Štrúdľa z jogurtového cesta. Je zdravšie a rýchlo upečené

Zdieľať
jablková štrúdla
Štrúdľa z jogurtového cesta. Je zdravšie a rýchlo upečené Foto: depositphotos.com

Nový trend vo varení prináša jogurtové cesto, ktoré je ľahšie, menej tučné a oveľa jednoduchšie na prípravu než tradičné cesto. Tento jednoduchý recept, ktorý vyžaduje len štyri ingrediencie a desať minút času, oživuje klasické dezerty v novom, zdravšom šate.

Jogurtové cesto na závin si v poslednej dobe získava veľkú obľubu. Je menej mastné než listové cesto a jednoduchšie na prípravu ako tradičné cesto. Potrebujete naň len štyri suroviny a desať minút vášho času. Jablkový závin, obľúbený dezert tradičnej našej kuchyne, ktorý sa do našich končín dostal z Rakúska, sa tak môže stať vašou novou špecialitou. Prvý zaznamenaný recept pochádza z roku 1696 a bol objavený vo Viedenskej mestské knižnici. Historici tvrdia, že tento dezert má korene v sladkom dezerte baklava z Balkánu a Stredného východu.

Okrem jabĺk sa ako náplň do závinu hodí aj množstvo ďalších ovocí – vynikajúce sú hrušky, slivky, čerešne alebo marhule. Závin možno pripraviť aj s makovou, tvarohovou alebo orechovou náplňou a dokonca aj v slanej verzii. Súčasný hit – závin z jogurtového cesta – stojí za vyskúšanie. Naša odľahčená verzia, ktorú sme pripravili s 300 g hladkej múky, 200 g bieleho jogurtu, 75 g zmäknutého masla a štipkou soli, je nielen zdravšia, ale aj mimoriadne chutná. Tento závin, ktorý sme naplnili kombináciou hrušiek a jabĺk, bol po upečení nežný, držal tvar a neopadol.

Štrúdľa z jogurtového cesta

Čas prípravy: 60 minút

závin
Štrúdľa z jogurtového cesta. Je zdravšie a rýchlo upečené Foto: depositphotos.com

Ingrediencie:

 • 300 g hladkej múky
 • 200 g bieleho jogurtu
 • 75 g zmäknutého masla
 • štipka soli
 • 3 hrušky
 • 2 jablká
 • 2 lyžičky škorice
 • vanilkový cukor
 • 1 vajce
 • strúhanka

Príprava:

 1. Maslo vyberte z chladničky aspoň 30 minút vopred, aby zmäklo pri izbovej teplote. Určite nepoužívajte rozpustené, cesto by sa nepodarilo.
 2. Do misky nasypte múku so štipkou soli a premiešajte. Do stredu vytvorte jamku, nalejte do nej jogurt a pridajte zmäknuté maslo.
 3. Rukami vypracujte hladké cesto. Spočiatku bude lepiť, ale postupne spevní – trvá to zhruba 10 minút.
 4. Cesto uložte aspoň na 15 minút do chladničky, a zatiaľ čo bude odpočívať, pripravte si ovocnú náplň.
  Jablká a hrušky olúpte, zbavte jadrovníka a nakrájajte na malé kocky. Môžete ich tiež nastrúhať nahrubo.
 5. Ovocie premiešajte s mletou škoricou. Pokiaľ ste použili kyslejšie plody, pridajte vanilkový cukor. U sladších druhov obvykle nie je cukor potrebný – záleží na vašej chuti.
 6. Rúru predhrejte na 180 ºC.
 7. Cesto vyberte z chladničky, rozdeľte na dva diely a na pomúčenej doske rozvaľkajte do tvaru obdĺžnika.
 8. Každý plát zľahka posypte strúhankou, ktorá počas pečenia nasaje šťavu z ovocia.
 9. Cesto naplňte ovocnou zmesou, zabaľte a okraje pritlačte k sebe. Vložte na plech vyložený papierom na pečenie, potrite rozšľahaným vajíčkom a vložte do rúry.
 10. Štrúdľu pečte 30 minút, potom nechajte vychladnúť a podávajte.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané