Viete, ako správne odstrániť kliešťa?

Zdieľať
kliešťak
Viete, ako správne odstrániť kliešťa? Foto: depositphotos.com

S príchodom kliešťovej sezóny je dôležité vedieť, ako správne odstrániť kliešťa, aby sme minimalizovali riziko infekcie. Kliešte môžu prenášať nebezpečné choroby ako kliešťová encefalitída a borelióza. V tomto článku sa dozviete správny postup odstránenia kliešťa, ktorý zahŕňa dezinfekciu, správnu techniku odstránenia a následnú starostlivosť o miesto uhryznutia.

S príchodom kliešťovej sezóny je dôležité pripomenúť si, ako správne odstrániť kliešťa. Tieto malé tvory môžu prenášať množstvo chorôb, vrátane kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy. Jedným zo spôsobov, ako znížiť riziko infekcie, je pravidelné prehliadanie tela, používanie repelentov a správna technika odstránenia kliešťa z pokožky. V dnešnom článku sa zameriame práve na posledný bod, pretože stále mnoho ľudí nevie, ako to urobiť správne.

Dezinfekcia je základ

Miestom, kde sa kliešť prichytil, musíte dôkladne dezinfikovať. Nielen po jeho odstránení, ale aj pred tým. Dezinfikácia pred odstránením zabezpečí, že sa škodca trochu uvoľní a jeho vybratie bude jednoduchšie. Nastriekajte dezinfekciu priamo na kliešťa a chvíľu počkajte. Potom môžete začať pracovať s pinzetou. Po odstránení kliešťa miesto opäť dezinfikujte, a to v okruhu asi 5 cm okolo miesta uhryznutia.

Zabudnite na krútenie

Tradičné metódy radia, aby ste kliešťa uchopili pinzetou a krútili v smere hodinových ručičiek. Toto je však zastaraná technika, ktorá v skutočnosti nefunguje. Pri krútení je oveľa väčšia šanca, že kliešťa pretrhnete a časť z neho zostane v koži. Namiesto toho ho uchopte čo najbližšie pri pokožke a pomaly ťahajte smerom od pokožky. Neponáhľajte sa, aby sa škodca mal čas pustiť.

kliešťak na tele
Viete, ako správne odstrániť kliešťa? Foto: depositphotos.com

Čo robiť, keď sa kliešť pretrhne?

Niekedy sa stane, že aj pri správnej technike kliešťa pretrhnete. Nepanikárte. Ak máte k dispozícii väčšiu časť zvieraťa, uchopte ho znova do pinzety a proces opakujte. Ak zostanú len kusadlá, nepokúšajte sa ich vytiahnuť z pokožky. Telo bude na cudzí predmet reagovať a prirodzene ho vylúči. Keď do miesta budete silno rýpať pinzetou, riskujete infekciu oveľa viac.

Ako sa kliešťa zbaviť po odstránení?

Keď budete mať tohto malého škodcu pevne v pinzete, nepúšťajte ho. Musíte ho odniesť až k umývadlu alebo dresu a dôkladne ho spláchnuť. Nikdy ho nevyhadzujte do koša ani ho jednoducho nevyklepávajte na zem. Kliešte dokážu prežiť a môžu sa vrátiť späť k vašej pokožke. Jedinou správnou možnosťou je spláchnuť ho do umývadla.

Prevencia a ďalšie tipy

Okrem správneho odstránenia kliešťa je dôležité myslieť aj na prevenciu. Používajte repelenty, noste dlhé oblečenie pri prechádzkach v prírode a pravidelne kontrolujte svoje telo a telo vašich blízkych. Ak máte domáce zvieratá, nezabudnite ich pravidelne kontrolovať a ošetriť vhodnými prípravkami proti kliešťom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané