Vaše papriky môžu byť v ohrození! Pozrite sa, čo im škodí

Zdieľať
pestovanie papriky
Vaše papriky môžu byť v ohrození! Pozrite sa, čo im škodí Foto: www.freepik.com

Papriky sú obľúbenou zeleninou na slovenských záhradách, no ich pestovanie môže byť náročné kvôli rôznym chorobám a škodcom. Naučte sa rozpoznať problémy podľa listov a rýchlo zasiahnuť, aby ste ochránili svoju úrodu. Článok vám poskytne užitočné rady a tipy, ako zabezpečiť zdravý rast paprík a bohatú úrodu.

Ak sa vašim paprikám nedarí, pozrite sa na listy a zistite, čo treba urobiť

Papriky patria medzi obľúbené plodiny, ktoré záhradkári radi pestujú vo svojich záhonoch. Avšak radosť z ich pestovania môže pokaziť množstvo chorôb a škodcov, ktorí môžu ľahko zničiť celú úrodu. Pozorujte listy vašich paprík a zistite, čo ich trápi, aby ste mohli rýchlo zakročiť a zachrániť rastliny. Správna starostlivosť o papriky zahŕňa nielen pravidelnú zálievku a hnojenie, ale aj dôkladnú kontrolu rastlín.

Ak sa vašim paprikám niečo nepáči, listy sú často prvým indikátorom vznikajúcich problémov. Sledovanie zmien na listoch a rýchla reakcia na prípadné choroby a škodcov môže výrazne prispieť k zdravému rastu a bohatej úrode paprík. Pripravili sme pre vás prehľad najčastejších problémov, s ktorými sa môžete stretnúť, a rady, ako ich riešiť.

Hnedé škvrny: Príznak plesne

Papriková pleseň je bežné ochorenie, ktoré postihuje hlavne listy paprík. Typické príznaky sú hnedé škvrny na listoch, ktoré sa postupne zväčšujú, až list úplne odumrie. Aby ste predišli šíreniu plesne, je dôležité zabezpečiť dobrú cirkuláciu vzduchu okolo rastlín a používať fungicídy pri prvých príznakoch infekcie.

pleseň na paprike
Vaše papriky môžu byť v ohrození! Pozrite sa, čo im škodí

Fusáriové vädnutie listov

Fusárium je hubové ochorenie, ktoré spôsobuje vädnutie rastlín. Listy postupne žltnú, vädnú a nakoniec odumierajú. Táto huba napadá korene rastlín a obmedzuje ich schopnosť prijímať vodu a živiny. Prevencia zahŕňa použitie odolných odrôd paprík a zabezpečenie dobrej drenáže pôdy. V prípade napadnutia je dôležité zlikvidovať postihnutú rastlinu, aby sa choroba ďalej nešírila.

Malé vošky. Zákerní škodcovia

Medzi najčastejších škodcov paprík patria vošky, ktoré sa často vyskytujú na spodnej strane listov. Napadnutie voškami sa prejavuje skrúcaním listov, spomalením rastu rastlín a tvorbou medovice. Aby ste sa vošiek účinne zbavili, môžete vyskúšať prírodné postreky, alebo do svojej záhrady pozvať užitočný hmyz ako lienky a zlatoočky.

Húsenice a ich škody

Ďalším častým problémom sú húsenice mory kapustovej, ktoré sa živia listami paprík. Ak spozorujete na svojich paprikách ohryzené listy s výkalmi, prehliadnite celú rastlinu a prípadné húsenice ihneď odstráňte. Aby ste im zabránili v opätovnom návrate, prikryte rastliny ochrannou sieťou, ktorú húsenice neprelezú.

húsenica
Vaše papriky môžu byť v ohrození! Pozrite sa, čo im škodí Foto: depositphotos.com

Žltnutie listov: Nedostatok živín

Niekedy za zlým stavom paprík nemusia stáť choroby alebo škodcovia. Nedostatok živín sa tiež prejavuje zmenou farby listov. Ak má rastlina nedostatok dusíka, môžete vidieť žltnutie a následné opadávanie listov. Pri nedostatku horčíka sa žltnutie prejavuje medzi žilkami na listoch. Riešenie spočíva v pravidelnom používaní hnojív s vyváženým obsahom živín podľa potreby rastlín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané