Varovanie! Riziká spojené s používaním hliníkového riadu v kuchyni

Zdieľať
riad
Varovanie! Riziká spojené s používaním hliníkového riadu v kuchyni Foto: depositphotos.com

Hoci hliníkový riad bol kedysi považovaný za nepostrádateľného pomocníka v kuchyni, dnes sa naň pozeráme s veľkou opatrnosťou. Mnohé štúdie upozorňujú na potenciálne zdravotné riziká spojené s jeho používaním. Zistite, prečo by ste mali byť opatrní pri varení v hliníkovom riade a aké alternatívy môžu byť pre vás bezpečnejšie.

Skúsené gazdinky vedia, že varenie v hliníkovom riade môže byť rizikové

Hliníkový riad sa stal obľúbeným pomocníkom v kuchyniach našich babičiek už v 50. rokoch minulého storočia. Rýchlo nahradil smaltovaný riad, pretože bol odolnejší a praktickejší. Pre profesionálnych kuchárov aj domácich kuchárov to bola ideálna voľba, pretože jedlo sa v ňom menej pripaľovalo a lepšie sa udržiavalo. Avšak, roky prešli a vedci začali upozorňovať na potenciálne nebezpečenstvá spojené s používaním hliníkového riadu.

Prečo je hliníkový riad nebezpečný?

Hliníkový riad môže uvoľňovať ióny hliníka, ktoré sa dostávajú do potravín a následne do nášho tela. Tento kov sa môže hromadiť v tkanivách, ovplyvňovať množenie buniek, narúšať metabolizmus a fungovanie nervového systému. Niektorí odborníci dokonca predpokladajú, že hliník môže prispievať k vzniku onkologických ochorení. Pre ženy predstavuje zvlášť veľké riziko.

varenie
Varovanie! Riziká spojené s používaním hliníkového riadu v kuchyni Foto: www.freepik.com

Ako minimalizovať riziko pri používaní hliníkového riadu?

Aj keď sa mnoho ľudí snaží hliníkovému riadu vyhýbať, úplne ho nahradiť nie je vždy jednoduché. Ak sa mu nemôžete úplne vyhnúť, je dôležité vedieť, aké jedlá v ňom môžete bezpečne pripravovať. V hliníkovom riade sa odporúča variť jedlá z neutrálnych surovín, ako sú kaše, nekyseľné zeleniny, cestoviny, vareniny a pečienky. Vhodné je tiež variť mlieko alebo vodu. Dôležité je, aby sa jedlo po uvarení hneď zjedlo a neuchovávalo sa v hliníkovom riade dlhodobo.

Čo nevariť v hliníkovom riade?

V hliníkovom riade by sa nemali pripravovať jedlá obsahujúce kyseliny a vitamín C. Nevhodné sú kyslé alebo paradajkové omáčky, červený alebo zelený boršč, ovocné kompóty či želé. Taktiež nie je vhodné v ňom variť jedlá pre malé deti, pripravovať marinády, zavárať alebo fermentovať zeleninu.

príbor
Varovanie! Riziká spojené s používaním hliníkového riadu v kuchyni Foto: www.freepik.com

Aké sú bezpečnejšie alternatívy?

Najbezpečnejším riadom je ten z hliny, skla, dreva a striebra, nasledovaný smaltovaným a nerezovým riadom. Každá gazdinka má však svoje preferencie a často používa to, na čo je zvyknutá. Ja osobne som sa zbavila všetkých hliníkových vidličiek a lyžíc, ale veľký hrniec a panvicu som si nechala. A na rybačku s nami vždy chodí aj starý hliníkový kotlík. Veď ako by sa dalo predstaviť rybárčenie bez uvarenia čerstvej rybacej polievky?

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané