Prečítajte si šikovné rady, ako odstrániť čmáranice zo steny

Zdieľať
ako odstrániť čmáranice zo steny
Prečítajte si šikovné rady, ako odstrániť čmáranice zo steny Foto: www.gettyimages.com

Podobný problém našťastie rieši veľa rodičov, a tak medzi nimi kolujú šikovné rady, ako sa kresieb na stene zbaviť bez nutnosti znovu vymaľovať.

Čmáranice od pasteliek môžete vygumovať obyčajnou gumou, nesmie sa na ňu ale tlačiť, aby sa múr neodrel. Ako schopný pomocník sa osvedčila aj jedlá sóda: hubkou zľahka namočenou do roztoku jedlej sódy jemne prechádzajte tak dlho, kým nezmiznú.

S voskovkami si dobre poradí zubná pasta nanesená na zubnú kefku, ktorou opäť len zľahka múr vyčistíte a na záver pretrite handričkou navhlčenou v mydlovej vode. Na mastnotu účinkuje prekvapivo i striedka chleba daná do guľôčky. Múr s ňou môžete čistiť ako s gumou, mastnotu do seba vsiakne.

Trik s chlebom oceníte hlavne u farebne vymaľovaných múrov, pretože v tomto prípade existuje riziko, že jedlá sóda alebo pasta na zuby po sebe zanechá svetlé fľaky. Pomôcť môže tiež krieda, ktorou čmáranice od voskoviek pretrite a necháte pôsobiť do druhého dňa. Voskovky by sa mali na kriedu nabaliť a druhý deň ísť dole handričkou.

Horšie je to u čmáraníc perom, temperami a liehovými fixkami. Tých sa zbavíte len prostriedkami na báze liehu a alkoholu (lieh, alpa, odlakovač), opäť ale musíte byť veľmi opatrní, aby ste nepoškodili povrch steny. Asi najšetrnejšou metódou, ktorá sa dá vyskúšať, je trik s lakom na vlasy: postihnuté miesto postriekate, necháte pôsobiť a zotrieme handričkou. Funguje to na oblečení a nábytku, možno to zaberie aj v prípade múru.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané