Vedeli ste, že kurkuma je viac než len korenie? Zistite, ako pomáha rastlinám

Zdieľať
kurkuma
Vedeli ste, že kurkuma je viac než len korenie? Zistite, ako pomáha rastlinám Foto: www.freepik.com

Kurkuma, známa predovšetkým ako obľúbené korenie v ázijskej kuchyni, má množstvo výhod nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre rastliny. Objavte, ako môže kurkuma prospieť vašej záhrade a izbovým rastlinám, zlepšiť pôdu, odpudzovať škodcov a chrániť rastliny pred chorobami.

Toto domáce hnojivo z kuchyne je multifunkčné. Každý záhradkár by o ňom mal vedieť!

Prihnojovať kvety aj zeleninu je možné mnohými spôsobmi. Poznáte toto hnojivo? Máte ho v kuchyni a o jeho liečivých účinkoch sa písalo už veľa! Je to kurkuma. A verte, že rastlinám tiež výborne prospieva.

Sila kurkumy

Kurkuma má nádhernú žltú farbu a okrem toho, že je obľúbená v ázijskej kuchyni, ponúka aj množstvo zaujímavých účinkov na ľudské telo. Je považovaná za jeden z najúžasnejších prírodných liekov a dnes ju pozná nielen ajurvéda, ale aj celý svet. Kurkuma je často vyzdvihovaná ako všeliek a zázrak pre ľudské zdravie. Čo ale ponúka rastlinám?

postrek
Vedeli ste, že kurkuma je viac než len korenie? Zistite, ako pomáha rastlinám Foto: www.freepik.com

Prečo patrí aj do záhrady?

Kurkuma sa používa z viacerých dôvodov a všetky sú zaujímavé. Kurkuma napríklad zlepšuje pôdu tým, že zvyšuje jej mikrobiálnu aktivitu. Prospešné mikroorganizmy v pôde majú neoceniteľný význam pre rozklad organickej hmoty, čím sprístupňujú živiny rastlinám.

Zároveň kurkuma obsahuje rad živín, konkrétne draslík, horčík, fosfor a ďalšie nutričné látky, ktoré rastliny potrebujú pre zdravý rast. Je to teda aj do určitej miery hnojivo.

Pre všetkých záhradkárov a pestovateľov izbových rastlín je veľkým plusom aj to, že kurkuma pôsobí ako repelent proti voškám a mravcom, má fungicídne účinky a je používaná preventívne proti plesňovým chorobám prenášaným pôdou, ale aj vzduchom, ako je napríklad múčnatka.

kurkuma s vodou
Vedeli ste, že kurkuma je viac než len korenie? Zistite, ako pomáha rastlinám Foto: depositphotos.com

Ekologický postrek

Vďaka tomu, že ide o úplne prírodnú a dostupnú surovinu, výrazne pomôžete prírode tým, že ju ušetríte od chemikálií. Je to prostriedok, ktorý určite stojí za vyskúšanie, či už sa venujete ekologickému pestovaniu alebo len hľadáte ďalšie možnosti boja proti škodcom a chorobám.

Kurkumu môžete primiešať do pôdy v okolí rastlín alebo niekoľko lyžíc rozmiešať v krhličke s vodou a týmto roztokom polievať. Konkrétne sa odporúča použiť jednu lyžicu kurkumy na 4 litre vody.

Postrek z kurkumy je tiež ľahké vyrobiť, a okrem vody a korenia budete potrebovať aj trošku saponátu. Do fľaše s rozprašovačom nalejte liter vody, čajovú lyžičku saponátu a čajovú lyžičku kurkumy.

Dobre zmes premiešajte pred každým použitím a aplikujte ju na rastlinu zo všetkých strán najlepšie za bezveterného počasia a mimo poludňajšieho slnka. Postreky je vhodné v dobe výskytu plesní a škodcov opakovať každých 7 až 10 dní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané