Pestovanie rajčín bude jednoduchšie. Vďaka týmto typom budete mať väčšiu úrodu

Zdieľať
rajčiny
Pestovanie rajčín bude jednoduchšie. Vďaka týmto typom budete mať väčšiu úrodu Foto: www.freepik.com

Pestovanie paradajok je pre mnohých nielen záhradníckou vášňou, ale aj formou relaxácie, ktorá prináša denný pokrok a radosť z vlastnej práce. Či už ste skúsený záhradník alebo úplný začiatočník, vďaka týmto tipom môžete očakávať bohatú úrodu zdravých a chutných plodov.

Paradajky patria medzi najobľúbenejšie plody v záhradníctve vďaka svojej univerzálnej použiteľnosti v kuchyni a relatívne jednoduchému pestovaniu. Ľudia ich radi pestujú pre ich výnimočnú chuť, ktorú nenájdete v kupovaných paradajkách, ako aj pre ich šťavnatosť a plnú chuť. Paradajky sú tiež bohaté na vitamíny a antioxidanty, ktoré prospievajú nášmu zdraviu.

Okrem toho, záhradkárčenie vrátane pestovania paradajok, poskytuje fyzickú aktivitu, relaxáciu a uspokojenie z práce na čerstvom vzduchu. Pochádzajúce z vlastnej záhrady, tieto plody môžu znížiť náklady na potraviny a umožniť vám kontrolovať spôsob ich pestovania.

Výber odrody a čas výsadby

Kľúčom k úspešnému pestovaniu paradajok je správny výber odrody. Existuje mnoho druhov, vrátane cherry paradajok, beefsteak paradajok alebo paradajok určených na spracovanie. Každá odroda má svoje špecifické požiadavky na pestovanie a odolnosť voči chorobám. Zvoľte odrodu, ktorá najlepšie vyhovuje vašim klimatickým podmienkam a plánovanému využitiu.

Čas výsadby je dôležitý. Paradajky vyžadujú teplé podmienky a mali by byť vysadené po poslednom jarnom mraze. V chladnejších oblastiach je vhodné predpestovať rastliny v interiéri alebo použiť fóliový tunel.

Výber nádoby a pôdy

Pre pestovanie v nádobách je dôležité zvoliť dostatočne veľký kvetináč, ktorý umožní koreňom dostatok priestoru na rast. Minimálna odporúčaná veľkosť pre jednu rastlinu je kvetináč s priemerom aspoň 30 cm. Väčšie nádoby zaručia lepší rast a vyššie výnosy.

Zdravá pôda je základom úspešného pestovania paradajok. Pôda by mala byť bohatá na organické látky s dobrou drenážou. Pred výsadbou zapracujte do pôdy kompost alebo iné organické hnojivo, aby ste zlepšili jej štruktúru a živinovú hodnotu.

rajčiny v kvetináči
Pestovanie rajčín bude jednoduchšie. Vďaka týmto typom budete mať väčšiu úrodu Foto: www.freepik.com

Slnečné svetlo a vzduch

Paradajky potrebujú veľa slnečného svetla, ideálne 6 až 8 hodín priameho slnečného svetla denne. Nedostatok svetla môže viesť k slabým rastlinám a nižšej produkcii plodov. Umiestnite rastliny na miesto, kde dostanú dostatok svetla po väčšinu dňa.

Pre zdravý rast je dôležitá dobrá cirkulácia vzduchu okolo rastlín. To pomáha znižovať riziko chorôb a plesní. Uistite sa, že rastliny nie sú príliš stiesnené a medzi nimi je dostatok priestoru pre prúdenie vzduchu.

Hĺbka výsadby a zalievanie

Pri výsadbe paradajok zasaďte stonky hlboko, aby boli dva až tri listové uzly pod úrovňou pôdy. Tento spôsob výsadby podporuje vývoj silnejšieho koreňového systému a stabilnejšie rastliny.

Paradajky preferujú pravidelné a hlboké zalievanie, čo pomáha udržiavať rovnomernú vlhkosť pôdy. Zalejte priamo pri zemi, aby ste minimalizovali zvlhčenie listov, čo môže viesť k rozvoju chorôb.

Mulčovanie

Mulč pomáha udržiavať vlhkosť v pôde, potláča rast burín a môže chrániť rastliny pred niektorými škodcami. Použite organický mulč ako je slama alebo posekaná tráva, ktorý pri rozklade obohatí pôdu o živiny.

Dostatočné rozostupy a podpora rastlín

Pri výsadbe paradajok je dôležité dodržiavať dostatočné rozostupy. Príliš tesné výsadby vedú k zlej cirkulácii vzduchu a zvyšujú riziko chorôb. Dodržujte odporúčané rozostupy uvedené pre danú odrodu.

Paradajky potrebujú oporu pre správny rast, najmä tie, ktoré majú tendenciu vytvárať dlhé stonky. Použite tyčky, klietky alebo iné konštrukcie, ktoré pomôžu rastlinám udržať sa vo vzpriamenej polohe a zjednodušujú zber.

pestovanie rajčín v skleníku
Pestovanie rajčín bude jednoduchšie. Vďaka týmto typom budete mať väčšiu úrodu Foto: www.freepik.com

Zber a uskladnenie paradajok

Čas zberu závisí od odrody paradajok, ktoré ste si zvolili. Zbierajte plody, keď sú dobre vyvinuté, plne zafarbené a majú hladkú, lesklú, pružnú, ale pevnú šupku. Zrelé paradajky by mali ľahko odpadnúť z rastliny, ak ich treba ťahať, ešte nie sú zrelé.

Nezrelé plody môžete nechať dozrieť v papierovom sáčku pri izbovej teplote. Plne zrelé paradajky uchovávajte v chladničke, ale pred konzumáciou ich vždy nechajte zohriať na izbovú teplotu, aby sa zvýraznila ich chuť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané