Pozor! Tieto bežné chyby môžu vášmu psovi spôsobiť vážne infekcie

Zdieľať
psie oči
Pozor! Tieto bežné chyby môžu vášmu psovi spôsobiť vážne infekcie Foto: www.freepik.com

Starostlivosť o oči vášho štvornohého miláčika je kľúčová pre jeho celkové zdravie. Pravidelné čistenie a sledovanie očí môže predísť mnohým nepríjemným infekciám a zdravotným komplikáciám. Článok vám poskytne tipy, ako správne ošetrovať oči psa, aké nástrahy môžu spôsobovať problémy a ako efektívne odstraňovať psie karpiny.

Starajte sa o oči svojho psa a predíďte infekciám

Chcete svojmu štvornohému miláčikovi zabezpečiť tú najlepšiu starostlivosť? Okrem iného mu pravidelne čistite oči, ktoré môžu zaťažovať psie ospalky. Zdravie očí psa výrazne ovplyvňuje prostredie, v ktorom sa pohybuje. Prašné ovzdušie veľkomesta a čistý horský vzduch sa na ich kondícii často odrazia veľmi rýchlo.

Špeciálnu pozornosť treba venovať psom, ktoré sa pohybujú v okolí stavieb, kde sa do ich očí môže dostať nielen prach, ale aj zrnka nehaseného vápna, ktoré môžu spôsobiť nenávratné škody na zdraví.

infekcia očí
Pozor! Tieto bežné chyby môžu vášmu psovi spôsobiť vážne infekcie Foto: depositphotos.com

Ročné obdobia a ich vplyv na oči psa

Každé ročné obdobie prináša odlišné nástrahy pre oči psov. Na jar je veľkým problémom pyl z kvetov, ktorý sa často hromadí v spojivkovom vaku a oko reaguje nadmerným výtokom, ktorý môže bez ošetrenia viesť k zápalu. Ešte väčšie problémy spôsobuje obdobie dozrievania trávnych semien, ktoré sa psom môžu dostať do očí a vyvolať značné komplikácie. Preto je nutné psovi vždy po prechádzke oči dôkladne skontrolovať a v prípade potreby ich vypláchnuť borovou vodou.

Odstraňovanie psích karpín

Oko psa je neustále zvlhčované a časť oční tekutiny odchádza slzným kanálikom do nosnej dutiny. Zvyšok sa hromadí v očním kútiku a tvorí tzv. ospalky. Tie sú v určitej miere normálnym prejavom samočistiacej schopnosti oka, ale je nutné ich pravidelne odstraňovať, aby sa nestali živnou pôdou pre infekcie.

výtok z oka
Pozor! Tieto bežné chyby môžu vášmu psovi spôsobiť vážne infekcie Foto: depositphotos.com

Pozor na silný výtok z očí

Ak má pes silný výtok z očí, alebo ste zistili, že má v oku nežiaducu nečistotu či dokonca hnisavé výpotky, neváhajte navštíviť veterinára.

Ako správne ošetrovať oči psa

Pre ošetrenie očí psa sa používajú výplachy, kvapky a masti. Vždy používajte iba prípravky určené pre psy, ktoré zakúpite v lekárni alebo u veterinára. V domácich podmienkach môžete použiť slabý odvar harmančeka alebo prevarenú vodu. Skvelou prevenciou je borová voda.

Pri ošetrovaní očí vášho miláčika nezabudnite ani na očné okolie. Najprv opatrne odstráňte ospalky a hnisavý sekrét. Navlhčite kozmetickú tyčinku alebo tampón prevarenou alebo borovou vodou či harmančekovým odvarom a potom ospalky jemnými pohybmi odstráňte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané