Zbavte sa chorôb bez vedľajších účinkov: Prírodné antibiotiká, ktoré musíte vyskúšať!

Zdieľať
Zbavte sa chorôb bez vedľajších účinkov
Zbavte sa chorôb bez vedľajších účinkov: Prírodné antibiotiká, ktoré musíte vyskúšať! Foto: www.freepik.com

S rastúcou spotrebou antibiotík na každú bežnú chorobu sa zvyšuje riziko vzniku rezistentných baktérií, čo oslabuje ich účinnosť. V dnešnom článku sa pozrieme na prírodné antibiotiká, ktoré nielenže účinne bojujú proti baktériám, vírusom a plesniam, ale tiež posilňujú imunitu bez nežiaducich vedľajších účinkov.

V dnešnej dobe vám lekár predpíše antibiotiká takmer na každú maličkosť, dokonca aj na obyčajnú nádchu. Spotreba antibiotík rastie každým rokom. Pritom by sa mali používať len na ochorenia bakteriálneho pôvodu. Ich nadmerné užívanie zvyšuje odolnosť baktérií a každá ďalšia dávka antibiotík je menej účinná. Antibiotiká sú tiež známe tým, že okrem škodlivých baktérií zabíjajú aj tie prospešné v našich črevách, ktoré tvoria dôležitú črevnú mikroflóru.

Preto než nabudúce pôjdete s chrípkou za lekárom, skúste najprv siahnuť po niektorom z prírodných antibiotík. Pôsobia totiž komplexne a zameriavajú sa nielen na baktérie, ale aj na vírusy a plesne. Navyše pomáhajú zvyšovať imunitu a nemusíte sa báť ich používať aj ako prevenciu, napríklad na jar či na jeseň počas obdobia chrípkových ochorení. Prírodné antibiotiká nemajú žiadne nežiaduce vedľajšie účinky. A ktoré to teda sú?

Prírodných látok s antibiotickými účinkami je celá rada. V dnešnom článku sa preto pozrieme na jedny z najsilnejších.

Extrakt z grapefruitových semienok

Extrakt z grapefruitových semienok má širokospektrálne účinky. Okrem účinného boja proti baktériám, vírusom a plesniam, pomáha tiež zlepšovať trávenie a prispieva k detoxikácii organizmu. Grapefruitový extrakt má tiež výborný posilňujúci účinok na pečeň. Okrem vnútorného užívania s ním môžete ošetrovať aj pokožku. Urýchľuje hojenie oparov a zabraňuje ich šíreniu. Pri aplikácii do nosnej dutiny pomáha od nádchy. Ak si radi vyrábate doma prírodnú kozmetiku, môžete grapefruitový extrakt použiť aj ako dezinfekciu nástrojov.

Tea tree olej

Tea tree olej je esenciálny olej z čajovníka austrálskeho. Jeho vôňa je horkastá, korenistá a medicinálna, evokujúca čistotu. Je to silné prírodné antibiotikum, má široké použitie pri bakteriálnych, plesňových aj vírusových infekciách. Jeho účinky sú veľmi všestranné. Môžete ho ako jeden z mála éterických olejov používať priamo v neriedenej forme na pokožku, ale tiež ho zriedený používať vnútorne. Je výborný na dezinfekciu rán (to bolo mimochodom jeho prvé liečebné využitie), na opary, rôzne pupienky či akné alebo štípance od komárov. Na riedenie (približne 2 kvapky na 100 ml) máte výborné kloktadlo alebo pleťovú vodu na problematickú pleť. Tea tree olej pôsobí aj ako prírodný repelent, jeho vôňa odpudzuje dokonca aj vši. Tea tree olej sa so svojím využitím rozhodne nestratí v žiadnej domácej lekárničke.

Protizápalová kapucínka

Kapucínka je liečivá bylina, ktorá má silné antibiotické schopnosti. Môžete ju používať čerstvú, sušenú alebo sa liečiť tinktúrou z kapucínky. Kapucínka pôsobí komplexne a dokáže si poradiť s rôznymi problémami, ale najviac sa špecializuje na zápaly močového mechúra a horných dýchacích ciest. Okrem domáceho liečenia môžete kapucínku využiť aj v kuchyni na varenie. Jej kvety sú jedlé a veľmi ozdobné a rovnako ako listy majú pikantnú chuť. Hodí sa preto skvele na ozvláštnenie zeleninového šalátu alebo iných zeleninových jedál.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané