Rozdiely medzi akné a rosaceou. Ako ich správne liečiť?

Zdieľať
akné
Rozdiely medzi akné a rosaceou. Ako ich správne liečiť? Foto: www.freepik.com

Akné a rosacea sú dve časté kožné ochorenia, ktoré sa často zamieňajú. Tento článok vysvetlí rozdiely medzi nimi, identifikuje hlavné spúšťače a poskytne rady, ako získať zdravú pokožku. Prečítajte si naše odporúčania a tipy, ako sa správne starať o svoju pokožku a predchádzať problémom.

Rozdiely medzi akné a rosaceou

Akné a rosacea sú dve chronické kožné ochorenia, ktoré majú odlišné príčiny a symptómy.

rosacea
Rozdiely medzi akné a rosaceou. Ako ich správne liečiť? Foto: depositphotos.com

Akné

Tiež známe ako vyrážky, je chronické zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje ako uzlíky, papuly, pustuly a komedóny (otvorené alebo zatvorené). Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, hornej časti hrudníka a chrbta. Príčiny vzniku akné zahŕňajú hormonálne a endokrinné faktory, zvýšenú produkciu mazu a bakteriálny zápal.

Rosacea

Je chronický zápalový dermatoz, ktorý sa prejavuje erytémou (silné začervenanie kože), papulopustulóznymi elementmi a rastom spojivového tkaniva (hrbolatá koža) v centrálnej oblasti tváre, okolo úst a na brade. Rosacea je často spojená s genetickou predispozíciou, vaskulárnymi a imunitnými faktormi, psychoemotívnym stavom, stresom, klimatickými faktormi a stravovacími návykmi.

Spúšťače a príčiny

Akné môže byť spôsobené hormonálnymi zmenami, zvýšenou produkciou mazu a bakteriálnymi infekciami. Nesprávna starostlivosť o pokožku, ako je mechanické vytláčanie vyrážok, môže stav zhoršiť.

Rosacea je často vyvolaná genetickými faktormi, stresom, slnečným žiarením, extrémnymi teplotami a určitými potravinami a nápojmi, ako sú alkohol, korenené jedlá a horúce nápoje.

akné
Rozdiely medzi akné a rosaceou. Ako ich správne liečiť? Foto: www.freepik.com

Liečba a starostlivosť

Liečba oboch ochorení by mala byť komplexná a systematická. Dôležité je prispôsobiť základnú starostlivosť o pokožku jej aktuálnemu stavu a fáze liečby. Odporúča sa jemné čistenie a hydratácia pokožky a používanie kozmetických prípravkov, ktoré podporujú jej bariérové a ochranné funkcie. Vyhýbajte sa produktom obsahujúcim dráždivé látky, ako je alkohol, a vždy používajte opaľovací krém s SPF pri pobyte vonku.

Pri liečbe je nevyhnutné používať aj vhodné liečebné prípravky predpísané lekárom. Medzi odporúčané prípravky patrí gél na liečbu rosacey a gél na boj proti akné, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu a možno ich zakúpiť v lekárni aj online. Tieto prípravky pomáhajú znižovať zápalové procesy a viditeľné prejavy ochorení, udržiavajú pokožku čistú a sú cenovo dostupné.

Pamätajte, že samodiagnostika môže viesť k zhoršeniu problémov. Tento článok vám pomôže pochopiť rozdiely medzi akné a rosaceou a poskytne rady na komplexný prístup k ich liečbe.

Zdravá a čistá pokožka je cieľ, ktorý stojí za to dosiahnuť!

Zdroj: woman.ru

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané