Viete, ako si správne vybrať jablká v obchode, aby boli šťavnaté?

Zdieľať
nakupovanie jabĺk
Viete, ako si správne vybrať jablká v obchode, aby boli šťavnaté? Foto: www.freepik.com

Vyberanie tých najsladších a najšťavnatejších jabĺk v obchodoch môže byť niekedy náročné. Krásne plody nie sú vždy najlepšie a naleštené jablká sú často mdlé a bez chuti. Ako teda vybrať jablká, ktoré budú po zahryznutí sladké, šťavnaté a chrumkavé? Tento článok vám poskytne praktické tipy a rady, ako si vybrať tie najlepšie jablká a ako ich správne skladovať, aby ste si ich chuť mohli vychutnávať čo najdlhšie.

Ako vybrať tie najsladšie jablká?

Vyberanie tých najsladších a najšťavnatejších jabĺk môže byť náročné, pretože nie vždy platí, že najkrajšie plody sú aj najlepšie. Tu je niekoľko tipov, ako vybrať tie správne:

  1. Tvrdosť a pevnosť: Pri stláčaní jabĺk by mali byť tvrdé a pevné. Ak sú mäkké alebo príliš pružné, môžu byť prezreté a mdlé.
  2. Bez modrín: Vyhýbajte sa jablkám s modrinami, pretože tieto plody môžu rýchlo začať hniť. Naopak, odreniny alebo pupienky na šupke nie sú na závadu a často sú znakom prírodného pestovania.
  3. Textúra šupky: Jablká s drsnou šupkou bývajú sladšie než tie s hladkou a naleštenou šupkou. Hoci nevypadajú tak lákavo, ich chuť môže byť oveľa lepšia.
  4. Farba a tvar: Vyberajte odrody s pruhovanou alebo škvrnitou šupkou. Tie majú často vyšší obsah cukru. Ploché jablká sú samičie a bývajú sladšie ako špicaté samčie plody.
  5. Stopka: Zelená stopka znamená, že jablko bolo nedávno odtrhnuté a je čerstvé.

Nákup čerstvých jabĺk priamo zo sadu

Najlepším spôsobom, ako získať čerstvé a chutné jablká, je návšteva jablčného sadu. V lete a na jeseň sú sady plné zrelých plodov a môžete si vybrať tie najlepšie. Je to tiež skvelá príležitosť na rodinný výlet a možnosť ochutnať rôzne odrody priamo na mieste. Mnohé sady ponúkajú aj možnosť lisovania čerstvého muštu.

skladovanie jabĺk
Viete, ako si správne vybrať jablká v obchode, aby boli šťavnaté? Foto: www.freepik.com

Skladovanie jabĺk

Správne skladovanie jabĺk je kľúčom k ich dlhej čerstvosti. Ideálnym miestom je chladná pivnica, kde nie sú v blízkosti iné potraviny. Jablká vylučujú etylén, plyn, ktorý urýchľuje dozrievanie ostatných plodov a zeleniny. V chladničke skladujte jablká oddelene od silne aromatických potravín, pretože ľahko absorbujú okolité pachy.

Najsladšie odrody jabĺk

Ak hľadáte odrody, ktoré sú známe svojou sladkosťou, vyskúšajte Fuji, Red Delicious, Granny Smith, Gala, Golden Delicious alebo Ambrosie. Tieto odrody sú známe svojou sladkou a šťavnatou dužinou, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších milovníkov jabĺk.

Výber najsladších jabĺk nie je náročný, ak viete, na čo sa zamerať. Tvrdosť, textúra šupky, tvar plodu a čerstvosť sú kľúčové faktory, ktoré vám pomôžu nájsť tie najlepšie jablká. Ak máte možnosť, navštívte jablčný sad a natrhajte si čerstvé jablká sami. Správne vybrané a skladované jablká vám poskytnú nielen chuťový zážitok, ale aj zdravotné benefity.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané