Zabudnutá bylinka, ktorá vyčistí lymfu a vyrovná hormóny po päťdesiatke

Zdieľať
Zabudnutá bylinka
Zabudnutá bylinka, ktorá vyčistí lymfu a vyrovná hormóny po päťdesiatke Foto: www.freepik.com

Rastlina s názvom senovka grécka je jednou z najstarších kultúrnych rastlín. Využíva sa nielen ako korenie v kuchyni, ale pre svoje pestré účinky na naše zdravie aj ako liečivá bylina.

Pískavica, grécke seno alebo Trigonella

Táto rastlina sa pestuje predovšetkým v Stredomorí a má množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Možno ste o nej už počuli pod ľudovými názvami senovka, kozí roh alebo fenegrek.

Pôvodom pochádza z Euroázie a Afriky. Jedná sa o typické korenie pre východoindickú kuchyňu a oblasti Stredného východu, jej semená sú súčasťou mnohých korenených zmesí. S obľubou sa používa nielen pre svoju nutričnú hodnotu, ale aj pre svoju arómu. Semená pripomínajú vôňu javorového sirupu. Pískavica sa používa čerstvá do šalátov, ale je možné ju aj variť aj sušiť.

Chcete sa dozvedieť o pískavici viac? Pozrite sa na toto zaujímavé video:

Jedna z najstarších kultúrnych rastlín sveta

Pískavica je známa už z doby bronzovej, a to vďaka nálezu, ktorý bol objavený v Iraku zhruba 4000 rokov pred n. l. Prvýkrát bola táto bylinka písomne zaznamenaná staroegyptskými hieroglyfmi. Antickí filozofi v Grécku a starí Rimania ju používali na zbystrenie svojej mysle a pravidelne si s ňou dochucovali víno. Za Kristovho života sa v Galilei využívala ako bežná potravina a senovka je tiež jednou zo základných byliniek ajurvédskej medicíny.

Lymfatický čistič

Pískavica dokonale podporuje funkciu lymfatického systému. Napomáha pohybu lymfatických tekutín po celom tele. Vďaka tomu sa organizmus lepšie zbavuje nežiaducich látok a toxínov z telesných tkanív. Pokiaľ sa táto tekutina hromadí a vznikajú opuchy, tzv. lymfedémy, môžu spôsobovať ďalšie zdravotné komplikácie.

Preto je senovka výbornou prevenciou opuchov a zväčšených lymfatických uzlín. Práve v období okolo 50 vám teda bylinka pomôže nakopnúť celý imunitný systém, odbúra prípadnú únavu a nadbytočný stres a bude sa vám po nej aj lepšie spať.

senovka grécka
Zabudnutá bylinka, ktorá vyčistí lymfu a vyrovná hormóny po päťdesiatkeFoto: www.gettyimages.com

Posilňovač hormónov

Veľmi zaujímavý je aj vplyv tejto bylinky na pohlavné hormóny. Grécke seno sa už od dávnych čias využívalo aj ako účinné ženské aj mužské afrodiziakum. Ženám uľahčuje klimaktérium, pretože vyrovnáva hladinu hormónov a mužom pomáha udržať správnu hladinu testosterónu, a tým aj libido, erekciu a celkovú životnú energiu. Pískavica totiž obsahuje látku diosgenín, ktorá je dôležitým prekurzorom tvorby pohlavných hormónov.

Všestranne liečivá Pískavica

Grécke seno obsahuje mnoho užitočných látok a najmä saponíny zaisťujú jeho výborné antibakteriálne, antioxidačné a protirakovinové účinky. Vďaka tejto kombinácii rastlina pozitívne ovplyvňuje naše zdravie. Pískavica je výborná nielen na zápaly dýchacích ciest, ale rovnako tak funguje na zápaly tráviacej sústavy. Odvar vám teda skvele uľaví od kašľa, bronchitídy, ale aj od nepríjemného nadúvania, hnačiek, zápchy, zápalu čriev i žalúdka. Rovnako tak je výborným prostriedkom na zníženie hladiny cukru a cholesterolu v krvi. Je vhodná pri diabete, ochorení ciev, srdca a účinkuje aj na artritídu.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz, www.primulus.cz, www.primulus.cz, www.bylinkyprovsechny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané