Prečo máte chuť na sladké a ako ju poraziť?

Zdieľať
chuť na sladké
Prečo máte chuť na sladké a ako ju poraziť? Foto: www.freepik.com

Neustále vás trápi chuť na sladké? Rafinovaný cukor neprospieva vašej postave ani celkovému zdraviu. Ak sa chcete tejto závislosti zbaviť, máme pre vás niekoľko jednoduchých a efektívnych trikov.

Prečo máme chuť na sladké?

Ste zvedaví, prečo vás neustále trápi chuť na sladké? Hlavným dôvodom je kolísavá hladina cukru v krvi. Keď hladina cukru klesne, telo si pýta rýchlu energiu, najčastejšie vo forme sladkostí. Bohužiaľ, cukor je návykový a vytvára začarovaný kruh.

Prílišné množstvo cukru nielenže spôsobuje priberanie, ale vedie aj k prekysleniu organizmu, únave, zavodneniu tela a zaťažuje pečeň. Častým problémom sú aj opuchnutý tvár a tmavé kruhy pod očami. Ako teda bojovať s touto závislosťou?

Ráno jedzte bielkoviny

Namiesto ovsenej kaše s ovocím si doprajte poriadnu dávku bielkovín, napríklad miešané vajíčka, grécky jogurt alebo skyr. Bielkovinové raňajky vás zasýtia a pomôžu udržať stabilnú hladinu cukru v krvi.

grécky jogurt
Prečo máte chuť na sladké a ako ju poraziť? Foto: www.freepik.com

Pridajte do jedálnička viac ovocia a zeleniny

Každý deň by ste mali zjesť aspoň 300 gramov zeleniny a 200 gramov ovocia. Tieto plody sú bohaté na vlákninu, ktorá podporuje pocit sýtosti. Ak vás prepadne chuť na sladké, siahnite po jablku, mandarinke alebo sušenom ovocí ako slivky a jablká.

Slaďte bylinkami a koreninami

Na osladenie ovsenej kaše alebo čaju zabudnite na rafinovaný cukor. Použite radšej bylinky a koreniny. Stévia je výborným sladidlom do čaju, a typicky sladké jedlá môžete dochutiť vanilkou, škoricou, muškátovým orieškom alebo kardamomom.

Vsádzajte na zdravé sacharidy

Vyhýbajte sa rafinovanému cukru, no sacharidy by mali ostať súčasťou vášho jedálnička. Uprednostňujte celozrnné obiloviny a cereálie ako celozrnný chlieb, cestoviny, ryža a ovsené vločky. Cenným zdrojom sacharidov sú aj zemiaky, batáty a strukoviny.

celozrnný chleba
Prečo máte chuť na sladké a ako ju poraziť? Foto: www.freepik.com

Jedzte pravidelne a nehladujte

Pravidelné jedenie počas dňa je kľúčové pre odolanie chuti na sladké. Dodržiavajte systém v stravovaní a nezabúdajte na pitný režim. Ideálne je vypiť 1,5 až 2 litre čistej vody denne.

Bojujte so stresom inak ako sladkým

Ak pri strese siahate po sladkom, naučte sa iné spôsoby, ako stres zvládať. Pomôže intenzívny šport, prechádzky v prírode, studená sprcha alebo meditácia. A hlavne nejedzte sladké z nudy!

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané