Viete ako vyviazať hrášok? Záhradkári volia tieto metódy

Zdieľať
pestovanie hrachu
Viete ako vyviazať hrášok? Záhradkári volia tieto metódy Foto: www.freepik.com

Vysadili ste hrášok a zdá sa vám, že na oporu bude času dosť, ale prvé sadenice už začínajú rásť a ich výhonky sa kľukatia všade okolo? Poskytnúť hrášku oporu nie je vôbec zložité, ale existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť správne. V tomto článku sa dozviete, ako zabezpečiť ideálnu oporu pre váš hrášok a zároveň sa oboznámite s výhodami prírodných a konštrukčných riešení.

Akú oporu potrebuje hrášok?

Rozhodli ste sa zasiať hrášok? Skvelá voľba! Táto nenáročná rastlina nielenže pekne kvitne, ale čoskoro vás poteší aj sladkou úrodou. Dôležité je nenechať hrášok prezrieť!

Hrášok by mal byť už aspoň pár centimetrov vysoký, keďže ideálny čas na výsev je marec a najneskôr apríl. Tento termín zaručí, že hrášok stihne dozrieť v chladnejšom počasí, čo zachová jeho sladkosť a šťavnatosť.

Hrášok bude šplhať sám. Niečo mu ale dajte!

Hrášku je jedno, ako bude opora vyzerať. Môže šplhať po rôznych typoch mriežok, plotov, reťazí, povrázkov či tyčiek. Hrášok a ďalšie strukoviny môžu byť vedené po stĺpikoch alebo konštrukciách pergol či altánkov. Závisí to aj od množstva hrášku, ktoré pestujete, a či je potrebné kvôli dvom rastlinám stavať zložité konštrukcie.

Medzi pekné a tradičné spôsoby patrí kužeľovitá konštrukcia z niekoľkých prútov, ktoré sú zviazané vo výške asi jeden a pol metra. V bohatšie osadených záhonoch sa natiahnu horizontálne povrázky medzi zatlčenými kolmi na oboch stranách záhonu.

Do stredu záhonu je možné natiahnuť sieť alebo postaviť drevenú či kovovú mriežku. Hrášok nie je potrebné viazať. Sám sa chytá svojimi úponkami akéhokoľvek materiálu v okolí.

hrach
Viete ako vyviazať hrášok? Záhradkári volia tieto metódy Foto: www.freepik.com

Živá opora pre rastúci hrášok či fazuľu

Vedeli ste, ako pestovali strukoviny pôvodní obyvatelia Ameriky? Bolo to metódou troch sestier, čo nemá nič spoločné s českou hudobnou skupinou. Tri sestry predstavovali rastliny fazule, kukurice a tekvice. Tieto rastliny sa navzájom dopĺňali a tvorili ideálny ekosystém. Ako to funguje?

Tekvica pokryla pôdu, čo zadržiavalo vlahu a bránilo rastu buriny. Fazuľa a ďalšie strukoviny obohacovali pôdu dusíkom, čo prospievalo všetkým rastlinám. Silné korene fazule pomáhali udržať vysokú kukuricu pevne na mieste, čím bola odolnejšia voči vetru. Kukurica poskytovala fazuliam oporu, a tak sa tieto tri plodiny vzájomne podporovali.

Ak by ste chceli tento prírodný spôsob pestovania vyskúšať, môžete vysadiť u hrášku nielen kukuricu, ale aj napríklad vysoké slnečnice, ktorých stonky sú veľmi pevné. Po zbere slnečníc môžete ich stonky použiť ako tyče na vyväzovanie rajčín alebo hrášku aj na budúci rok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané