Praktické rady, ako sa zbaviť kuny na povale, v záhrade a v aute

Zdieľať
kuna na záhrade
Praktické rady, ako sa zbaviť kuny na povale, v záhrade a v aute Foto: depositphotos.com

Ako sa zbaviť kuny, ktorá vás trápi doma alebo v aute? Ponúkame osvedčené metódy a tipy, ako kunu vyhnať bez toho, aby sa k vám opäť vrátila. Či už na pôde, v záhrade alebo pod kapotou vášho auta, máme pre vás riešenie.

Kuna skalná, známa aj ako domáca kuna, je malá, no veľmi obratná šelma, ktorá môže spôsobiť problémy v mnohých domácnostiach – od záhrady, cez pôdu, po auto. Ako sa zbaviť tejto nežiaducej návštevy? Prinášame vám niekoľko tipov.

Podozrenie na kunu v dome alebo pod kapotou auta sa zvyčajne prejaví nepríjemným zápachom rozkladajúcej sa stravy alebo mršín, ktoré kuna môže hromadiť. Možno vo vašom dome počujete aj dupot, pretože kuny často behajú po streche, a na rôznych miestach možno nájsť aj trus alebo cítiť zápach moču, ktorým si šelmy označujú svoje teritórium. Tiež sa stáva, že kuny ohryzujú izoláciu alebo káble.

kuny na dome
Praktické rady, ako sa zbaviť kuny na povale, v záhrade a v aute Foto: depositphotos.com

Ako sa zbaviť kuny na povale a v záhrade

Pôda je pre kuny veľmi lákavá. Ako teda vyhnať tohto chlpatého škodcu?

  1. Akustický odpudzovač kún: Tieto zariadenia vydávajú vysoký ultrazvukový tón, ktorý je pre kuny neznesiteľný. Vyberajte modely s meniteľným tónom a frekvenciou zvuku, čím predídete zvyknutiu si kuny na zvuk.
  2. Chytanie kún do pasce: Pasca by mala byť nastražená na mieste, kde sa kuna zvyčajne pohybuje. Keďže je kuna chránená, pasca ju nezabije, len ju chytí. Potom kunu odvezieme aspoň 10 km ďaleko od domova.
  3. Použitie odpudzujúcich pachov: Rozmiestnenie naftalínových alebo chlorových tabliet môže kuny odradiť. Efektívne môžu byť aj lacné vône do auta rozvešané v priestoroch.
  4. Posypanie chlorovým vápnom: Ďalším efektívnym odpudzovačom sú ľudské vlasy alebo psie chlpy, ktoré po zemi môžete posypať.

Ako sa zbaviť kuny v aute?

Ideálne je parkovať v uzavretej garáži. Na ochranu môžete použiť elektronický plašič kún, ktorý sa nainštaluje do motora auta a automaticky sa zapína.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané