Prečo by ste nemali spať s hlavou k oknu? Tradičné povery o spánku

Zdieľať
spiaca žena
Prečo by ste nemali spať s hlavou k oknu? Tradičné povery o spánku Foto: www.freepik.com

Spať s hlavou alebo nohami smerom k oknu či dverám je téma obklopená mnohými ľudovými poverami a tradíciami. Na prvý pohľad sa to môže zdať len ako otázka umiestnenia nábytku, no v skutočnosti ide o tradície a viery, ktoré majú hlboké korene v histórii. Správne umiestnenie lôžka mohlo v minulosti zlepšiť bezpečnosť a kvalitu spánku. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je také dôležité dbať na smer spánku a aké súvislosti s tým môžu byť spojené.

V ktorom smere spať s hlavou

spanie
Prečo by ste nemali spať s hlavou k oknu? Tradičné povery o spánku Foto: www.freepik.com

Spať s nohami smerom k oknu

Spať s nohami smerom k oknu sa považuje za nevhodné. Podľa povier je okno symbolickým prechodom medzi vnútorným priestorom a vonkajším svetom. Cez okno môžu prenikať nielen čerstvý vzduch a svetlo, ale aj rôzne energie vrátane negatívnych. Keď človek spí, jeho energetická bariéra je najviac zraniteľná a smerovanie nôh k oknu môže podporiť „únik“ životnej sily, čo môže viesť k zhoršeniu zdravia, pocitu únavy a strate energie po prebudení.

Spať s nohami k dverám

Spať s nohami smerom k dverám je tiež považované za zlú poveru vo viacerých kultúrach. Táto pozícia je spojená s tým, ako sa vynášajú zosnulí – nohami dopredu. Takéto usporiadanie počas spánku môže symbolizovať blížiacu sa smrť alebo veľké nešťastia. Praktickým aspektom je, že dvere sú miestom, cez ktoré môžu prenikať hluk, svetlo a prievan, čo tiež môže narušovať spánok.

Ak sa však pozrieme na túto tému z logického hľadiska, je dôležité si uvedomiť, že ľudia v minulosti mali problémy s vykurovaním. Nohy, ktoré sú známe tým, že musia byť vždy v teple, by boli vystavené chladnému prúdu vzduchu z okna alebo dverí, čo mohlo viesť k častejším ochoreniam. V minulosti aj jednoduché prechladnutie mohlo byť veľkým problémom, preto bolo dôležité dbať na správne umiestnenie lôžka.

Spať s hlavou k oknu

Spať s hlavou smerom k oknu je tiež nepraktické. Historici tvrdia, že ľudia kedysi spali dvakrát denne – trochu v noci a potom počas dňa, keď bolo najteplejšie. Preto nemalo zmysel vystavovať svoju tvár slnečným lúčom počas spánku, čo by len narušilo odpočinok.

Iné povery a tradície týkajúce sa spánku

spiaci človek pri zrkadle
Prečo by ste nemali spať s hlavou k oknu? Tradičné povery o spánku Foto: www.freepik.com

V ktorom smere spať s hlavou: sever alebo juh

V niektorých kultúrach sa verí, že spať s hlavou smerom na sever je zlé pre zdravie. To súvisí s magnetickými poliami Zeme. V indickom systéme Vastu a v čínskom feng šuej sa tvrdí, že hlava by mala byť smerom na juh pre lepší spánok, zatiaľ čo sever môže spôsobiť problémy s krvným obehom a zdravím.

Spať pod zrkadlom

Spať pod zrkadlom alebo oproti zrkadlu je tiež považované za nevhodné. Verí sa, že zrkadlá odrážajú nielen viditeľné obrazy, ale aj energiu, vrátane negatívnej. To môže viesť k nepokojnému spánku a dokonca k nočným morám, najmä ak zrkadlo odráža spiaceho človeka.

Spať na tvrdej poduške

Existuje viera, že spánok na príliš tvrdej poduške alebo bez podušky môže spôsobiť bolesti krku a chrbta. Poduška by mala byť dostatočne mäkká, aby zabezpečila správne umiestnenie hlavy a krku počas spánku, podporujúc tak zdravie a dobrý odpočinok.

Spať s odkrytými nohami

Spať s odkrytými nohami (bez prikrývky) sa považuje za pozvanie pre duchov a prízrakov. Toto môže súvisieť s pocitom zraniteľnosti, ktorý človek cíti, keď necháva časti tela nekryté počas spánku.

Spať so zatvorenými dverami

Spať so zatvorenými dverami miestnosti sa odporúča nielen z bezpečnostných dôvodov (v prípade požiaru), ale aj na vytvorenie pokojnejšieho a chránenejšieho prostredia. Otvorené dvere môžu byť zdrojom nepokoja a diskomfortu, ako aj umožňovať prenikanie nežiaducich energií.

Ako vidíš, každá z týchto povier má hlboké korene v minulosti a odráža kultúrne hodnoty spojené so spánkom a priestorom, v ktorom spíme. Hoci mnohé z týchto povier nemajú vedecký základ, stále ovplyvňujú životy mnohých ľudí na celom svete.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané