Pestovanie muchovníka. Ako pestovať a využiť indiánske čučoriedky?

Zdieľať
muchovník
Pestovanie muchovníka. Ako pestovať a využiť indiánske čučoriedky? Foto: depositphotos.com

Muchovník, známy svojimi krásnymi bielymi alebo ružovými kvetmi na jar a chutnými bobuľami v lete, je ideálnou voľbou pre záhradkárov. Tento univerzálny ker má bohatú históriu a ponúka mnoho výhod nielen pre ľudí, ale aj pre divokú prírodu.

Štíhly kmeň a vzdušné konáre muchovníka vytvárajú nádhernú podívanú, najmä na jar, keď rozkvitajú početné biele alebo ružové kvety. Tieto kvety pripomínajú prírodné konfety. V lete poskytuje muchovník chutné bobule, známe ako indiánske čučoriedky, ktoré obľubujú nielen vtáci, ale aj ľudia.

Jedným z najzaujímavejších aspektov muchovníka (Amelanchier spp.) je jeho rozmanitosť. Tieto dreviny sa vyskytujú v rôznych tvaroch a veľkostiach, od kompaktného muchovníka jelšolistého (Amelanchier alnifolia) až po majestátny muchovník kanadský (Amelanchier canadensis). Pestujú sa ako kríky alebo vo forme viacnásobných kmeňov. V poslednej dobe sa objavili aj menšie kultivary, ktoré sú vhodné do malých záhrad či dokonca sa môžu pestovať v nádobách.

Listy muchovníka sú v lete sviežo zelené, na jeseň sa menia na žiarivé odtiene červenej a oranžovej farby. Muchovníky pochádzajú zo Severnej Ameriky, Európy a Ázie a darí sa im v rôznych klimatických podmienkach. V mnohých domorodých kultúrach má tento strom významné miesto. Často sa používal na liečebné účely a jeho plody sa zbierali pre kulinárske využitie. Domorodí Američania si napríklad cenili plody muchovníka pre ich všestrannosť a pridávali ich do rôznych receptov a bylinných liekov.

Okrem estetického vzhľadu má muchovník aj praktické využitie. Záhradkári ho milujú pre jeho okrasnú hodnotu a schopnosť priťahovať opeľovače. Jeho sladké a šťavnaté bobule sú nielen pochúťkou pre voľne žijúce zvieratá, ale sú jedlé aj pre ľudí. Používajú sa do džemov, koláčov aj na výrobu vína.

Ako a kedy sadiť muchovník

Kontejnerované rastliny muchovníka saďte na jar alebo na jeseň, aby mali čas zakoreniť pred letnými horúčavami. Vyhĺbte jamu dvakrát širšiu ako nádoba a rovnako hlbokú. Prostokorenný stromček môžete tiež dať do pôdy na začiatku jari alebo na jeseň. Vyhĺbte jamu rovnako hlbokú ako korene (ale o niečo širšiu). Po zasadení stromček dôkladne zalejte a potom okolo neho pridajte vrstvu mulču, ktorá pomôže udržať vlhkosť.

Ak sadíte viac rastlín muchovníka, myslite na jeho veľkosť v dospelosti. Medzi jednotlivými rastlinami by mali zostať dostatočné rozstupy, aby slnečné svetlo mohlo prenikať cez listy.

plody muchovníka
Pestovanie muchovníka. Ako pestovať a využiť indiánske čučoriedky? Foto: www.freepik.com

Tipy pre starostlivosť o muchovník

Okrem občasného prerezávania nevyžadujú tieto dreviny veľa starostlivosti. Ako mnoho iných rastlín budú dobre prospievať, ak budú umiestnené vo vhodných podmienkach, čo zahŕňa dobre priepustnú pôdu a primerané množstvo slnečného svetla. Môžete ich sadiť do polotieňa, ale pre tvorbu bobúľ a kvetov potrebujú dostatok svetla, takže ideálne je plné slnko.

Muchovníky sa prispôsobia väčšine pôdnych typov. Najlepšie sa im však darí vo vlhkej, dobre priepustnej pôde, ideálne s hlinitou štruktúrou. Ílovitá pôda zadržiava príliš veľa vlhkosti, čo môže viesť k hnilobe koreňov, takže ak máte tento typ pôdy, pridajte do nej pred výsadbou organickú hmotu a piesok.

Lepšie prospievajú v kyslej pôde, ale znesú aj neutrálne pH. V zásaditých podmienkach môže dôjsť k zosvetleniu alebo vybieleniu listov v dôsledku nedostatku chlorofylu.

Muchovníky prihnojte na jar, keď sa prebúdzajú z vegetačného pokoja. Použite univerzálne NPK hnojivo (napr. 16-16-16).

Zber indiánskych čučoriedok

Ak pestujete muchovníky pre ich čerstvé sladké plody, zbierajte ich, keď sú takmer zrelé, teda niekedy koncom júna alebo v júli. Nevadí, ak ešte nie sú dostatočne sladké, dozrú. Čím tmavšia je farba, tým sú plody zrelšie, a ak ich necháte prezrieť, môžu príliš zmäknúť a ťažko sa zbierajú. Na výrobu džemov či štiav môžete so zberom počkať až do úplnej zrelosti.

Najlepšie sa zbierajú ráno, pretože vplyvom horúceho slnka počas dňa mäknú. Neumyté bobule ihneď uložte do chladničky, kde vydržia aj niekoľko dní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané