Zázrak na chudnutie? Zistite, ako vám chia semienka môžu pomôcť zhodiť kilá

Zdieľať
chia semienka
Zázrak na chudnutie? Zistite, ako vám chia semienka môžu pomôcť zhodiť kilá Foto: www.freepik.com

Chia semienka si získali pevné miesto medzi potravinami, na ktoré sa chudnúci spoliehajú s veľkými nádejami. O tom svedčia aj recenzie, reklamy a niektorí lekári. Môžeme však skutočne veriť, že tento indiánsky zázrak nám pomôže v boji s nadbytočnými kilami, alebo by sme sa nemali príliš klamať?

Chia semienka si získali veľkú popularitu vďaka svojej povesti superpotraviny, ktorá výrazne ovplyvňuje metabolizmus. Tieto malé semienka pochádzajúce z Mexika a Guatemaly sa rýchlo stali obľúbeným doplnkom zdravého stravovania. Ich unikátna schopnosť absorbovať vodu a zmeniť sa na gél im priniesla status zázračného prostriedku na chudnutie. Ale sú naozaj také účinné, ako sa tvrdí?

Ako chia semienka pomáhajú pri chudnutí?

Chia semienka, známe svojím vysokým obsahom nerozpustnej vlákniny, sa po kontakte s tekutinou zväčšujú až dvanásťnásobne a menia sa na gél. Tento proces spomaľuje trávenie a poskytuje dlhší pocit sýtosti, čím pomáha znižovať príjem kalórií.

chia semienka vo vode
Zázrak na chudnutie? Zistite, ako vám chia semienka môžu pomôcť zhodiť kilá Foto: depositphotos.com

Hlavné prínosy chia semienok:

  • Dlhotrvajúci pocit sýtosti: Vďaka vysokému obsahu vlákniny chia semienka pomáhajú predchádzať hladu.
  • Zníženie rizika prejedania: Pocit plnosti vedie k menšiemu množstvu skonzumovaných jedál.
  • Stabilizácia hladiny cukru v krvi: Dlhšie trávenie vlákniny znižuje výkyvy cukru v krvi.
  • Podpora zdravia tráviaceho systému: Vláknina v chia semienkach podporuje zdravú črevnú mikroflóru.

Zloženie chia semienok

Chia semienka sú bohaté na živiny. V 100 gramoch suchých semien je:

  • 31% tukov (z toho 3% nasýtené)
  • 17% bielkovín
  • 42% sacharidov (34% vláknina)

Energetická hodnota chia semien je 486 kcal na 100 gramov. Dôležitým aspektom chia semienok je ich vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé fungovanie mozgu a nervového systému. Tieto kyseliny pomáhajú zrýchľovať metabolizmus a odbúravať staré tukové zásoby.

Čo hovoria odborníci?

Názory odborníkov na chia semienka sú rôznorodé. Zatiaľ čo niektorí odborníci, ako napríklad Dr. Pierre Dukan, ich odporúčajú ako súčasť zdravej stravy, iní sú skeptickí. Slovenská dietologička  tvrdí, že pojem superpotraviny je skôr marketingovým trikom než vedecky podloženým faktom.

Na druhej strane, experiment uskutočnený na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne ukázal, že konzumácia 50 gramov chia semien denne počas 12 týždňov zlepšila ukazovatele zdravia srdca, avšak nemala výrazný vplyv na úbytok hmotnosti.

puding s chia semienkami
Zázrak na chudnutie? Zistite, ako vám chia semienka môžu pomôcť zhodiť kilá Foto: depositphotos.com

Na čo si dať pozor

Je dôležité poznamenať, že chia semienka môžu znižovať krvný tlak, a preto nie sú vhodné pre ľudí s nízkym krvným tlakom. Taktiež by sa mali vyhýbať kombinácii s liekmi na riedenie krvi a obmedziť ich konzumáciu počas tehotenstva a dojčenia.

Chia semienka môžu byť hodnotným doplnkom vášho jedálnička, ale nečakajte zázraky. Pomôžu vám dosiahnuť pocit sýtosti a podporiť trávenie, avšak samé o sebe nevedú k dramatickému úbytku hmotnosti. Napriek tomu sú chutné a môžu obohatiť vaše stravovanie.

Zdroj: woman.ru

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané