Oleander. Ako ho pestovať a ako sa starať o tohto jedovatého krásavca

Zdieľať
oleander
Oleander. Ako ho pestovať a ako sa starať o tohto jedovatého krásavca Foto: www.freepik.com

Oleander (Nerium oleander) je ideálnou voľbou pre vaše slnečné terasy a záhradné zákutia. Tento stredomorský ker je nielen krásny, ale aj nenáročný na starostlivosť, pričom poskytuje kvitnúcu nádheru počas celého leta. Je však potrebné byť opatrný, pretože celý rastlina je jedovatá. V tomto článku sa dozviete, ako sa o oleander správne starať, aby kvitol a prospieval, vrátane tipov na pestovanie, presádzanie a množenie.

Oleander. Krása a jedovatosť na vašej terase

Ak hľadáte rastlinu, ktorá zvládne teplo a suché podmienky, oleander je pre vás ideálnou voľbou. Tento stredomorský ker nepotrebuje veľa starostlivosti a jeho krásne kvety vás budú tešiť celé leto.

Pestovanie oleandra

Oleander (Nerium oleander) je univerzálna rastlina, ktorá znesie aj náročné podmienky ako chudobná pôda, vysoké pH, silné slnečné žiarenie a sucho. Najväčším nepriateľom oleandra je mráz, preto ho v zimných mesiacoch presuňte do teplej garáže alebo na chodbu.

Opatrnosť je na mieste

Oleander je veľmi jedovatý ker. Všetky jeho časti sú toxické a dokonca aj dym z horiaceho oleandra môže byť nebezpečný. Pri práci s touto rastlinou používajte ochranné rukavice a dlhé rukávy, aby ste predišli podráždeniu pokožky alebo alergickým reakciám.

oleandre na záhrade
Oleander. Ako ho pestovať a ako sa starať o tohto jedovatého krásavca Foto: depositphotos.com

Kedy a kde sadiť oleander

Oleander preferuje teplé a slnečné prostredie. Ideálnym miestom pre neho je osvetlené miesto pri dome alebo pri kamennej stene. Pôda by mala byť bohatá na živiny, dobre priepustná a mierne zásaditá (pH 6-7). Pri sadbe použite ťažkú nádobu s otvormi pre odtok vody a pravidelne zalievajte, aby substrát zostal vlhký.

Presádzanie a starostlivosť

Oleander presádzajte na jar, najlepšie v marci alebo začiatkom apríla. Pri presádzaní mierne rozvoľnite korene, aby sa rýchlejšie uchytili v novej pôde. Ak rastlinu na jar nepresádzate, nahraďte vrchných 3-5 cm substrátu čerstvým kompostom. Oleandre zalievajte od jari do jesene, počas zimy zálievku obmedzte.

kvety oleandra
Oleander. Ako ho pestovať a ako sa starať o tohto jedovatého krásavca Foto: depositphotos.com

Rez a množenie oleandra

Oleander nie je nutné pravidelne strihať, no ak chcete udržať jeho optimálnu veľkosť, prerezávajte ho koncom zimy alebo začiatkom jari. Odstráňte odumreté a poškodené výhonky a skráťte odkvitnuté výhonky na polovicu. Množiť ho môžete odrezkami na konci leta alebo zo semien na jeseň.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané