Zázračné liečivé účinky skorocelu. Ako využiť túto bylinu na posilnenie zdravia?

Zdieľať
skorocel
Zázračné liečivé účinky skorocelu. Ako využiť túto bylinu na posilnenie zdravia? Foto: depositphotos.com

Skorocel je jednou z najúžasnejších liečivých bylín, ktorú naše prababičky poznali a hojne využívali. Táto nenápadná rastlina má široké spektrum liečivých účinkov, ktoré sú často prehliadané v prospech moderných chemických prípravkov. Dozviete sa, ako si pripravíte domáce maste, sirupy a dezinfekčné prostriedky zo skorocelu, ktoré môžu pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch.

Skorocel je jedným z prírodných pokladov, ktoré naše prababičky a dedkovia využívali na liečbu rôznych zdravotných problémov. Či už išlo o posilnenie imunity, zlepšenie trávenia alebo hojenie rán, tento nenápadný zelený list dokázal zázraky. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sa jeho liečivé schopnosti často prehliadajú v prospech moderných chemických prípravkov. Pritom stačí siahnuť do záhradky alebo lesa a môžeme si pripraviť účinné prírodné prostriedky, ktoré nás zbavia mnohých zdravotných ťažkostí.

V tomto komplexnom sprievodcovi vám predstavíme to najlepšie, čo skorocel ponúka. Od posilnenia imunity po liečbu kožných problémov, podporu dýchania až po prevenciu osteoporózy – tento všestranný liek dokáže skutočne zázraky. Dozviete sa, ako si jednoducho pripraviť účinné masti, sirupy a dezinfekčné prostriedky priamo doma. Navyše vám prezradíme, prečo je skorocel skutočným darom od prírody, ako ho pestovať a ako ho najlepšie využiť. Tak neváhajte a nechajte sa inšpirovať týmto zázračným bylinným liekom!

skorocelový čaj
Zázračné liečivé účinky skorocelu. Ako využiť túto bylinu na posilnenie zdravia? Foto: depositphotos.com

Posilnenie imunitného systému

Skorocel je bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v posilňovaní imunity. Pravidelné užívanie skorocelových prípravkov môže výrazne podporiť schopnosť organizmu brániť sa proti rôznym infekciám a chorobám.

Detoxikačné účinky

Vďaka svojim močopudným a čistiacim vlastnostiam pomáha skorocel zbavovať telo škodlivých látok a toxínov. Podporuje funkciu pečene a obličiek, čím napomáha celkovej detoxikácii organizmu.

Silné antiseptické účinky

Skorocel má vynikajúce antiseptické a antibakteriálne schopnosti. Dá sa ho úspešne využiť na ošetrenie rán, popálenín alebo drobných kožných poranení, pretože tieto účinky výrazne urýchľujú hojenie.

Úľava pri kŕčových žilách

Skorocelové maste a obklady môžu pomôcť zmierniť bolestivé príznaky kŕčových žíl. Ich protizápalové a sťahujúce vlastnosti napomáhajú k zlepšeniu stavu ciev.

Pomoc pri nachladnutí a chrípke

Skorocel je vynikajúci pri liečbe respiračných problémov. Podporuje vykašliavanie hlienu, uľavuje pri zápaloch dýchacích ciest a môže zmierniť príznaky nachladnutia či chrípky.

Prevencia a liečba astmy a alergií

Vďaka svojim protizápalovým a expektoračným účinkom môže skorocel pomôcť pri zmierňovaní príznakov astmy a alergických reakcií. Zároveň môže napomáhať predchádzať týmto ochoreniam.

tinktúra zo skorocelu
Zázračné liečivé účinky skorocelu. Ako využiť túto bylinu na posilnenie zdravia? Foto: depositphotos.com

Zlepšenie trávenia a odstránenie kŕčov

Skorocel má pozitívny vplyv na tráviaci systém. Môže pomôcť s odstránením kŕčov a bolestí žalúdka, a tiež podporiť celkové trávenie.

Regenerácia buniek a prevencia osteoporózy

Skorocel obsahuje radu dôležitých živín, ako je vápnik, horčík a vitamín C, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v regenerácii buniek a udržiavaní zdravej kostnej hmoty. Pravidelné užívanie skorocelových prípravkov tak môže napomáhať prevencii osteoporózy.

Ďalšie blahodárne účinky

Okrem vyššie uvedených prínosov môže skorocel tiež fungovať ako močopudný prostriedok, pomáhať pri hojení kožných poranení a chorôb alebo podporovať funkciu pečene a obličiek.

Ako si pripraviť liečivé prípravky zo skorocelu doma?

Zázračná masť zo skorocelu. Zhojí každú ranu

Jedným z najuniverzálnejších skorocelových prípravkov je bezpochyby zázračná masť. Táto prírodná masť má široké spektrum využitia – od hojenia rán a popálenín až po liečbu bolestivých kĺbov a kostí. Navyše ju ľahko vyrobíte doma z len niekoľkých ingrediencií.

skorocel na rany
Zázračné liečivé účinky skorocelu. Ako využiť túto bylinu na posilnenie zdravia? Foto: depositphotos.com

Potrebné suroviny:

 • 500 g bravčovej masti
 • 200-300 g včelieho vosku
 • Čerstvé listy skorocelu (najlepšie mladé)

Postup prípravy:

 1. Rozpusťte bravčovú masť na miernom ohni.
 2. Jemne nakrájajte čerstvé listy skorocelu a pridajte ich do rozpusťenej masti.
 3. Nechajte zmes pri teplote 60°C lúhovať po dobu 4 hodín, napríklad v rúre.
 4. Po vychladnutí pridajte včelí vosk a znovu všetko spolu zohrejte, kým sa vosk úplne nerozpustí.
 5. Hotovú masť prelejte do sterilných pohárov a uložte na chladné miesto.

Využitie zázračnej masti:

 • Hojenie rán, popálenín a poškodené kože
 • Zmiernenie bolesti kĺbov a kostí
 • Starostlivosť o pleť a prevencia starnutia
 • Ošetrenie kožných problémov, ako sú ekzémy alebo dermatitídy
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané