Proti, ktorým chorobám treba očkovať psa? Prehľad povinných a dôležitých očkovaní

Zdieľať
očkovanie psa
Proti, ktorým chorobám treba očkovať psa? Prehľad povinných a dôležitých očkovaní Foto: www.freepik.com

Ak ste začínajúci chovateľ psov, môže byť ťažké sa zorientovať v povinných a nepovinných očkovaniach. V tomto článku vám priblížime, aké vakcíny sú pre vášho psa nevyhnutné a ktoré by ste mali zvážiť. Očkovanie je základom preventívnej starostlivosti o psa a jeho hlavným cieľom je ochrana pred ťažko liečiteľnými alebo neliečiteľnými ochoreniami.

Očkovanie psov: Čo by ste mali vedieť ako začínajúci chovateľ

Povinné očkovania na Slovensku

Podľa zákona je na Slovensku povinné očkovanie psov proti besnote vo veku od 3 do 6 mesiacov. Ďalšie preočkovanie závisí od typu vakcíny a vykonáva sa v ročných alebo trojročných intervaloch. Vďaka tomuto očkovaniu sa besnota u psov na Slovensku prakticky nevyskytuje.

Ochorenia, proti ktorým by mal byť váš pes očkovaný

Psinka

Psinka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie. Môže spôsobiť vážne gastrointestinálne a respiračné problémy (intenzívny kašeľ, hnisavý výtok z nosa a očí) alebo smrteľné kŕče a ochrnutie.

Parvoviróza

Parvoviróza je spôsobená vysoko nákazlivým a odolným DNA vírusom CPV (psí parvovírus). Mladí psi často zomierajú na dehydratáciu alebo intoxikáciu spôsobenú ťažkým zvracaním, horúčkou a krvavým hnačkou. Aj keď pes prežije, často dochádza k úmrtiu v priebehu niekoľkých rokov v dôsledku oslabenia imunity alebo srdcových problémov.

Infekčný zápal pečene

Toto ochorenie sa najčastejšie prenáša kontaminovanou vodou alebo krmivom. Spôsobuje horúčku a zápaly očí a obličiek. Ak vírus napadne pečeň, objavuje sa únava, zvracanie a hnačka. U mladých alebo oslabených psov vedie infekčný zápal pečene často k smrti.

Leptospiróza

Leptospiróza je prenášaná baktériami Leptospira, ktoré žijú v kontaminovanej pôde alebo vode. Toto vysoko infekčné ochorenie môže spôsobiť vážne poškodenie orgánov, najmä u mladých psov a jedincov s oslabenou imunitou, často končiace úmrtím. Očkovanie je preto prísne odporúčané, najmä kvôli možnosti prenosu na človeka.

pes u veterinára
Proti, ktorým chorobám treba očkovať psa? Prehľad povinných a dôležitých očkovaní Foto: www.freepik.com

Voliteľné očkovania

 1. Parainfluenza (psia chrípka)
  Postihuje hlavne zvieratá v chovných staniciach. Je vysoko nákazlivá a môže viesť k závažnému zápalu pľúc.
 2. Lymská borelióza
  Toto bakteriálne ochorenie sa prenáša hlavne kliešťami. Často prebieha bez príznakov, ale môže spôsobiť silné neurologické problémy, kŕče, ochrnutie alebo smrť psa.
 3. Babesióza
  Toto agresívne infekčné ochorenie je sprevádzané vysokou horúčkou. Ak sa nelieči, dochádza k rozpadu červených krviniek a následnej smrti zvieraťa.
 4. Plesňové infekcie
  Postihujú hlavne pokožku a sú u psov pomerne bežné. Spôsobujú tvorbu lupín, chrást na koži a vypadávanie srsti na postihnutých miestach.

Výber voliteľných očkovaní by mal byť vždy starostlivo zvážený veterinárom, ktorý zohľadní individuálne riziká a životný štýl vášho psa. Pamätajte, že náklady na očkovanie sú oveľa nižšie než prípadná liečba nebezpečných infekcií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané