Vypadávanie vlasov. Hlavné príčiny a ako ich zastaviť

Zdieľať
vypadané vlasy
Vypadávanie vlasov. Hlavné príčiny a ako ich zastaviť Foto: www.freepik.com

Vypadávanie vlasov je častý problém, ktorý môže mať rôzne príčiny. Zistite, čo môže byť za vašimi problémami s vlasmi a ako ich môžete zmierniť. Tento článok vám poskytne detailné informácie o faktoroch ovplyvňujúcich vypadávanie vlasov a ponúkne tipy na zlepšenie ich zdravia.

Máte pri umývaní hlavy ruky plné vlasov? Nie je to šampónom ani tým, ako si ich umývate. Problémy s vypadávaním vlasov majú často úplne iný pôvod. Tak prečo teda vlasy vypadávajú?

Vypadávajú vám vlasy?

Vypadávanie vlasov je bežné a denne nám môže vypadnúť 50 až 100 vlasov. Niekedy sa však stáva, že vlasy padajú v oveľa väčšom množstve. Aj to môže byť normálne, pričom poznáme príčiny, ktoré tento stav spôsobujú, a niekedy ich môžeme predvídať.

umývanie vlasov
Vypadávanie vlasov. Hlavné príčiny a ako ich zastaviť Foto: www.freepik.com

Čo ovplyvňuje vypadávanie vlasov?

Nemusí ísť o takzvanú androgénnu alopéciu, teda plešatenie. Plešatenie je bežnejšie u mužov, ale môže postihnúť aj ženy a súvisí s genetickými predispozíciami, ktoré ovplyvňujú nielen farbu a kvalitu vlasov, ale aj plešatosť.

Rast aj vypadávanie vlasov sú ovplyvnené hormónmi. Ženy často zaznamenajú počas tehotenstva krásne, lesklé vlasy, ktoré potom po pôrode začnú hromadne vypadávať. Ide o bežný jav, ale miera vypadávania vlasov sa môže líšiť.

Keďže hormóny hrajú veľkú rolu, príčinou vypadávania vlasov môže byť aj štítna žľaza alebo autoimunitné ochorenia, ktoré ovplyvňujú vlasové folikuly. Ďalším dôvodom môže byť nedostatok vitamínov a minerálov či nešetrná starostlivosť o vlasy.

Ak vám vlasy vypadávajú, všimnete si to najmä pri umývaní, nech už s vlasmi zaobchádzate akokoľvek. Tento problém sa často pripisuje samotnému umývaniu, ale skutočná príčina zvyčajne spočíva inde. Nešetrné zaobchádzanie s vlasmi môže však tento problém zhoršiť.

vlasy
Vypadávanie vlasov. Hlavné príčiny a ako ich zastaviť Foto: www.freepik.com

Ako zistíte, či máte problém s vypadávaním vlasov?

Množstvo vypadaných vlasov môže vyzerať väčšie, ak máte dlhé a husté vlasy, ktoré ste dlhší čas neumývali alebo nečesali. Ak však tieto dôvody nie sú prítomné, nie ste po pôrode a vaše hormóny sú v poriadku, čo teda môže byť príčinou?

Odborníci našli ďalšiu príčinu vypadávania vlasov

V roku 2017 prišli odborníci s novým zistením: stres je významným faktorom vypadávania vlasov. Toto potvrdzuje štúdia „Vypadávanie vlasov: Bežné príčiny a liečba“, publikovaná v odbornom časopise American Family Physician 15. septembra 2017. Stres má podobný vplyv ako choroba, nedostatok výživových látok alebo rýchle schudnutie.

Preto nestačí len starať sa o vlasy alebo mať vyváženú stravu, ale aj dbať na dostatok spánku a duševnú pohodu. Ak si dokážete nájsť čas na relaxáciu počas dňa, venujete sa športu alebo iným aktivitám, môžete tým zmierniť fyzický a duševný stres, ktorý vedie k vypadávaniu vlasov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané