Poznáte využitie pomarančovej kôry? Tu sú tipy a triky pre domácnosť a kuchyňu

Zdieľať
Využitie pomarančovej kôry
Poznáte využitie pomarančovej kôry? Tu sú tipy a triky pre domácnosť a kuchyňu Foto: www.freepik.com

Pomarančová kôra, ktorú často považujeme za odpad, má množstvo využití. Pomôže vám v kuchyni, domácnosti aj v starostlivosti o pleť. Pozrite sa na niekoľko zaujímavých nápadov, ako ju efektívne využiť a neplytvať týmto cenným zdrojom.

Šupku z pomarančov väčšinou vyhadzujeme, ale najmä u bio kvality, ktorá nie je chemicky ošetrená, je to veľká škoda. Dá sa totiž využiť nielen do dezertov, ale aj v iných oblastiach každodenného života.

Vyskúšajte cukor a soľ s vôňou pomaranča

Nastrúhanú pomarančovú kôru môžete zmiešať s cukrom alebo soľou. Táto aromatická zmes sa hodí pri pečení, na dochutenie pokrmov aj nápojov. Pomarančový cukor je výborný do čajov, koktailov a dezertov, zatiaľ čo pomarančová soľ dodá citrusovú chuť grilovaným mäsám a šalátom.

Svieža marmeláda

Pomarančovú kôru využijete pri výrobe domácej marmelády, ktorej dodá citrusovú chuť a vôňu. Stačí kôru nakrájať na tenké prúžky a pridať k ovociu pri varení marmelády.

Lahodný čaj

Nasušte pomarančovú kôru a pridajte ju do čajovej zmesi – či už vlastnej, alebo kupovanej. V kombinácii s bylinkami bude chutiť skvele a dodá vášmu čaju osviežujúci nádych.

Ako na pomarančový ocot

Stačí naložiť pomarančovú kôru do octu a nechať ju lúhovať niekoľko týždňov. Výsledný ocot má nielen citrusovú chuť, ale je aj zaujímavým základom pre šalátové dresingy.

Kandizovaná pomarančová kôra

Vychutnajte si sladkú kandizovanú kôru, ktorá je výborná v dezertoch alebo ako dekorácia na torty a zákusky. Pri príprave dávajte pozor, aby bola kôra tenká a nakrájané kúsky nemali bielu časť kôry, ktorá je horká.

Postup:

  1. Kôru z troch až štyroch pomarančov nakrájajte na prúžky (dĺžka cca pol centimetra) a dajte do hrnca s vodou, varte päť minút. Vodu zlejte a postup zopakujte ešte dvakrát.
  2. V inom hrnci zmiešajte hrnček cukru a pol hrnčeka vody, varte, kým sa cukor nerozpustí.
  3. Znížte teplotu, pridajte kôru a na miernom ohni pomaly varte, kým kôra nebude priehľadná a tekutina nezhustne – asi 45 minút, občas premiešajte.
  4. Kôru vyberte a nechajte cez noc odkvapkať a vyschnúť. Skladujte v uzavretej nádobe na chladnom a suchom mieste, kde vydrží až niekoľko mesiacov. Používajte do koláčov, na torty aj pri príprave ďalších dezertov.

Aromatické zmesi a potpourri

Nekupujte dekoratívne aromatické zmesi a potpourri v obchode, keď si môžete vyrobiť vlastné. Sušená pomarančová kôra, ktorá v tomto prípade nemusí byť v bio kvalite, prevonia váš domov. Skúste k nej pridať aj aromatické bylinky a korenie.

Pomarančový extrakt

Kôru namočte do alkoholu (napríklad vodky), pevne uzavrite a nechajte lúhovať niekoľko týždňov v chlade a tme. Výsledný extrakt môžete použiť pri pečení a varení.

Prírodný čistič pre vašu domácnosť

Pomarančová kôra obsahuje prírodné oleje, ktoré majú čistiace vlastnosti. Využite ich v domácom čistiacom prostriedku. Vyrobíte ho zmiešaním kôry s bielym octom a následným lúhovaním po dobu približne štyroch týždňov. Tento prírodný čistič je účinný, bezpečný pre zdravie a zároveň ekologický.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané