Tento jednoduchý trik vám zabezpečí, že trávnik na vašej záhrade bude vyzerať ako z katalógu

Zdieľať
trávnik
Tento jednoduchý trik vám zabezpečí, že trávnik na vašej záhrade bude vyzerať ako z katalógu Foto: www.freepik.com

Predstavte si svoj zelený trávnik, ktorý je pýchou vašej záhrady. V jeho dokonalosti však číha nebezpečenstvo, a to sú nezvaní hostia, ktorí sa snažia obsadiť jeho pôdu. Machy, plevele a buriny taktiež aj iné neželané rastliny chcú prevziať kontrolu, ak nedostane trávnik potrebnú starostlivosť. Prezradíme vám, ako tieto problémy identifikovať a im čeliť im, aby trávnik zostal zdravý a krásny počas celého roka.

Veľmi rozšíreným problémom je mach. Mach je rastlina, ktorá má veľmi malé nároky na živiny, svetlo, vodu, teplo. Rozširuje sa na takých miestach, kde sa trávam niečoho nedostáva. Mach sa  dokáže usídliť aj na takých miestach v záhrade, ktoré sú vystavené celému slnku. Na ničenie machu je dostupných veľa prostriedkov. Prípravok mach rýchlo ničí ale pre ďalšie rastliny je  neškodný.

Hnojte, zalievajte, odvodňujte… Po aplikácii prípravku zlepšíte podmienky na rast trávy podľa zisteného nedostatku – to znamená hnojiť, zalievať alebo odvodniť. Inak medzery vzniknuté po prvom ničení mach opäť obsadí. 

kosenie
Tento jednoduchý trik vám zabezpečí, že trávnik na vašej záhrade bude vyzerať ako z katalógu Foto: www.freepik.com

Dôvody, prečo sa pri pestovaní trávnika objavujú rastliny, ktoré tam neradi vidíme, môžu byť rôzne. Ich výskyt vám prezradí, čo vášmu trávniku chýba. Ktoré rastliny prezradia, že trávnik trpí?

Sedmokrásky ukazujú vo vašom trávniku nedostatok živín. Ďatelina zase upozorňuje na nedostatok dusíka. Trávnik musíte pravidelne kosiť.  Po kosení je nutné ho aj prihnojiť. Veľmi vhodné je hnojivo  na trávnik. 

Veľmi dôležitý je aj zavlažovací systém. Polievať ho treba v prípade ak sa farba zmení na modro-sivú. Ak máte nový trávnik,  stačí ho polievať 1x za deň. Zavlažovanie závisí aj od teploty a vlhkosti.

Starostlivosť o trávnik je umenie, ktoré si vyžaduje pozornosť a vedomosti. Nezabudnite, že tajomstvo krásneho trávnika spočíva v pravidelnej a správnej starostlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané