Prečo a ako recyklovať použité oleje?

Zdieľať
olej
Prečo a ako recyklovať použité oleje? Foto: www.freepik.com

Zbavte sa zlých návykov, ktoré ničia naše životné prostredie aj vaše financie! Čistenie odpadových vôd od olejov a tukov je obrovským problémom, ktorý je nevyhnutné riešiť. Naučte sa, ako správne zbierať a recyklovať oleje, a ušetrite tak prírodu aj peniaze.

Zbavte sa zlých návykov: Ako správne recyklovať oleje a tuky

Vedeli ste, že ak nesprávne likvidujete prepálený alebo použitý olej, môžete dostať vysokú pokutu? Mnohí to možno nevedia, ale pokuta je len jeden z mnohých dôvodov, prečo by sme mali začať konať rozumne a ekologicky. Poďme sa pozrieť na to, ako môžeme správne recyklovať oleje a čo všetko by sme mali vedieť.

Prečo recyklovať oleje?

Recyklácia olejov má obrovský význam pre ochranu životného prostredia aj našich financií. Oleje a tuky predstavujú pre odpadové hospodárstvo vážny problém. Ich nesprávna likvidácia môže viesť k upchávaniu kanalizácie, čo môže spôsobiť rozsiahle škody nielen na verejnej infraštruktúre, ale aj vo vašom domove.

prepálený olej
Prečo a ako recyklovať použité oleje? Foto: depositphotos.com

Čo robiť s prepáleným olejom?

Na Slovensku máme možnosť odovzdávať použité oleje vo zberných dvoroch alebo v špeciálnych kontajneroch. Zbierať by sme mali nielen oleje z vyprážania, ale aj oleje z konzervovaných potravín, ako sú nakladané ryby či rajčiny.

Zberné miesta a kontajnery

Od roku 2020 sa po Slovensku intenzívne rozmiestňujú zberné miesta a špeciálne kontajnery na recykláciu olejov. Ak vo vašom okolí chýba kontajner na zber olejov, môžete požiadať obec alebo mestskú časť o jeho umiestnenie.

Ekologické a ekonomické výhody

Ak budete oleje správne triediť, pomôžete znížiť náklady na čistenie odpadových vôd, budete šetriť prírodné zdroje a nepriamo znižovať množstvo produkovaného CO2. Vytriedený olej sa následne spracuje a môže sa použiť napríklad na výrobu biopalív.

Pokuty za nesprávnu likvidáciu

Ak oleje nebudete likvidovať správne, môžete čeliť pokutám až do výšky 100 000 eur. Tieto sankcie sú stanovené na ochranu životného prostredia a motiváciu k správnemu triedeniu odpadu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané