Slimáky na záhrade? Skúste dať na záhradu misku s vodou a droždím

Zdieľať
slimák
Slimáky na záhrade? Skúste dať na záhradu misku s vodou a droždím Foto: depositphotos.com

Slimáci sú postrachom každej záhrady, ale existujú účinné a šetrné spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať. Jednou z nich je jednoduchá pasca s vodou a droždím. Objavte aj ďalšie tipy a triky, ako udržať vašu záhradu bez týchto škodcov.

Otravujú vás slimáky na záhrade? Pomôže vám jednoduchá metóda s vodou a droždím!

Slimáky sú nočnou morou mnohých záhradkárov. Okrem toho, že konzumujú úrodu a ničia okrasné rastliny, zanechávajú po sebe nepríjemný sliz. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako sa ich zbaviť. Okrem chemických prípravkov, ktoré môžu poškodiť životné prostredie, sú tu aj šetrnejšie a efektívne metódy. Jednou z nich je pasca s vodou a droždím.

Prečo sú slimáky problémom?

Slimáky sú dôležitou súčasťou ekosystému, pretože prispievajú k rozkladu organických zvyškov a návratu živín do pôdy. Avšak pre záhradkárov sú veľkým problémom. Dokážu zničiť úrodu behom krátkej doby a rýchlo sa množia. Ako teda účinne bojovať proti týmto škodcom?

droždie a voda
Slimáky na záhrade? Skúste dať na záhradu misku s vodou a droždím Foto: depositphotos.com

Pasca s droždím

Potrebujete starú misku alebo inú prázdnu nádobu, ktorú umiestnite do pôdy. Vykopte jamku a vložte do nej nádobu tak, aby jej okraj bol v úrovni zeminy. Potom pripravte zmes na hubenie. Rozpustite trochu droždia vo vode a túto tekutinu nalejte do pasce. Slimáky priláka vôňa kvasníc a vo vode sa utopia. Pasce pravidelne kontrolujte a vyprázdňujte.

Uhorka ako repelent

V boji so slimákmi pomôže aj obyčajná uhorka. Pokrájajte ju na plátky a položte na hliníkovú podložku. Chemická reakcia vytvorí výpary, ktoré slimáky odpudzujú, ale vy tento zápach nevnímate.

Ďalšie návnady?

Slimáky môžete nalákať aj na hnijúce ovocie alebo zeleninu. Taktiež ich priťahujú psie alebo mačacie granule. Položte ich buď do nádob s vodou, alebo na navlhčené kúsky kartónu a následne ich hromadne zlikvidujte.

nakrájaná uhorka
Slimáky na záhrade? Skúste dať na záhradu misku s vodou a droždím Foto: www.freepik.com

Aromatické bariéry

Výskyt slimákov na záhrade môžete znížiť aj pestovaním určitých rastlín na správnych miestach. Slimáky neznášajú ich arómu. Skúste napríklad voňavú levanduľu, ktorá ich odpudzuje vďaka svojím jemným chĺpkom. Ďalšou vhodnou rastlinou je kapúcinka, ktorej intenzívna vôňa slimáky odpudzuje. Výborný je aj rebríček, plamenka alebo černucha, ktoré obsahujú odpudivé aromatické silice.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané