Prečo by každá žena mala denne jesť jahody? Zdravotné benefity a tipy

Zdieľať
jedenie jahody
Prečo by každá žena mala denne jesť jahody? Zdravotné benefity a tipy Foto: depositphotos.com

Jún je tu a sezóna jahôd je v plnom prúde. Už sa prejedáte touto neuveriteľne zdravou bobuľou? Správne, pokračujte v tom a neprestávajte, kým úplne nezmizne z pultov. O prospešných vlastnostiach jahôd pre ženy by sme mohli hovoriť hodiny, ale my sme skrátili hodnotné informácie do kompaktnej podoby. Čítajte a pamätajte si – ideálne s miskou záhradných jahôd po ruke.

Prospešné vlastnosti jahôd pre ženy

Jahoda je viac ako len chutná bobuľa. Obsahuje viac ako 87% vody a je bohatá na vitamíny a minerály, ktoré sú pre ženy obzvlášť prospešné.

Rozjasňuje pokožku

Jahody obsahujú antioxidanty, ktoré podporujú pružnosť a elasticitu pokožky a napomáhajú tvorbe kolagénu. Zabraňujú tvorbe voľných radikálov, ktoré spôsobujú starnutie pokožky. Vitamíny A a C regulujú procesy hydratácie a tvorby mazu, zatiaľ čo elagová kyselina a flavonoidy predchádzajú zápalovým procesom na pokožke. Alfa-hydroxykyselina pomáha zbaviť sa odumretých kožných buniek a kyselina salicylová lieči akné. Ak si teraz urobíte masku z čerstvých jahôd alebo si len nimi pretriete tvár, ihneď uvidíte, ako sa vaša pleť zmenila – stane sa rovnomernou, sviežou a živou. Častá konzumácia čerstvých jahôd tiež znižuje viditeľnosť vrások a jemných línií.

jahody
Prečo by každá žena mala denne jesť jahody? Zdravotné benefity a tipy Foto: www.freepik.com

Predchádza anémii

Mnoho žien trpí anémiou, najmä počas tehotenstva. V 100 g jahôd je 1,2 mg železa, čo je viac ako v mnohých iných bobuľách. Vitamín C a kobalt pomáhajú pri vstrebávaní železa, takže jahody skutočne zvyšujú hladinu hemoglobínu.

Zlepšuje funkciu CNS a posilňuje ženské zdravie

Jeden pohár jahôd obsahuje približne 9% dennej dávky kyseliny listovej, ktorá znižuje riziko rakoviny prsníka a hrá dôležitú úlohu v procese dozrievania vajíčok a normalizácii cyklu. Kyselina listová tiež podporuje činnosť mozgu, krátkodobú pamäť a predchádza kognitívnym poruchám a Alzheimerovej chorobe. Vitamíny B pomáhajú zmierniť symptómy PMS a znížiť stres, zatiaľ čo mangán v jahodách podporuje tvorbu „hormónu šťastia“ serotonínu.

Pre budúce mamičky je kyselina listová nevyhnutná pre vývoj nervovej trubice dieťaťa, čím predchádza vrodeným chybám, najmä nervového systému.

jahody na tvári
Prečo by každá žena mala denne jesť jahody? Zdravotné benefity a tipy Foto: depositphotos.com

Zvyšuje sexuálnu túžbu

Semienka jahôd sú bohaté na zinok a selén, ktoré zvyšujú sexuálnu túžbu.

Posilňuje imunitu

V 100 g jahôd je 50–70 mg vitamínu C, čo je až 75% dennej dávky. Konzumácia jahôd posilňuje imunitný systém a pomáha telu bojovať proti infekciám.

Pomáha udržiavať štíhlu postavu

Jahody majú veľmi málo kalórií – približne 36 kcal na 100 g a sú bohaté na vlákninu, takže sú ideálnym doplnkom každej diéty. Jahody sú súčasťou mnohých detoxikačných nápojov, takže ak chudnete, najlepšie je pripraviť si jahodové smoothie alebo jesť čerstvé jahody.

jahodové smoothie
Prečo by každá žena mala denne jesť jahody? Zdravotné benefity a tipy Foto: www.freepik.com

Vhodné pre diabetičky

Glykemický index jahôd je len 40 jednotiek, čo je nízke. Aj keď sú sladké, nespôsobujú náhle zvýšenie hladiny inzulínu v krvi. Pri konzumácii 100-150 g jahôd naraz prinášajú veľký úžitok, najmä pre ženy s vážnymi diétovými obmedzeniami.

Zdroj: woman.ru

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané