Potraviny, ktoré vydržia roky! A ako na nich ušetriť?

Zdieľať
skladovanie potravín
Potraviny, ktoré vydržia roky! A ako na nich ušetriť? Foto: www.freepik.com

Plánujete ušetriť na potravinách a zároveň byť pripravení na každú situáciu? Tento článok vám predstaví, aké produkty sa oplatí kupovať do zásoby a ako ich správne skladovať, aby vydržali čo najdlhšie. Uvidíte, že niektoré potraviny môžu byť použiteľné aj desiatky rokov, zatiaľ čo iné je potrebné spotrebovať skôr. Naučte sa, ako efektívne spravovať svoje zásoby a predchádzať plytvaniu.

Ktoré potraviny si nakúpiť do zásoby, aby ste ušetrili v budúcnosti a nevyhodili ich

Nie je žiadnym tajomstvom, že nakupovanie potravín vo veľkom množstve je výhodné. Často sa necháme zlákať atraktívnymi zľavami a nakúpime viac, než potrebujeme, a nakoniec musíme časť vyhodiť kvôli uplynutej dobe spotreby. Podľa oficiálnych údajov z organizácie Feeding America vyhodia Američania ročne 60 miliónov ton jedla. Aj my na Slovensku nie sme výnimkou. Tomuto plytvaniu sa však dá predísť správnym skladovaním potravín a vedomosťami o ich trvanlivosti.

soľ
Potraviny, ktoré vydržia roky! A ako na nich ušetriť? Foto: depositphotos.com

Potraviny s neobmedzenou trvanlivosťou: med, soľ, sóda

Začnime s potravinami, ktoré môžeme nazvať večnými. Ak ich skladujete mimo dosahu svetla a vlhkosti, med, cukor, soľ a sóda vydržia desaťročia. Med, nájdený v egyptských hrobkách, je stále jedlý. Vďaka antibakteriálnym vlastnostiam je ideálny na dlhodobé skladovanie. Soľ a sóda absorbujú vlhkosť z okolia, čo zabraňuje rastu baktérií. Aj v minulosti sa používali na konzerváciu mäsa a rýb.

Potraviny s trvanlivosťou 10-30 rokov

Biely ryžový škrob sa môže skladovať až 30 rokov bez straty výživových hodnôt. Cukor, ak je správne zabalený, vydrží až 10 rokov. Suchá šošovica a ovsené vločky, ak sú správne skladované, môžu vydržať až 30 rokov. Suché fazule a sušený hrášok majú tiež dlhú trvanlivosť, ak sú uložené v suchých a tmavých miestach. Ocot, uložený v tmavej sklenenej nádobe, môže vydržať desaťročia.

konzervy
Potraviny, ktoré vydržia roky! A ako na nich ušetriť? Foto: depositphotos.com

Potraviny s trvanlivosťou 2-5 rokov

Mnohé koreniny a sušené bylinky môžu byť skladované od 1 do 6 rokov. Suché sušienky vydržia až 2 roky a tmavá čokoláda s vysokým obsahom kakaa až 5 rokov. Sušené huby a sušené mlieko môžu byť skladované 2-5 rokov. Konzervy, najmä mäso, majú rôzne trvanlivosti, no môžu vydržať až 5 rokov.

Tieto produkty sú ideálne pre dlhodobé skladovanie a môžu vám pomôcť ušetriť. Pamätajte však, že čerstvé ovocie, zelenina, mäso a ryby sú dôležitou súčasťou vyváženej stravy a ich výživová hodnota je nenahraditeľná.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané