Tieto rastliny za žiadnu cenu nesaďte vedľa seba! Čo s čím nevysádzať?

Zdieľať
nesaďte vedľa seba
Tieto rastliny za žiadnu cenu nesaďte vedľa seba! Čo s čím nevysádzať?Foto: www.freepik.com

Plány na výsev aj výsadbu už mali byť dávno hotové, ale určite sa môžete pohrať s rozmiestnením ešte teraz. Určite ste sa zaoberali tým, aké druhy na záhone kombinovať. Viete ale, ktoré k sebe nepatria a nikdy by nemali byť spolu?

Pestovateľský plán je veľká vec

Je najvyšší čas na to, dotiahnuť do konca a realizovať váš osevný plán. Pri rozmiestnení rastlín na záhonoch je nutné zvážiť rôzne kritériá. Ide predovšetkým o typ pôdy a jeho vhodnosť pre určité plodiny. Tu hovoríme aj o prehnojení a plodinách prvej, druhej či tretej trate. V niektorých, skôr výnimočných prípadoch je nutné prihliadnuť aj na pH pôdy. Veľmi dôležité je aj oslnenie či chránenosť stanovišťa.

Rotácia plodín

Už zo školy by nám mala byť známa rotácia plodín. Nejde len o nároky na živiny, ale aj o prevenciu šírenia škodcov a chorôb. Pestrosť nielen druhová, ale aj varianty rôznej zeleniny je rozhodne dobré premyslieť. Aj záhradkári s limitovanými pestovateľskými podmienkami často siahnu len po jednom variante zeleniny čo vedie k dozrievaniu a zberu v krátkom čase.

Zberajte postupne

O niečo zaujímavejšie môže byť zber menšieho množstva, ale priebežne, čím budú vždy k dispozícii čerstvé a dostatočne vyzreté plody na okamžitú spotrebu. Odpadnú vám starosti so spracovaním, nehovoriac o výhodách konzumácie čerstvej oproti spracovanej zelenine.

Ako záhradníčenie plánujú skúsení

Ako zostaviť pestovateľský plán? Názorne vám to ukáže autorka z kanála Záhrada zdraví:

Ďalším kritériom rozmiestnenia zeleniny môže byť aj využitie výhod plynúcich zo sprievodnej sadby. Ide o spôsob pestovania, keď rôzne a často nečakané kombinácie rastlín majú zo svojej vzájomnej blízkosti rôzne výhody. Ide predovšetkým o rovnomerné čerpanie živín aj závlahy, ochranu pred škodcami či oporu v raste. Niektoré rastliny je vhodne zosadzovať s inými, pretože lákajú hmyz na opelenie, čím sa zvyšuje aj opelenie okolitých rastlín. Rovnako ako sú niektoré rastliny vhodné na kombinovanie a rast v bezprostrednej blízkosti, iné sa rozhodne neodporúča sadiť.

Čo s čím nevysádzať?

Nevhodné kombinácie rastlín plynú predovšetkým z toho, že si rastliny vzájomne konkurujú, napádajú ich rovnakí škodcovia aj choroby a stávajú sa tak vyložene ich terčom. Rovnako ako sú záhradníci schopní zostaviť vhodné kombinácie, aj tie nevhodné sú dobre známe. Ide napríklad o tieto dvojice zeleniny, ktoré by nemali byť spolu:

 1. Cibuľoviny a strukoviny
 2. Hlúbová zelenina a paradajky, papriky, jahody
 3. Mrkva a reďkovky, paštrnák, kôpor
 4. Uhorka a zemiaky, aromatické bylinky
 5. Šaláty a zeler, kel, petržlen
 6. Paradajky, papriky a kôpor, hlúboviny, fazuľa
 7. Zemiaky a mrkvy, uhorky, tekvica, slnečnice, paradajky, maliny
 8. Jahody a hlúboviny, paradajky, zemiaky, baklažán, papriky, mäta,
 9. Bazalka a tymián, ruta
 10. Pažítka a strukoviny
 11. Kôpor a mrkva, paradajky
 12. Cesnak a kapusta
 13. Ligurček a rebarbora
 14. Šalvia a cibuľoviny

Tieto a mnohé ďalšie kombinácie rastlín môžete nájsť ako súčasť literatúry zaoberajúcej sa sprievodnou výsadbou, ktorá je známa a praktikovaná skôr v anglicky hovoriacich krajinách. Sprievodná výsadba sa zakladá na poznatkoch poľnohospodárov využívajúcich tieto vzťahy už tisíce rokov. Jedným z prvých príkladov úmyselnej sprievodnej výsadby sú napríklad „tri sestry“ čiže spôsob, ktorým pôvodní obyvatelia Ameriky docielili vyššie výnosy. Podobne je to aj v Ázii, kde sa ryža kombinuje s pestovaním papradí azola. Tie sú bohaté na dusík, podmáčané prostredie ryžových polí jej vyhovuje. Nejde teda tak celkom o trend alebo novinku, ale o postupy, ktoré sa osvedčili zakrádkárom v minulosti.

sadenica
Tieto rastliny za žiadnu cenu nesaďte vedľa sebaFoto: www.gettyimages.com

Sprievodná výsadba: Kľúč k úspešnej a zdravej záhradke

V tomto článku sme spoznali dôležitosť správnej kombinácie rastlín v našich záhradkách. Sprievodná výsadba nie je len trendom, ale overenou metódou, ktorá pomáha rastlinám rásť zdravo a plodne. Jej princípy sú založené na tisícročných poznatkoch poľnohospodárov z celého sveta.

Nezabudnite, že niektoré rastliny spolu jednoducho „nekamarátia“ a môže dôjsť k vzájomnej konkurencii alebo zvýšeniu náchylnosti na škodcov a choroby. Preto je nevyhnutné venovať pozornosť nielen tomu, čo sadíte, ale aj tomu, s kým tieto rastliny „zdieľajú priestor“.

Nebojte sa experimentovať a prispôsobiť svoju záhradu podľa týchto princípov. Môže to viesť k výrazným výhodám, ako sú lepší rast, zdravie rastlín a vyššie výnosy. Rovnako je dôležité pripomenúť, že sprievodná výsadba môže zlepšiť aj celkový ekosystém vašej záhrady, lákať prospešný hmyz a pomáhať pri prirodzenej kontrole škodcov.

V závere si pripomeňme, že každá záhradka je jedinečná. Čo funguje v jednej, nemusí nutne fungovať v inej. Dôležité je sledovať reakcie vašich rastlín a prispôsobovať pestovateľské metódy podľa ich potrieb. Pestovanie zeleniny a byliniek môže byť nielen užitočné, ale aj veľmi uspokojujúce. S týmito znalosťami o sprievodnej výsadbe ste na dobrej ceste k zdravej a bohatej záhrade, ktorá bude nielen zdrojom chutných plodov, ale aj miestom pokoja a radosti.

Nezabudnite zdieľať svoje skúsenosti s inými záhradkármi a inšpirovať ich k experimentovaniu a objavovaniu nových možností v ich vlastných záhradách. Spoločne môžeme pestovať zdravšie, šťastnejšie záhrady pre nás všetkých.

Prajeme vám veľa úspechov a radosti pri pestovaní vašich záhrad!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané