Verili by ste, že obyčajná chôdza vám môže zmeniť telo? Prečítajte si ako!

Zdieľať
obyčajná chôdza
Verili by ste, že obyčajná chôdza vám môže zmeniť telo? Prečítajte si ako! Foto: www.freepik.com

Najprirodzenejším pohybom pre človeka je chôdza. Hoci by sa mohlo zdať, že pri snahe o redukciu váhy chôdza nehrá až takú veľkú úlohu, opak je pravdou. Je to práve jednoduchá chôdza, ktorá dokáže s vašim telom zázraky. Fitness trénerka a výživová poradkyňa Lucia Pažinová, ktorá sa v odbore pohybuje viac ako 14 rokov a poradila nám ako na to.

Chudnutie ako večná téma pred letom.. Blížiaca sa plavková sezóna v nás často vyvoláva tendenciu k zníženiu telesnej váhy, aby sme sa na kúpaliskách a pri mori skrátka cítili dobre. S procesom chudnutia majú ľudia veľmi často spojené hodiny potenia vo fitness centrách, behaní alebo najrôznejšie skupinové lekcie. Mnohých z vás ale možno prekvapí fakt, že k vysnívanej postave vám môže veľmi efektívne pomôcť aj obyčajná chôdza. Fitness trénerka a výživová poradkyňa s niekoľkoročnou praxou, Lucia Pažinová, nám prezradila, ako na to.

Vysnívaná postava vďaka chôdzi

Pri snahe o zníženie hmotnosti je dôležité si uvedomiť, že každý pohyb sa počíta. Každý váš krok má na vaše telo určitý efekt. „Denný pohyb, teda chôdza, je vždy jedna z prvých vecí, ktoré so svojimi klientmi riešim. Nezdá sa to, ale chôdza nám môže k chudnutiu veľmi dopomôcť, a tým nemyslím chodiť denne desať kilometrov,“ hovorí Lucie a dodáva „Také to obyčajné denné chodenie po schodoch, miesto jazdy výťahom, či využitie MHD, kedy musíme dôjsť na zastávku, miesto jazdy autom, nám urobí o dosť väčší energetický výdaj ako napríklad hodina cvičenia vo fitness.” Pokiaľ sa teda cez víkend vydáte napríklad na celodenný peší výlet s rodinnou, spojíte príjemné s užitočným. Nielen že si užijete krásny deň so svojimi blízkymi, ale aj spálite nejaké tie kalórie.

10 tisíc krokov denne?

K tomu, aby ste dosiahli požadovaný výsledok a videli na svojom tele určité zmeny, je potrebné sa zamerať na to, koľko krokov denne ujdete. „Všeobecne sa odporúča ujsť 10.000 krokov za deň. V dobe chytrých hodiniek aj telefónov si to môžeme krásne zmerať,“ hovorí fitness trénerka a dodáva „Ak teda vidíme, že náš denný priemer nachodených krokov je pod 5.000, navýšime kroky. Nie každý má možnosť chodiť do práce pešo alebo jazdiť MHD, preto odporúčam nájsť si aspoň každý druhý deň 30 minút na svižnejšej chôdzi. A potom uvidíte zázraky.”

Zapojené celé telo

Jedným z hlavných benefitov chôdze je fakt, že pri nej zapájate svaly celého tela, teda jeho hornej aj dolnej polovice. Pri chôdzi, ale aj akomkoľvek inom pohybe, je samozrejme dôležité myslieť na vzpriamené držanie tela. Porovnaný chrbát, ramená stiahnuté smerom od uší, hlava v predĺžení tela – to všetko vám v ceste za vysnívanou postavou pomôže. Lucie Pažinová vyzdvihuje všetky benefity, ktoré obyčajná chôdza prináša. „Medzi benefity chôdze patrí hlavne to, že sa jedná o telu najprirodzenejší pohyb, vďaka ktorému nepreťažujeme kĺby. Chôdzou zvyšujeme celkovú kondíciu, posilňujeme stred tela aj kardiovaskulárny systém. Určite mi dáte za pravdu, že sa pri chôdzi cítime aj lepšie psychicky. Vďaka okysličeniu získame lepšiu náladu a za to tých niekoľko tisíc krokov za deň stojí.”

Formovanie postavy

Na otázku, či vďaka obyčajnej chôdzi môžeme svoju postavu formovať, odpovedala fitness trénerka jednoznačne. „Samozrejme. Vďaka chôdzi nám zoštíhli celé telo a svaly sa aj ľahko spevnia. Ak chceme nabrať na sile a telo viac spevniť, odporúčam zaradiť aj silový či funkčný tréning podľa možností každého,“ uzatvára Lucia Pažinová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané