakovina či autizmus.

sladidlá
Zdravé stravovanie. Potraviny, ktorým sa musíte vyhnúť pre dlhší život Foto: www.freepik.com

Sýtené nápoje

Pití sýtených nápojov, ako sú cola alebo pomarančová limonáda, je v podstate ako pitie jednoduchého cukru s koktailom chemikálií. Lekári upozorňujú na spojitosť medzi pitím sýtených nápojov a cukrovkou, demenciou, dnou či obezitou. Sýtené nápoje zvyšujú riziko vzniku rakoviny a srdcových chorôb.

Vyprážané jedlá

Kto by nemal rád hranolky, vyprážaný syr alebo cibuľové krúžky? Pozor však! Práve vyprážané jedlá obsahujú veľké množstvo nezdravých tukov, vrátane nasýtených a trans-tukov.

Trans-tuky sú obzvlášť nebezpečné. Aj keď si myslíme, že jedlá obsahujúce tieto tuky sú chutné, v skutočnosti riskujeme kardiovaskulárne ochorenia, mŕtvicu a cukrovku druhého typu.

vyprážané jedlo
Zdravé stravovanie. Potraviny, ktorým sa musíte vyhnúť pre dlhší život Foto: www.freepik.com

Potraviny s vysokým obsahom sodíka

Údeniny, konzervované a instantné pokrmy, jedlá z rýchleho občerstvenia, biely cukor a alkoholické nápoje – to sú potraviny s nízkym obsahom živín a vysokým obsahom sodíka. Nadmerná konzumácia sodíka môže spôsobiť vysoký krvný tlak, mŕtvicu, srdcové choroby a srdcové zlyhanie.

Podľa prieskumov väčšina ľudí konzumuje dvakrát viac sodíka, než by mala. Tým sa zvyšuje riziko vysokého krvného tlaku, mŕtvice, srdcových ochorení a srdcového zlyhania.

Alternatívne potraviny s nízkym obsahom tuku

Máte radi nízkotučné jogurty? Ak si myslíte, že sú veľmi zdravé, mýlite sa. Nízky obsah tuku je často nahradený bielym cukrom, umelými sladidlami, trans-tukmi alebo látkami zlepšujúcimi chuť. Takáto „ľahká“ alternatíva je často menej zdravá než plnotučný originál.

párky
Zdravé stravovanie. Potraviny, ktorým sa musíte vyhnúť pre dlhší život Foto: www.freepik.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané