Oleander. Ako ho pestovať a ako sa starať o tohto jedovatého krásavca

Zdieľať
oleander
Oleander. Ako ho pestovať a ako sa starať o tohto jedovatého krásavca Foto: www.freepik.com

Oleander (Nerium oleander) je ideálnou voľbou pre vaše slnečné terasy a záhradné zákutia. Tento stredomorský ker je nielen krásny, ale aj nenáročný na starostlivosť, pričom poskytuje kvitnúcu nádheru počas celého leta. Je však potrebné byť opatrný, pretože celý rastlina je jedovatá. V tomto článku sa dozviete, ako sa o oleander správne starať, aby kvitol a prospieval, vrátane tipov na pestovanie, presádzanie a množenie.

Oleander. Krása a jedovatosť na vašej terase

Ak hľadáte rastlinu, ktorá zvládne teplo a suché podmienky, oleander je pre vás ideálnou voľbou. Tento stredomorský ker nepotrebuje veľa starostlivosti a jeho krásne kvety vás budú tešiť celé leto.

Pestovanie oleandra

Oleander (Nerium oleander) je univerzálna rastlina, ktorá znesie aj náročné podmienky ako chudobná pôda, vysoké pH, silné slnečné žiarenie a sucho. Najväčším nepriateľom oleandra je mráz, preto ho v zimných mesiacoch presuňte do teplej garáže alebo na chodbu.

Opatrnosť je na mieste

Oleander je veľmi jedovatý ker. Všetky jeho časti sú toxické a dokonca aj dym z horiaceho oleandra môže byť nebezpečný. Pri práci s touto rastlinou používajte ochranné rukavice a dlhé rukávy, aby ste predišli podráždeniu pokožky alebo alergickým reakciám.

oleandre na záhrade
Oleander. Ako ho pestovať a ako sa starať o tohto jedovatého krásavca Foto: depositphotos.com

Kedy a kde sadiť oleander

Oleander preferuje teplé a slnečné prostredie. Ideálnym miestom pre neho je osvetlené miesto pri dome alebo pri kamennej stene. Pôda by mala byť bohatá na živiny, dobre priepustná a mierne zásaditá (pH 6-7). Pri sadbe použite ťažkú nádobu s otvormi pre odtok vody a pravidelne zalievajte, aby substrát zostal vlhký.

Presádzanie a starostlivosť

Oleander presádzajte na jar, najlepšie v marci alebo začiatkom apríla. Pri presádzaní mierne rozvoľnite korene, aby sa rýchlejšie uchytili v novej pôde. Ak rastlinu na jar nepresádzate, nahraďte vrchných 3-5 cm substrátu čerstvým kompostom. Oleandre zalievajte od jari do jesene, počas zimy zálievku obmedzte.

kvety oleandra
Oleander. Ako ho pestovať a ako sa starať o tohto jedovatého krásavca Foto: depositphotos.com

Rez a množenie oleandra

Oleander nie je nutné pravidelne strihať, no ak chcete udržať jeho optimálnu veľkosť, prerezávajte ho koncom zimy alebo začiatkom jari. Odstráňte odumreté a poškodené výhonky a skráťte odkvitnuté výhonky na polovicu. Množiť ho môžete odrezkami na konci leta alebo zo semien na jeseň.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané