Rady lekárov: Na čo si dať pozor pri grilovaní a cestovaní

Zdieľať
Rady lekárov
Rady lekárov: Na čo si dať pozor pri grilovaní a cestovaní Foto: www.freepik.com

S letnými prázdninami na obzore sa lekári na Slovensku obracajú na obyvateľov s varovaniami, aby si dali pozor na niektoré riziká spojené s dovolenkou. Upozorňujú na možné zažívacie ťažkosti z nesprávneho grilovania, ale aj na vzrastajúci trend sexuálnej turistiky a súvisiace zdravotné riziká. Pre cesty do Chorvátska odporúčajú očkovanie proti žltačke, zatiaľ čo v Turecku a Egypte radia vyhnúť sa kontaktu s túlavými zvieratami.

Prázdniny sú za rohom a lekári už teraz apelujú na Slovákov, na čo si dať počas letnej dovolenky pozor. Okrem zažívacích problémov spôsobených chybami pri grilovaní upozorňujú aj na nárast sexuálnej turistiky u nás a s tým spojené riziká. Pred cestou do Chorvátska radia nechať sa zaočkovať proti žltačke, v Turecku a Egypte nehladiť psov a mačky.

Za uplynulý rok u nás lekári evidovali desiatky prípadov opičích kiahní, tento rok sú zatiaľ evidované jednotky prípadov. Napriek tomu odborníci pred prázdninami varujú – riziko prenosu je totiž obzvlášť vysoké pri sexuálnej aktivite. A práve sexuálna turistika do exotických destinácií láka Slovákov stále častejšie.

„Opičie kiahne sú ochorenie, ktoré je spojené so sexuálnou turistikou. Na stránkach ministerstva zdravotníctva nájdete zoznam poskytovateľov, ktorí proti nemu vykonávajú očkovanie,“ radí Matúš Fošum, riaditeľ odboru ochrany verejného zdravia tohto rezortu. „Vakcíny dostalo Slovensko darom od Európskej únie, takže očkovacia látka je zadarmo,“ dodáva.

Ďalšou chorobou spojenou s cestovaním je malária. „Je to infekcia, ktorá sa dramaticky podceňuje, v prípade zanedbania na ňu môže pacient veľmi rýchlo zomrieť,“ varuje Milan Trojánek, odborník na cestovnú medicínu a infekčné choroby z 2. lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Podľa neho sa Slováci boja antimalarík viac než samotnej malárie. „Pritom existujú oblasti natoľko rizikové, že antimalariká je treba užívať,“ dodáva Trojánek. Podľa neho je tiež rozumné sa pred dovolenkou v Chorvátsku nechať zaočkovať proti žltačke typu A, pretože v tejto oblasti je vyšší výskyt choroby.

Málo sa tiež vie, že keď cestujete do krajín, ako je Turecko či Egypt a poškriabe vás tam mačka, je to pre vás vysoko riziková situácia z hľadiska besnoty. To je pritom stopercentne smrteľná choroba,“ približuje Trojánek s tým, že by nikdy nehladil mačku alebo psa v hotelovom rezorte.

Upozornil tiež na komáre, ktoré v Stredomorí prenášajú iné choroby ako u nás, napríklad leishmaniózu.

Pozor pri letnom grilovaní

Ordinácie v lete tiež pravidelne plnia ľudia so zažívacími ťažkosťami, hnačkami a bolesťami brucha, ktoré spôsobujú chyby pri grilovaní. Lekári zdôrazňujú, aby ľudia používali čerstvé potraviny a udržiavali ich v chlade, kým ich nespracujú.

Zásadné je tiež oddeliť tepelne upravované potraviny od tých neupravených, napríklad nekrájať tým istým nožom surové mäso a zeleninu. Dôležité je tiež mäso upraviť tak, aby bolo prepečené aj vo svojom strede. Skúsenejší kuchári môžu použiť potravinový teplomer, tí ostatní by mali dodržať pravidlo tepelnej úpravy po dobu 10 minút pri minimálnej teplote 72 °C.

Ak už dôjde k nákaze a človek má napríklad hnačky, mal by predovšetkým veľa piť a držať diétu. „Endiaron je liek, ktorý funguje na hnačky vyvolané baktériou E.coli, s tými sa pritom u nás takmer nestretávame,“ odrádza od bezhlavého užívania niektorých liekov Trojánek.

Namiesto toho odporúča radšej živočíšne uhlie. Zbystriť a prípadne vyhľadať lekára je podľa neho vhodné, ak má človek bolesť brucha alebo zvracia.

Nový web pre organizátorov táborov

Ministerstvo zdravotníctva okrem týchto odporúčaní predstavilo aj tohtoročnú novinku, a to webové rozhranie, cez ktoré budú môcť organizátori od pondelka ľahko ohlasovať zotavovacie akcie, napríklad tábory.

Organizátori majú povinnosť tieto akcie nahlasovať krajskému hygienickému úradu. Vďaka novému webu teraz napríklad ľahko zadajú presnú polohu, kde sa tábor bude konať. To by potom uľahčilo prácu napríklad hasičom, ktorí by napríklad pri povodniach presne vedeli, kam vyraziť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané