Pokiaľ psa hladíte po hlave alebo ho objímate, prestaňte s tým. Podľa kynológov robíte veľkú chybu

Zdieľať
Pokiaľ psa hladíte po hlave alebo ho objímate
Pokiaľ psa hladíte po hlave alebo ho objímate, prestaňte s tým. Podľa kynológov robíte veľkú chybu Foto: www.freepik.com

Je vám váš psí maznáčik nadovšetko? Tak to by ste mali vedieť, čo psy nemajú naozaj radi u ľudí a čoho je lepšie sa preto vyvarovať!

Ako sa hovorí, pes je najvernejší priateľ človeka. Preto by sme sa mali k svojmu miláčikovi správať čo najlepšie, ako to len ide. Neznamená to však, že by si vás mal obtočiť okolo prsta, morálku psy potrebujú a vyžadujú. Sú však situácie, ktorým je lepšie sa vyhnúť, pretože sa zvieraťu veľmi nepáči. Čo teda psy bytostne neznášajú a možno vám len ticho tolerujú?

Čo psy nemajú radi a čomu sa vyhnúť sa pozrite v tomto YouTube videu na kanáli Doggy Digs:

Prehnané objímanie

Pokiaľ patríte medzi totálnych maznajúcich typov pánov, radšej to s týmto prístupom nepreháňajte. O objímanie za každú cenu totiž psy v skutočnosti nestoja. Naopak nadmiera pozornosti občas škodí. Skôr sa jedná o prejav našej náklonnosti ako potrebu a prirodzený pud zvieraťa. Fyzický kontakt je pre nich určitý prejav dominancie a v prípade, že sa jeden pes utiera o druhého, jedná sa v podstate o to, kto je tu pánom. V ľudskom a príliš pevnom objatí sa pes môže cítiť v ohrození a začne aj vrčať, hoci k vám majú dôveru a iste vás milujú.

Vodítko

Psy naopak občas túžia po pocite voľnosti a slobody, a preto je dobré nechať psa čo najčastejšie bez vodítka. Preto by mal dokonale ovládať chôdzu pri nohe a mať celkovo zvládnutý výcvik. Kým táto situácia nastane, používajte nielen pevné vodítko, ale skúste ho kombinovať s naťahovacím. Nikdy psom opakovane za sebou necukajte, nielenže je mu to nepríjemné, ale mohol by byť agresívny k svojmu okoliu.

pes na vodítku
Pokiaľ psa hladíte po hlave alebo ho objímate, prestaňte. Podľa kynológov robíte obrovskú chybuFoto: www.gettyimages.com

Ťahanie za chvost a packy

Psy vyložene neznášajú, keď ich niekto ťahá za chvost alebo za packy. Často túto situáciu vyvolávajú deti v domnení, že sa budú so psom hrať. Naučte ich, že sa to zvieraťu nepáči a vysvetlite, že si pes zaslúži len jemné a príjemné dotyky.

Čas na zoznámenie

Pokiaľ nastane situácia, kedy sa má pes zoznámiť s novým človekom, k ničomu zviera nenúťte. Nechajte ho využiť jeho vyvinutý čuch, sluch a inštinkt. Nie každý sa mu musí hneď na prvý pohľad páčiť. Zviera sa potrebuje na danú osobu vyladiť. Nielen na jeho energiu, ale aj vôňu, hlas a gestá.

Hladenie po hlave

Hoci to mnohí nevedia, psy nemajú radi, keď sa ich niekto dotýka v oblasti hlavy, a už vôbec nie od vysokej osoby. V tomto prípade sa jedná už o veľkú dôveru. Pokiaľ psa teda chcete pohladiť, vždy najskôr približujte ruku pomaly k ňufáku, aby si vás mohol očuchať. Určite sa ho v tomto momente nedotýkajte ako prvý. Čumáku sa však nedotýkajte, na ten sú psy opatrní. Radšej ho poškrabte najprv pod bradou, to naopak štvornohí miláčikovia milujú.

hra so psom
Pokiaľ psa hladíte po hlave alebo ho objímate, prestaňte. Podľa kynológov robíte obrovskú chybuFoto: www.gettyimages.com

Očný kontakt

Psy sú veľmi citlivé aj na očný kontakt. Pokiaľ dotyčného nepoznajú, doslova sa mu vyhýbajú. Jedná sa o výbavu, ktorú majú psy zo svoriek. Keď je pre nich niekto autoritou, pohľad do očí neurobia. Akonáhle psa naučíte pozerať sa s vami vzájomne do očí, autoritou pre neho nikdy nebudete.

Zdroj: www.neposlusnetlapky.cz, www.zena.aktualne.cz, www.welovegogs.cz

Hladiť psa po hlave?
Hladiť psa po hlave?Foto: www.freepik.com

Hladiť psa po hlave?

Hladiť psa po hlave môže byť pre neho príjemné, ale je dôležité si uvedomiť niekoľko vecí, aby ste zabezpečili, že pes to vníma ako pozitívnu skúsenosť:

  1. Pozorovanie reči tela psa: Predtým, než začnete psa hladiť, sledujte jeho reč tela. Ak pes vykazuje známky nepokoja, strachu alebo nervozity (napríklad sa vyhýba očnému kontaktu, stiahnuté uši, sklonená hlava alebo chvost medzi nohami), je lepšie sa hladenia zdržať.
  2. Prístup z boku: K psovi sa priblížte pomaly a z boku, nie priamo zhora. Približovanie sa zhora môže psa vystrašiť, pretože sa môže cítiť ohrozený.
  3. Začnite jemne: Začnite psa hladiť jemne po bokoch alebo na chrbte, kde je menej citlivý. Ak pes vykazuje pozitívne reakcie (napríklad vrtí chvostom, tlačí sa k vám, alebo sa uvoľní), môžete pokračovať v hladení aj po hlave.
  4. Pozitívne posilnenie: Ak pes prijíma hladenie po hlave dobre, môžete ho odmeniť pochvalou alebo maškrtou, aby si spojil hladenie s pozitívnou skúsenosťou.
  5. Rešpektovanie hraníc: Niektorí psi nemusia mať radi, keď ich niekto hladí po hlave, a je dôležité rešpektovať ich hranice. Ak pes ukazuje akékoľvek známky nepohodlia, prestaňte ho hladiť a nechajte ho na pokoji.

Hladiť psa po hlave môže byť skvelým spôsobom, ako posilniť vzťah medzi vami a vašim domácim miláčikom, pokiaľ to robíte opatrne a s rešpektom k jeho pocitom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané