Tento olej má veľa možností použitia. Od liečby bežných stavov, ako sú tráviace problémy, až po starostlivosť o pleť

Zdieľať
Tento olej má veľa možností použitia
Tento olej má veľa možností použitia. Od liečby bežných stavov, ako sú tráviace problémy, až po starostlivosť o pleť Foto: www.gettyimages.com

Historické pramene dokazujú, že najmä Rimania a Gréci mali šalviu vo veľkej obľube, dokonca ju považovali za posvätnú. Počas staroveku bola šalvia používaná k ochrane mäsa a k zabráneniu pokazenia ďalších potravín. Podľa historických údajov bol šalviový olej už od nepamäti považovaný za dobrý ako pre telo, tak pre myseľ.

Sú 2 druhy šalviového esenciálneho oleja. Prvý je esenciálny olej zo Šalvie muškátovej (lat. Salvia sclarea). Druhý potom z klasickej Šalvie lekárskej. Obaja pochádzajú z rovnakej rodiny kríkov, ale vlastnosťami sú od seba trochu odlišné. Oba oleje majú bledo žltozelenú farbu, ale olej zo šalvie lekárskej má silnú, korenistú vôňu, zatiaľ čo ten zo Šalvie muškátovej má sladkú, orechovú vôňu. Vzhľadom k tomu, že šalviový olej môže v niektorých prípadoch vyvolať precitlivenosť, je často používaný olej zo Šalvie mušátovej, kvôli jeho miernejšej povahe.

Použitie šalviového oleja

Tento olej má veľa možností použitia. Od liečby bežných stavov, ako sú tráviace problémy, až po starostlivosť o pleť (napr. Sa často pridáva do rôznych kozmetických výrobkov).

1. Liečba rôznych zdravotných stavov

Šalviový olej je primárne používaný pre zmiernenie zažívacích ťažkostí . Môže sa tiež použiť na liečbu respiračných problémov, menštruačných ťažkostí, hubových infekcií a kožných problémov.

2. Kondicionér na vlasy

Tento olej má pozitívne vlastnosti, ktoré pomáhajú odstrániť lupiny a mastné vlasy. Je skvelý ako kondicionér, môže byť tiež použitý ako šampón – to vďaka jeho čistiacim účinkom .

3. Pleťový zvlhčovač

Pomáha spomaliť príznaky starnutia, ako sú vrásky a povolená koža. To je tiež dôvod, prečo je často pridávaný do výrobkov starostlivosti o pleť, ako sú rôzne anti-ageing krémy, ktoré pomáhajú predchádzať vráskam, jazvám a ďalším nežiadúcim zmenám pokožky.

4. Laxatívum

Slúži tiež k vyvolaniu vylučovania a pomáha tak zmierniť zápchu .

5. Stimulant

V aromaterapii sa tento olej používa na podnietenie mysle a pomáha s duševnou únavou a depresiou. Je to mierny prírodný stimulant.

6. Protiplesňový

Prítomnosť gáfru a camphenu v tomto esenciálnym oleji mu dáva antifungálne vlastnosti . Tento olej je schopný inhibovať hubové infekcie ako vo vnútri, tak i zvonku a poskytuje úľavu od hubových infekcií, ako je úplavica, kožné ochorenie nôh alebo dermatitída. Táto vlastnosť je jednou z príčin jeho použitia v produktoch starostlivosti o pleť.

7. Antimikrobiálny

Zložky v tomto esenciálnom oleji,  poskytujú ochranu pred hubovými infekciami, tiež poskytujú ochranu pred mikrobiálnymi infekciami . Preto môžete chrániť malé rany a škrabance pred vývojom dráždivých alebo potenciálne nebezpečných infekcií.

8. Antibakteriálny

Je rovnako užitočný pri potláčaní bakteriálnych infekcií, pretože zabíja baktérie a inhibuje ich rast v tele. Táto vlastnosť môže byť tiež použitá na liečbu ochorení, ako sú bakteriálne infekcie v ušiach, nose, hrdle, očiach, pohlavných orgánov, močovej trubici, hrubého čreva, kože.

9. Antioxidant

To je možno najcennejšie aspekt tohto esenciálneho oleja a dôvodom jeho rozsiahleho použitia v produktoch proti starnutiu a ošetrenia pleti. Antioxidanty, ako naznačuje názov, pôsobia proti oxidantom alebo voľným radikálom v tele, čo sú hlavné príčiny starnutia. Tieto antioxidanty spomaľujú starnutie a zabraňujú príznakom starnutia, ako sú vrásky, ovisnutá koža, zníženie kvality videnia a sluchu, poruchy mozgu, strata pamäti, degenerácia tkanív, makulárna degenerácia a nervové poruchy.

10. Pomôže pri hojení

Jeho vlastnosti pomáhajú eliminovať jazvy, trhliny na pleti, strie, jazvy po akné a kiahňach. Tiež pomáha pri hojení rán.

11. Lieči

Môže vám pomôcť pri kašli, prechladnutí a infekciách v hrudníku a dýchacích cestách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané