Policajtov počas pátrania napadol medveď. Úrady vyzývajú ľudí na opatrnosť po útokoch medveďov na severovýchode krajiny

Zdieľať
Policajtov počas pátrania napadol medveď
Policajtov počas pátrania napadol medveď. Úrady vyzývajú ľudí na opatrnosť po útokoch medveďov na severovýchode krajiny Foto: www.freepik.com

Dvaja policajti boli napadnutí medveďom po tom, čo hľadali nezvestného muža v japonskom meste Kazuno na juhovýchode krajiny. Obaja skončili s vážnymi zraneniami v nemocnici. Informoval na svojej stránke portál New on Japan.

Šesťdesiatštyriročný muž sa stratil ešte 15. mája, keď zbieral bambusové výhonky v tamojších lesoch. O tri dni neskôr polícia prijala oznámenie, že na zemi leží osoba. Na miesto vyslala deviatich policajtov, ktorí danú oblasť prehľadávali. Na dvoch z nich však pri pokuse o záchranu zaútočil medveď, ktorý ich zranil na tvári a rukách.

Polícia oblasť uzatvorila

Z bezpečnostných dôvodov na druhý deň vyslali vrtuľník a nastražili viaceré pasti, do ktorých sa však nepodarilo chytiť šelmu. Polícia celú oblasť uzatvorila a zintenzívnila hliadky.

Zároveň vydala upozornenie, aby obyvatelia so sebou nosili zvončeky alebo robili hluk, čím by medvede odplašili.

Telo nezvestného muža sa stále nachádza na mieste nálezu a nie je zatiaľ jasné, čo bolo príčinou jeho smrti.

Medvede sú všade

Ako informovali japonské médiá, len v prefektúre Akita, kam patrí aj mesto Kazuno, narátali v tomto roku 170 medveďov.

Správca horskej oblasti tiež upozornil na to, že medvede nereagujú na odstrašujúce prostriedky. „Sám som videl približne 40 medveďov. Medvede sú všade. Aj keď vedľa nich odpálite petardy, neutečú, len sa váľajú,“ povedal.

Potvrdil to aj jeden z miestnych, podľa ktorého zvončeky nemajú žiaden účinok. „Horšie je, že zvonenie môže prilákať medvede, ktoré si myslia, že je tam jedlo.“

Zdroj:

Japonské úrady varovali obyvateľov pred divými medveďmi na severovýchode krajiny. Stalo sa tak po tom, čo napadli niekoľko ľudí vrátane policajtov.

Japonské médiá informovali, že v prefektúre Fukušima chytili zhruba metrového medveďa. Zverejnili pritom video, na ktorom je vidno medveďa ako sa túla v obytnej oblasti.

Medveďov videli aj v iných oblastiach. V meste Kazuno v prefektúre Akita v sobotu dvoch policajtov napadol medveď, keď šli po telo nezvestného muža, uviedli médiá. Muž šiel pred niekoľkými dňami do hôr zbierať bambusové klíčky a našli ho mŕtveho s reznými ranami. Nie je jasné, či zomrel v dôsledku útoku medveďa. Policajti sú vo vážnom stave, ale nie sú v ohrození života.

V reakcii na incident niektoré lesné oblasti v meste Kazuno do odvolania zatvorili. Polícia v prefektúre Akita vyzvala ľudí, aby nechodili von v noci a nosili zvončeky alebo iné zariadenia vydávajúce zvuk, aby odplašili medvede v prípade stretu.

Cez víkend dokonca úrady vyslali hliadkové vozidlá a pátrací vrtuľník na lokalizáciu medveďov.

V japonskej divočine žijú tisícky medveďov ušatých. Vzhľadom na stierajúce sa hranice medzi biotopmi medveďov a obydliami ľudí sa zvýšil počet útokov. Na stretoch sa zrejme podpisuje aj nedostatok potravy, ktorý môže súvisieť s klimatickou zmenou.

Zdroj: SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané