Pomôže na slimáky, upratovanie či detox- uhorka!

Zdieľať
uhorka
Pomôže na slimáky, upratovanie či detox- uhorka! Foto: www.gettyimages.com

Uhorky patria medzi obľúbenú zeleninu, ktorú zoženiete kdekoľvek a v ktoromkoľvek období.

Najlepšie sú samozrejme tie zo záhrady. Pestovanie je jednoduché, rastú ako burina. Telu dodajú široké spektrum vitamínov B, vitamín C, horčík, železo, fosfor a samozrejme zinok.

Sú výborné do šalátov , ale vedeli ste, že fungujú proti opici, vyčistíte s nimi drez alebo zaženiete slimáky? Pripravili sme pre vás pár tipov, ako využiť uhorku pri upratovaní, na prečistenie tela, ako kozmetickú prísadu alebo ako pomôcku na záhradu.

Proti slimákom

Niektorí pestovatelia nedajú na uhorky dopustiť nielen pre ich chuť, ale pri boji so slimákmi a húsenicami, ktorí ožierajú a ničia úrodu.

Nakrájajte pár plátkov uhorky a umiestnite ich na hliníkový plát, podložku, čokoľvek, čo je z hliníka.  Chemická reakcia medzi zeleninou a hliníkom vydáva zvláštnu vôňu, ktorú človek normálne nezaregistruje, ale škodcov odpudzuje.

Čistič na nerez

Stačí vziať plátok uhorky, pretrieť s ním povrch plochy , ktorú chcete vyleštiť, nechajte chvíľku pôsobiť a potom len pretrieť papierovými obrúskami.

Táto super leštenka nezanecháva šmuhy , neškodí vašej koži a vy nemusíte vdychovať chemikálie z bežných čistiacich prostriedkov.

Pomôže s bolesťou hlavy

Určite ste už zažili poriadnu opicu alebo bolesť hlavy. Pomôže vám aj obyčajná uhorka. Pred spaním zjedzte pár plátkov a ráno sa prebudíte svieži .

Za zázrakom sa ukrýva veľa vitamínu B a elektrolyty , ktoré dopĺňajú telu stratené živiny a udržujú všetko v rovnováhe . Navyše tu máme opäť vodu, ktorá organizmu pomôže s rýchlou regeneráciou.

 Osviežovač dychu

Dali ste si na obed niečo výrazného, čaká vás pracovná schôdzka a vy nemáte po ruke žuvačku ? Objednajte si ešte zeleninový šalát, kde bude uhorka. Plátok vložte na jazyk a po dobu 30 sekúnd držte pritlačený na hornom poschodí. Všetky zápachy sa eliminujú a vstrebú do uhorky, ktorú samozrejme neprehĺtajte, ale vyberte späť na tanier. Budete milo prekvapení.

Leštenka na topánky

Ak radi experimentujete, tento tip vás bude baviť. Uhorka dodá vašim topánkam potrebný lesk. Ukrojte plátok, odstráňte semienka a prechádzajte cez topánky, následne doleštite papierovým obrúskom. Zaujímavé je, že sa nielen budú lesknúť, ale funguje aj ako impregnácia, ktorá odpudzuje vodu. Čím je topánka pórovitejšia, tým horšie sa dosiahne lesku .

 Zahmlené zrkadlá

Narazili sme na zaujímavý tip. Ak vám vadí, že sa pri každom sprchovaní alebo kúpaní sa vám zahmlia zrkadlá a vy čakáte pol hodiny, než sa môžete učesať alebo vyčistiť zuby, potom vyskúšajte toto : Vezmite si plátok uhorky a potrite s ním okraj zrkadla . Nielenže tak zabránite zahmlievaniu, ale navyše si v kúpeľni vytvoríte príjemnú a osviežujúcu uhorkovú arómu.

Aby dvere nevŕzgali

Vŕzganie dverí patrí medzi otravné zvuky, kvôli ktorým nám naskakuje husia koža. Skúste si vziať plátok uhorky, potrieť s ňou pánty a je po probléme, aspoň na nejakú dobu.

 Antidepresívum

Keď je práce nad hlavu, deti, tak stres na seba nenechá dlho čakať, skúste si pripraviť domácu arómu terapiu . Budete potrebovať celú uhorku, narezať ju pozdĺžne a vložiť do hrnca s vodou a nechať variť. Začnú sa uvoľňovať látky a živiny, ktoré sa rozpustia v pare a relaxačná aróma vám pomôže  príjemne sa uvoľniť .

Zázračný zmizík

Určite ste si všimli, že je šupka uhorky je takmer vosková. Využiť sa dá ako guma či zmizík, keď sa vaše dieťa rozhodne, že svoje umelecké sklony predvedie rovno na stenu či nábytok. Miesto s neolúpanou uhorkou prechádzajte a uvidíte, ako pastelky začnú miznúť.

Prírodný detox

Uhorky prečisťujú krv , zažívací trakt aj obličky a pomáhajú organizmu vypudzovať škodliviny. Vďaka vysokému obsahu vlákniny, karoténu, vitamínov a takmer žiadnym kalóriám (70 kJ na 100 g) sú ideálne pri diétach a detoxe .Výťažky sa používajú hlavne v kozmetike.

Skúste si pripraviť detoxikačný nápoj :

Jednu uhorku nakrájajte na plátky, vložte do nádoby s vodou a pridajte šťavu z jedného citróna. Nechajte štyri hodiny odležať a môžete podávať ako letný osviežujúci drink s omladzujúcimi účinkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané