Stalo sa vám, že počas prania vypadla elektrina? Pozrite sa, čo robiť

Zdieľať
pranie prádla
Stalo sa vám, že počas prania vypadla elektrina? Pozrite sa, čo robiť Foto: www.freepik.com

Naši starí rodičia zvyčajne prali cez víkendy, pretože museli opláchnuť veľa špinavého oblečenia nahromadeného za týždeň a niekoľko sád posteľnej bielizne, ktorú bolo zvykom meniť v sobotu. Museli namáčať veci, variť plachty a trieť goliere a manžety na práčkovej doske, čo si vyžadovalo čas. Len málo z nich si mohlo dovoliť taký luxus, ako je spustenie práčky, pretože v každom dome nebola.

Dnešní majitelia domov to majú inak. Nevedia si predstaviť život bez rôznych technických zariadení, módnych robotov a populárnych prístrojov. Pranie môžu kedykoľvek naplánovať, pretože na to nepotrebujú byť prítomní, všetko urobí inteligentná práčka sama.

Ako znovu spustiť práčku po výpadku elektriny?

Niekedy sa stávajú nepredvídateľné situácie: nikto nie je chránený pred náhlymi výkyvmi napätia, prerušeniami dodávky elektriny alebo vody, čo spôsobí zastavenie práčky. Nové modely môžu pokračovať po krátkej „prestávke“, iné potrebujú pomoc. Porucha v programe je bežný problém, s ktorým sa ľudia stretávajú. Bohužiaľ, mnohí nevedia, ako znovu spustiť práčku.

Je dôležité si pamätať, že bojlery, chladničky, televízory a podobne často prestávajú fungovať práve v momente, keď sa elektrina opäť pripojí: vtedy môže byť napätie 250 V, hoci zariadenia sú navrhnuté na 220 V. Preto, ak dôjde k výpadku elektriny, odporúča sa všetky prístroje odpojiť. Na kábel, ku ktorému je pripojená domácnosť, sa odporúča inštalovať prevodník napätia, ktoré fungujú pri nadmerných výkyvoch elektrickej energie.

Vtedy pri výpadkoch elektriny nemusíte vytiahnuť zástrčku zo zásuvky. Keď sa elektrina obnoví, práčka by mala pokračovať v činnosti. To isté by mala urobiť, keď v kohútiku zmizne voda – zastaviť sa na chvíľu a potom pokračovať v praní. Ak to neurobí, budete ju musieť spustiť manuálne.

zapínanie práčky
Stalo sa vám, že počas prania vypadla elektrina? Pozrite sa, čo robiť Foto: www.freepik.com

Jednoduchý spôsob, ako znovu spustiť práčku

Ak vaša práčka „zabudla“, čo má robiť, stlačte tlačidlo „Pauza“ a potom ju opäť zapnite stlačením tlačidla „Štart/Pauza“. Ak to nepomôže, skúste po pauze zvoliť iný režim prania a znova spustite bubon. Ak ani to nepomôže, vytiahnite zástrčku zo zásuvky, počkajte chvíľu a potom ju opäť zapojte a zopakujte všetky príkazy.

Práčka môže signalizovať chybu, keď je preťažená. Niektoré materiály môžu absorbovať príliš veľa vlhkosti, čo spôsobí zvýšenie ich hmotnosti desaťnásobne. Tento problém môžete vyriešiť vybratím veľkých vecí a praním (oplachovaním) v dvoch cykloch.

Niekedy sa počas prania stratí voda. Ak máte k dispozícii ďalšie zásoby vody, môžete ich nalievať cez otvor pre prášok v potrebnom množstve, aby práčka mohla pokračovať v práci. Práčka vydáva hluk, keď naberá vodu. Ak sa bubon naplnil, hluk prestane. Toto vám poslúži ako signál, keď budete nalievať vodu z fliaš. Aby ste to robili včas, je potrebné sledovať fázy prania.

Riešenie dlhodobého výpadku elektriny

Ak elektrina vypadne na dlhšiu dobu, budete musieť pranie dokončiť ručne. Ak necháte bielizeň v práčke, získa nepríjemný zápach, ktorého sa ťažko zbavíte. Najprv musíte vybrať zástrčku zo zásuvky! Potom je potrebné vypustiť vodu z bubna cez filter a až potom môžete otvoriť dvierka. Teraz môžete veci vybrať a doprať ich ručne.

Ak sa po obnovení dodávky elektriny a vody práčka nerozbehne ani po všetkých týchto krokoch, budete musieť zavolať technika.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané