Škodliviny vo vzduchu útočia aj u Vás doma! Kúpte si rastliny, ktoré Vám vytvoria čerstvý vzduch

Zdieľať
Kúpte si rastliny
Škodliviny vo vzduchu útočia aj u Vás doma! Kúpte si rastliny, ktoré Vám vytvoria čerstvý vzduch Foto: depositphotos.com

V roku 1989 začala spoločnosť NASA štúdiu čistého ovzdušia, aby zistila, ktoré rastliny pre domácnosť sú najlepšie pre čistenie vzduchu. Ako ukázal výskum, vnútorný vzduch obsahuje veľké množstvo škodlivých chemikálií, ako je benzén, trichlóretylén, amoniak a ďalšie. Vedci NASA však tvrdia, že určité rastliny v domácnosti môžu poskytnúť cennú zbraň v boji proti stúpajúcemu znečistenia ovzdušia. Niektoré takéto rastliny dokážu absorbovať až 85% potenciálne škodlivých plynov, vyčistiť vzduch vo vnútri Vašich domovov, vnútorných verejných priestorov a kancelárskych budov.

Podľa výskumu sú znečisťujúce látky vnútri domácností, ktoré ovplyvňujú Vaše zdravie:

  • Formaldehyd: Nájdený v drevotrieskových doskách a čalúnenom nábytku, kobercoch, cigaretovom dyme, plastovom riadu a zemnom plyne. Môže spôsobiť alergie, podráždenie slizníc, astma a rôzne kožné ochorenia.
  • Trichlóretylén: Nájdené v tlačiarenských farbách, farbách, lakoch, čistiacich prostriedkoch na koberce a textílie, a v chlórovanej vode. Tetrachlóretylén je silný karcinogén, ktorý spôsobuje podráždenie očí a kože, poškodzuje pečeň a obličky a vyvoláva psychomotorickú agitáciu.
  • Benzén: Nájdený vo farbách, lakoch, čistiacich prostriedkoch, gumovom a cigaretovom dyme. Tento karcinogén, ktorý sa hromadí v tukovom tkanive, môže spôsobiť leukémiu, nervové vzrušenie (ako je to spôsobené alkoholom), dýchavičnosť a kŕče. Znižuje tiež krvný tlak.
  • Amoniak: Nachádza sa v počítačových súčastiach, cigaretovom dyme a čistiacich prostriedkoch pre domácnosť. Spôsobuje suché a bolestivé hrdlo a kašeľ, vyvoláva bolesť na hrudníku a opuchy hrtanu a pľúc.
  • Xylén: Používa sa na výrobu plastov, lakov a lepidla. Xylén možno nájsť aj vo výfukových plynoch vozidiel, v kožených produktoch a tabakovom dyme. Dráždi pokožku, oči a dýchacie cesty.

Pretože sme presvedčení, že domáci rastliny sú viac než len krásna dekorácia. Tu je pätnásť rastlín, z ktorých by ste si mali vybrať aspoň jednu a zvážiť jej pestovanie vo Vašom dome, aby bol u Vás doma lepší a zdravší vzduch.

Anthurium andraeanum (flamingo ľalia)

Anthurium andraeanum
Anthurium andraeanum Foto: depositphotos.com

Flamingo ľalia je skvelá pri hydratácii vzduchu a saturáciu s vodnými parami. Táto rastlina tiež absorbuje xylén a toluén a premieňa ich na neškodné látky.

Gerbera jamesonii

Gerbera jamesonii
Gerbera jamesonii Foto: depositphotos.com

Táto jasná kvitnúca rastlina je užitočná pri odstraňovaní toxických látok, ako je benzén, formaldehyd a trichlóretylén zo vzduchu. Umiestnite ju na teplé, dobre osvetlené miesto.

Scindapsus ( „Zlatý lotos“)

Scindapsus
Scindapsus Foto: depositphotos.com

To je jedna z najlepších rastlín, ktoré rastú v tieni. Zlatý Lotos je tiež skvelým spôsobom, ako sa zbaviť benzénu a formaldehydu vo Vašom dome. Majte však na pamäti: Scindapsus je jedovatá rastlina, ktorá by mala byť držaná preč od detí a zvierat.

Aglaonema

Aglaonema
Aglaonema Foto: depositphotos.com

Čínska rastlina Evergreen nepotrebuje veľa svetla, aby sa jej darilo, ale vyžaduje vlhký vzduch. Ukázalo sa, že je veľmi účinná pri filtrácii benzénu a formaldehydu zo vzduchu. Aglaonemaova šťava a bobule sú však toxické.

Chlorophytum ( „pavoukové rastlina“)

Chlorophytum
Chlorophytum Foto: depositphotos.com

Pavoukové rastlina s bohatými listami a drobnými bielymi kvetmi je veľmi populárny voľbou pre domácnosť. Ale táto rastlina nie je len pekná na pohľad – štúdie potvrdzujú, že pomáha odstraňovať benzén, formaldehyd, oxid uhoľnatý a xylén zo vzduchu. Okrem toho je táto rastlina absolútne neškodná voči deťom a zvieratám.

Brečtan

Brečtan
Brečtan Foto: depositphotos.com

Táto rastlina je skvelou voľbou pre horšie svetelné podmienky. Brečtan je užitočný pri pohlcovaní benzénu, oxidu uhoľnatého, formaldehydu a trichlóretylénu. Pomáha tiež odstrániť niektoré alergény, napr. Pleseň.

Azalka

Azalka
Azalka Foto: depositphotos.com

Táto krásna kvetinová rastlina Vám pomôže udržať Váš vzduch bez formaldehydu, ktorý je uvoľňovaný z preglejky, nábytku a kobercov. Azalka kvitne po dlhú dobu, ale vyžaduje pozornosť.

Sansevieria ( „svokrin jazyk“)

Sansevieria
Sansevieria Foto: depositphotos.com

Sansevieria je veľmi odolná rastlina, ktorá dokáže tolerovať takmer akékoľvek miesta a podmienky. Táto rastlina vyniká pri odstraňovaní formaldehydu, benzénu a trichlóretylénu z uzavretých priestorov. V noci táto rastlina tiež absorbuje oxid uhličitý a uvoľňuje kyslík.

Dracaena marginata

Dracaena marginata
Dracaena marginata Foto: depositphotos.com

Jeden z najlepších spôsobov, ako sa zbaviť xylénu, trichlóretylénu a formaldehydu vo Vašom dome, je kúpiť túto rastlinu. Dracaena rastie pomerne pomaly, ale rozhodne stojí za to čakať. Budete sa chcieť uistiť, že máte dostatok priestoru pre túto rastlinu, pretože môže rásť do veľkých výšok. Je lepšie umiestniť ju na miesto s miernym slnečným svetlom.

Philodendron

Philodendron
Philodendron Foto: depositphotos.com

Philodendron je známy ako „pracovník“ pre filtrovanie formaldehydu a ďalších toxických chemikálií zo vzduchu. Prednostne v oblastiach s nízkym osvetlením je túto rastlinu veľmi ľahké pestovať.

Pamätajte! Filodendron môže byť nebezpečný pre deti i zvieratá.

Nephrolepis ( „Boston Fern“)

Nephrolepis
Nephrolepis Foto: depositphotos.com

Boston Fern je vynikajúci pre hydratáciu a čistenie vzduchu od formaldehydu, oxidu uhoľnatého a xylénu. Najvyššie rastie v tieni a vyžaduje pravidelné zalievanie.

Spathiphyllum ( „Peace Lily“)

Spathiphyllum
Spathiphyllum Foto: depositphotos.com

Peace Lily je veľmi bežná rastlina v domácnostiach, ktorá je známa svojou vynikajúcou schopnosťou odstraňovať zo vzduchu toxická činidla, ako je benzén, formaldehyd a trichlóretylén. Tiež môže pomôcť Vám zbaviť sa toluénu a xylénu vo Vašom dome. Okrem toho, čistením prachu z listov tejto rastliny, budú účinky čistenie vzduchu ešte účinnejšie.

Bambusová dlaň

Táto rastlina je jednou z najlepších pre filtráciu benzénu, formaldehydu a trichlóretylénu. Umiestnite ju vedľa lakovaného nábytku a vyparí sa všetky škodlivé chemikálie.

Schefflera

Schefflera sa ukázala ako účinná pri nasávaní formaldehydu, toluénu a benzénu zo vzduchu. S lesklými listami, ktoré vyžarujú z centrálneho stonky, je rastlina Schefflera v niektorých krajinách tiež nazývaná dáždnikom.

Chryzantéma

Táto pekná kvetinová rastlina nielen dolaďuje skvelú domáce dekoráciu, ale je tiež skvelá pri odstraňovaní formaldehydu, xylénu, benzénu a čpavku z uzavretého priestoru.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané