ÚMRTIE: Zomrel známy slovenský spevák Dušan Grúň, preslávili ho hity Plavovláska či Malvína

Zdieľať
Dušan Grúň
ÚMRTIE: Zomrel známy slovenský spevák Dušan Grúň, preslávili ho hity Plavovláska či Malvína Foto: www.facebook.com

BRATISLAVA 22. apríla (SITA) – Dnes v skorých ranných hodinách o 5:05 zomrel v bratislavskej nemocnici známy slovenský spevák Dušan Grúň. Hospitalizovali ho a uviedli do umelého spánku 11. apríla po tom, čo mu zlyhali orgány. Správu potvrdila jeho manželka Majka Grúňová. Do povedomia poslucháčov a televíznych divákov sa Dušan Grúň zapísal ako spevák populárnych piesní, ale bol aj vynikajúcim hudobníkom, ktorý ovládal hru na niekoľkých nástrojov. Vystupoval napríklad v hudobno-zábavnom programe Repete. Neodmysliteľnou súčasťou jeho programov sa stala pieseň Starý rodný dom, ale aj May way so skvelým textom Zora Laurinca – Žiť za to stálo. Medzi jeho hity patria aj Plavovláska, či Malvína, ale aj hudobné melódie pochádzajú z bývalej Juhoslávie, napríklad „Kde si bola, keď tu hrmelo“ alebo „Kam pláva naša loď“.

„V Nemecku som desať rokov hrával na barytón, ale nemám problém zahrať na husliach, trúbku, basovú gitaru či ústnu harmoniku,“ prezradil Dušan Grúň v rozhovore pri príležitosti svojej osemdesiatky v máji v roku 2022. „Tieto nástroje aj vlastním a vďaka tomu si na ne kedykoľvek môžem zahrať, aj keď už len doma, pretože na koncertoch sa odo mňa očakáva spev. Nie vždy tomu tak bolo, keď som hrával s orchestrami, občas sa stalo, že muzikant ochorel a vypadol, dokázal som ho zastúpiť,“ povedal vtedy.

Dušan Grúň sa narodil v deň svojich menín – 26. mája 1942 v Žiline, no už ako dieťa sa s rodičmi presťahoval do Košíc, kde v roku 1959 aj zmaturoval. Po maturite študoval na hutníckej fakulte VŠB v Ostrave, kde hrával v dixielande na trúbku. Neskôr začal spievať s orchestrom Iva Pavlíka. S orchestrom Josefa Vobrubu nahrával piesne v Prahe. V roku 1965 po návrate do Bratislavy vystupoval viac ako tridsať rokov s Orchestrom Juraja Velčovského. V roku 1966 sa oženil s manželkou Majkou. Účinkoval v zahraničí so spevákmi Karolom Duchoňom, s ktorým ho spájalo pevné priateľstvo až do jeho skorého odchodu. Spieval s Janou Kociánovou, Oľgou Szabovou, tiež aj s českými spevákmi Karlom Gottom, Waldemarom Matuškom, Helenou Vondráčkovou, s ktorými vystupoval v Nemecku. Z dlhoročného pôsobenia v zahraničí sa vrátil kvôli účinkovaniu v hudobno-zábavnom programe Repete. Vďaka tejto relácii sa etabloval opäť doma, kde sa mu doslova hrnuli ponuky na vystúpenia s rôznymi speváckymi a hudobnými formáciami. Informovala o tom Anna Olvecká z Media Art Promo Agency.

Včera ešte na jeho stránke na facebooku zverejnili takýto status:

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dnes ráno:

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané