Prečo naše mamy a babičky nikdy neboli unavené? Zistite, čo robili inak

Zdieľať
sovietske ženy
Prečo naše mamy a babičky nikdy neboli unavené? Zistite, čo robili inak Foto: depositphotos.com

Sovietské ženy boli známe svojou neúnavnou energiou a schopnosťou zvládať domácnosť aj prácu bez vyčerpania. Dnes, keď máme množstvo technologických vymožeností, sa však ženy rýchlejšie unavia. V čom spočíval ich tajomný zdroj energie? Článok ponúka pohľad na minulosť aj súčasnosť, skúma rozdiely a hľadá odpovede.

Domácnosť v minulosti a dnes

Nedávno sa moja dobrá priateľka vybrala na konferenciu do susedného mesta. Pred odchodom chcela doma upratať, no nakoniec sa rozhodla to nechať tak. Keď sa vrátila, uvítal ju neporiadok, špinavý riad a kopa nevypraného prádla. Nemala silu sa do toho pustiť, akoby pracovala na šachte namiesto účasti na konferencii.

Navyše, jej mama a babka sa chceli prísť pozrieť. Bolo nutné ich presvedčiť, aby prišli neskôr. Pre ne bol neporiadok neospravedlniteľný. Tieto ženy v mladosti stíhali všetko: upratať, skontrolovať domácu úlohu detí a ešte si nájsť čas na vyšívanie. A kuchárske knihy u nich nikdy nezapadali prachom. Každý víkend pripravovali lahôdky.

Tajomstvo sovietskych žien

Ako si udržiavali energiu? Ich život bol objektívne ťažší ako dnes. Mali rovnaké problémy, no menej peňazí. Prádlo prali ručne, riady umývali bez umývačky a byt čistili metlou a handrou. A ešte k tomu museli stáť v dlhých radoch na potraviny a všetko vyniesť pešo na piaty poschodie bez výťahu.

Dnes sa staráme o deti a rodinný rozpočet rovnako. Namiesto plienok sme mali látkové plienky. Všetkých sme museli nakŕmiť, skontrolovať úlohy a premyslieť kultúrny program. Každá koruna bola drahá. Vtedy neexistovali aplikácie na jednoduché sledovanie výdavkov. Ak ste nesprávne odhadli výdavky, museli ste sa uskromniť alebo si požičať. Kreditné karty neexistovali.

žena v domácnosti
Prečo naše mamy a babičky nikdy neboli unavené? Zistite, čo robili inak Foto: depositphotos.com

Prečo sa dnes tak rýchlo unavíme?

Prečo sa dnes pri všetkých moderných technológiách tak rýchlo unavíme? Vedci hovoria o 21. storočí ako o dobe rýchleho dopamínu. Užívanie si bez veľkého úsilia, či už sledovanie seriálov, zbieranie lajkov na selfie alebo nekonečné prezeranie stránok v internetových obchodoch. Toto potešenie je však krátkodobé a neuspokojuje.

Je tu však aj globálnejší dôvod. Nezáleží na tom, koľko práce urobíte počas dňa, ale na tom, prečo to robíte. Naše mamy a babky stavali nový povojnový svet s nadšením. Ako môžete byť unavení, keď pracujete pre budúcnosť svojich detí a ich detí? Pozerali sa na desaťročia dopredu, a preto im žiadne ťažkosti neboli prekážkou.

Moderné vízie a ciele

Ako sú na tom ženy 21. storočia so strategickým videním? Majú jasnú predstavu o svojej budúcnosti, alebo je to len hmla? Samozrejme, musíme pracovať, aby sme mohli dobre žiť a splniť si svoje sny. Ale je tu globálny cieľ, ktorý nás inšpiruje k práci bez únavy?

Nechceme kritizovať mladú generáciu, najmä keď zrýchlenie a zjednodušenie života nečakane zasiahlo rodinu. Možno príčina únavy spočíva v strachu z neistej budúcnosti. Inštitút manželstva je dnes menej stabilný než v časoch ZSSR. Prečo sa investovať, keď muž môže zajtra odísť k inej? Bez záruk.

A čo si myslíte vy? V čom spočívala neúnavná energia našich mám a babiek? A čo je príčinou únavy súčasných žien?

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané