Vyrobte si svoje vlastné hnojivo z toho, čo máte po ruke

Zdieľať
hnojenie
Vyrobte si svoje vlastné hnojivo z toho, čo máte po ruke Foto: www.freepik.com

Domáce hnojivá predstavujú skvelý spôsob, ako efektívne využiť kuchynský odpad a zároveň zlepšiť úrodnosť pôdy vo vašej záhrade. Prinášame vám sedem overených receptov na výrobu domáceho hnojiva z bežne dostupných materiálov. Zistite, ako získať zdravú a živinami bohatú pôdu pomocou jednoduchých krokov, ktoré zvládne každý.

7 návodov na výrobu domáceho hnojiva

 1. Hnojivo z kávovej usadeniny pre silné jahody a rajčiny
  Kávová usadenina je bohatá na dusík, ktorý podporuje rast listov rastlín. Po príprave kávy ju nechajte vyschnúť, aby ste predišli plesneniu, a potom rovnomerne rozložte po povrchu pôdy okolo rastlín. Usadenina tiež pomáha odpudzovať škodcov, ako sú mravce a slimáky. Pokojové rastliny vyžadujú tento druh hnojenia len raz za šesť mesiacov, vonkajšie rastliny môžete hnojiť štyrikrát ročne.
 2. Hnojivo z banánových šupiek pre odolnosť a vitalitu
  Banánové šupky sú bohaté na draslík, ktorý je dôležitý pre kvitnúce a plodiace rastliny. Nakrájajte banánové šupky na malé kúsky a zahrabte ich do pôdy okolo vašich rastlín alebo z nich pripravte niekoľkodňový nálev.
 3. Hnojivo z droždia pre rýchlejší rast rastlín
  Droždie s cukrom alebo len samotný cukor sú zázračné hnojivá pre izbové rastliny. Pripravte kvások z balíčka droždia a lyžice cukru zmiešaných v teplej vode. Počkajte, kým zmes nevzkypí, potom ju rozrieďte vodou v pomere 1:5 a použite ako zálievku.
 4. Hnojivo zo škrupín pre bohatú úrodu paradajok a papriky
  Umyté a rozdrvené škrupiny pridajte do pôdy k paradajkám, paprike alebo šalátom, pretože tieto rastliny ocenia vysoký prísun vápnika. Ako hnojivo môžete použiť aj vodu z varených vajec – nechajte ju vychladnúť a použite pri zalievaní izbových rastlín.
 5. Hnojivo z pŕhľavy pre ochranu pred voškami
  Výluh z pŕhľavy je bohatý na dusík a ďalšie látky. Čerstvé listy pŕhľavy roztrhajte na menšie kúsky a zalejte 10 litrami dažďovej vody. Zmes nechajte odstáť približne dva týždne, kým voda nezhnedne a nezastaví sa tvorba peny. Výluh zrieďte v pomere 0,5 litra na 10 litrov vody a zalievajte rastliny raz alebo dvakrát týždenne.
 6. Univerzálne hnojivo z popola pre zdravú pôdu
  Drevený popol je plný minerálov. Môžete ho rovno nasypať na záhony alebo ho pridávať do kompostu.
 7. Hnojivo zo šupiek zemiakov pre orchidey
  Oškrabte šupky zo zemiakov a pridajte ich do 2 litrov vody. Povarte asi 10 minút a nechajte vychladnúť. Preceďte a používajte ako hnojivo pre orchidey.Dodatočné tipy pre efektívne používanie domáceho hnojiva
  Domáce hnojivá vo forme zálievky sú vynikajúce, no aj s nimi to netreba preháňať. Pri obnove rastlín buďte trpezliví a nenechávajte prebytočnú vodu v miske pod črepníkom. Niekedy rastlina potrebuje dlhší čas, aby sa úplne zotavila.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané