Už nikdy nekúpim chlieb v obchode! Zistite, prečo je domáci chlieb lepší!

Zdieľať
domáci chlieb
Už nikdy nekúpim chlieb v obchode! Zistite, prečo je domáci chlieb lepší! Foto: www.freepik.com

Domáci chlieb je nielen chutnejší, ale aj zdravší ako ten kupovaný. S použitím rukáva na pečenie sa celý proces stáva ešte jednoduchším. Tento recept vám ukáže, ako dosiahnuť dokonalý chlieb s chrumkavou kôrkou a mäkkou textúrou, ktorý sa vyrovná tým najlepším pekárňam.

Už viac nekupujem chlieb z obchodu, pečiem si ho sama. S rukávom na pečenie je to jednoduché

Koľkokrát som už skúšala piecť domáci chlieb – vždy to bolo niečo iné, nikdy som sa nedokázala priblížiť k dokonalosti. Buď bol v strede nedopečený, alebo zhora pripečený. Už som začínala podozrievať svoju rúru, keď som narazila na tento úžasný recept. Vedeli ste, že môžete piecť chlieb v rukáve na pečenie? Áno, v tom istom rukáve, ktorý používate na pečenie zeleniny, bravčového mäsa, zemiakov či kurčaťa. Teraz mám na zozname jedál pre rukáv aj chlieb.

Vonia nádherne, má zlatistú kôrku a textúru ako z najlepších pekární. Neočakávala som, že s obyčajnými kvasnicami sa dá dosiahnuť taký výsledok – žiadne prášky do pečiva ani iné prísady. Len múka, kvasnice, soľ, cukor, voda a trochu slnečnicového oleja. Zapíšte si recept!

Chlieb v rukáve ako z najlepších pekární

Najviac ma prekvapila nádherná zlatistá kôrka. Keď som to skúšala prvýkrát, myslela som si, že bochník sa jednoducho uvarí vo vnútri fólie, ale nie! Krásne sa nadvihol a opiekol. Hlavné je nezmeškať moment, keď je chlieb už hotový. Po vytiahnutí z rúry je potrebné rukáv okamžite otvoriť, aby sa bochník nezaparil.

chleba
Už nikdy nekúpim chlieb v obchode! Zistite, prečo je domáci chlieb lepší! Foto: www.freepik.com

Ingrediencie pre chlieb v rukáve

 • 700 g bielej pšeničnej múky
 • 400 ml vody (najlepšie teplej)
 • 15 g živých kvasníc
 • 3 lyžice slnečnicového alebo olivového oleja
 • 1,5 čajovej lyžičky soli
 • 1 čajová lyžička cukru

Príprava:

 1. Začnite kváskom: rozpustite kvasnice v teplej vode spolu s cukrom. Ak nemáte živé kvasnice, použite suché. V takom prípade budete potrebovať len 6 g a 5 minút na ich aktiváciu.
 2. Zmiešajte múku a vodu s kvasnicami vo veľkej miske. Jemne premiešajte do hrudiek, potom pridajte olej a soľ. Teraz môžete začať miesiť cesto.
 3. Na rovný povrch nasypte 2 lyžice múky a začnite miesiť cesto. Tento proces je dôležitý, pretože cesto musí byť hladké a elastické. Miesiť treba dôkladne 7–10 minút.
 4. Potom potrite cesto lyžicou slnečnicového oleja a ďalšou lyžicou oleja potrite misku na cesto.
 5. Vytvarujte z cesta hladkú guľu, položte ju do misky a zakryte fóliou alebo sáčkom. Nechajte kysnúť na teplom mieste jednu hodinu.
 6. Keď cesto vykysne (výrazne sa zväčší), je potrebné ho premiesiť. Trochu ho natiahnite na rovnom povrchu do obdĺžnika hrubého pár centimetrov. Zrolujte ho do valca.
 7. Posypte valec múkou zo všetkých strán a urobte na ňom zárezy. Potom veľmi opatrne vložte valec do rukáva na pečenie a dajte piecť do rúry na jeden hodinu pri 180 stupňoch. Hotovo! Podávajte po 15 minútach, keď chlieb trochu vychladne.

Je veľmi dôležité rukáv okamžite po upečení otvoriť. Nerezajte chlieb hneď! Vo vnútri sa ešte dopeká. Je príliš vlhký a lepkavý, keď je horúci, takže ho nebude možné krájať, pretože by sa rozdrvil. Počkajte 15 minút, najlepšie pol hodinu.

Textúra je ideálna, úplne ako z pekárne. Ale chuť a kvalita sú oveľa lepšie. Môžete si byť istí, že takýto bochník v supermarkete nekúpite.

chleba v mrazničke
Už nikdy nekúpim chlieb v obchode! Zistite, prečo je domáci chlieb lepší! Foto: depositphotos.com

Niekedy pečiem naraz veľa chleba, 3 bochníky. Je to pre mňa pohodlnejšie, pretože šetrím čas pri príprave cesta. Navyše mi takto chlieb vystačí na celý týždeň. Ale na to, aby chlieb zostal vždy čerstvý, je potrebné ho správne skladovať. V tomto mi pomáha mraznička. Približne takto to robia v reštauráciách: chlieb v reštauráciách je vždy čerstvý nie preto, že čašníci behajú do pekárne niekoľkokrát denne. A ani preto, že kuchári pečú chlieb celý deň. Bochníky sú už čiastočne pripravené v chladničke a čakajú na svoj čas.

Tu je môj spôsob: 2 z 3 bochníkov vložím celé do mrazničky. V deň D, keď potrebujem chlieb, vyberiem bochník a pečiem v predhriatej rúre pri 150–160 stupňoch 30 minút. Časom sa to naučíte, závisí to od vašej rúry. Takýto chlieb je od čerstvo upečeného prakticky nerozoznateľný! Len majte na pamäti, že chlieb v mrazničke môžete skladovať maximálne dva týždne.

Hovorí sa, že chlieb je základom všetkého. V našej rodine je vždy na obednom stole! Tak sme si zvykli, že všetko jeme s chlebom, dokonca aj ryžu a zemiaky. Je príjemné mať čerstvý bochník s chrumkavou kôrkou, akoby práve vytiahnutý z pece. Už ste niekedy skúšali piecť chlieb sami? Ak nie, potom si tento chlieb v rukáve určite zamilujete.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané