Umývačka riadu - zle umýva, smrdí? Čo s tým?

Zdieľať
Umývačka riadu - zle umýva, smrdí? Čo s tým?
Umývačka riadu - zle umýva, smrdí? Čo s tým? Foto: www.freepik.com

Vďaka umývačke usporíme až šesťdesiat percent nákladov na energie.

Aj ju však musíme čas od času „umyť“. Inak sa môže stať, že sa z nej začne šíriť nepríjemný zápach a riad už nebude žiariť čistotou.

Pravidelne čistite filter

Zaberie to pár minút, a ušetrí vám to veľa komplikácií. Filter sa totiž rýchlo zanáša zvyškami jedla a tuku, ktoré sa pri každom umývaní zo špinavého riadu spláchnu. Potom dochádza k tomu, že znečistená voda neodtečie, zostáva na dne spotrebiča a behom pár dní sa začne kaziť. To zapríčiní, že sa z umývačky pri každom otvorení šíri nepríjemný zápach.

Raz za týždeň, maximálne za štrnásť dní, preto filter vyberte a dôkladne ho prepláchnite pod tečúcou horúcou vodou. Ak to nepomôže, vezmite si na pomoc jemnú kefku. Tým ľahko dočistíte aj upchaté drobné otvory filtra. Potom ho zase zaskrutkujte späť. Nikdy umývačku nepúšťajte bez filtra!

Nezabúdajte ani na zvyšok spotrebiča

Čas od času sa musí vyčistiť aj vnútro umývačky. Raz za mesiac až dva vyberte všetky koše aj poličky a dôkladne ich umyte hubkou s bežným čistiacim prostriedkom a osprchujte čistou vodou. Nezabudnite ani na ostrekovacie ramená. Aj ich otvory bývajú zanesené a upchaté zvyškami jedál, preto nemôžu fungovať správne. Odmontujte ich podľa návodu, dôkladne prepláchnite pod tečúcou horúcou vodou a namontujte späť. Hubkou vytrite tiež všetky vnútorné záhyby. Veľkú pozornosť venujte tesniacej gume okolo dvierok. Tam sa usadzuje najviac nečistôt.

Vodný kameň

Ďalším nepriateľom umývačky sú vápenaté usadeniny z vody. Tie zanášajú nielen filter a ostrekovacie ramená, ale tiež trysky a potrubia, ktoré manuálne nemôžete nijako vyčistiť. Raz za štyri až šesť mesiacov preto použite špeciálny čistič umývačky. Ten kúpite v každej drogérii . Obsahuje silný čistiaci prostriedok, ktorý spotrebič zbaví nielen nečistôt a mastnoty, ale aj vápenatých usadenín. Jeho použitie je jednoduché. Obvykle stačí odstrániť viečko, vložiť ju do prázdnej umývačky a nechať ju prejsť umývacím cyklom

Nežiadúce baktérie

Vyčistiť a zároveň vydezinfikovať umývačku môžete aj bez chémie. Využiť môžete ocot, ktorý doma určite máte. Potrebovať ho budete približne 1/2 l. Časťou naplňte nádržku určenú na umývací prostriedok a zatvorte ju, zvyšok potom voľne vlejte do spodnej časti a spotrebič pustite naprázdno. Nastavte najvyššiu teplotu a dlhší čas umývania.

Ďalšou možnosťou, ako umývačku vyčistiť a zbaviť zápachu, je použitie jedlej sódy. Tú kúpite v každom väčšom obchode s potravinami. Stačia dve malé vrecúška. Ich obsah presypte do nejakej misky a tú položte do spodného koša. Časť môžete nasypať aj do priestoru pre umývací prostriedok. Potom postupujte obdobne ako pri použití octu. Rovnakú službu vám preukáže aj kyselina citrónová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané