Odhalenie! Tieto bežné potraviny sú len napodobeniny

Zdieľať
nakupovanie potravín
Odhalenie! Tieto bežné potraviny sú len napodobeniny Foto: www.freepik.com

V moderných obchodoch dnes nájdeme množstvo lacných napodobenín potravín, ktoré však predstavujú riziko pre naše zdravie. Tento článok odhaľuje, ako často sa stretávame s falšovaním potravín, ako sú mliečne výrobky, syry, mäso, údené produkty, kaviár, šľahačka, minerálna voda, korenie a zelenina. Naučte sa, ako rozpoznať falošné potraviny a prečo je dôležité investovať do kvality.

Moderné potraviny. Pravda o napodobeninách na našich pultoch

V časoch socializmu bolo v obchodoch nedostatok mnohých produktov, no dnes sa výrobcovia uchyľujú k lacnejším napodobeninám, aby znížili náklady. Napriek tomu, že tieto produkty sú často označené ako ekonomická voľba, jedinými skutočnými víťazmi sú samotní výrobcovia.

Falošné vysokotučné produkty

Medzi najčastejšie falšované potraviny patria vysokotučné produkty ako kondenzované mlieko. Kvôli zákazu palmového oleja v niektorých krajinách sa výrobcovia uchyľujú k rastlinným tukom. Výsledkom je lacnejšia, no menej kvalitná potravina. Podobný osud postihol aj maslo a drahé syry, ktoré sú často len tieňmi svojich originálov.

mlieko
Odhalenie! Tieto bežné potraviny sú len napodobeniny Foto: depositphotos.com

Údené potraviny a ich nebezpečenstvá

Údené ryby a mäso, aj keď chutné, môžu byť nebezpečné kvôli použití chemického „tekutého dymu“. Tento proces je rýchlejší a lacnejší, ale môže spôsobiť zdravotné problémy ako otravy či alergie.

Falošný kaviár

Kaviár je často falšovaný, a to nielen v našich končinách, ale aj vo svete. Napodobeniny z rybacieho bujónu a želatíny sú ťažko rozoznateľné od pravej ikry. Dokonca aj kaviár v sushi môže byť podvodný, pričom namiesto letiacich rýb sa často používa lacnejší druh.

Šľahačka a jej tajomstvá

Šľahačka je ďalším príkladom potraviny, kde sa skutočný obsah líši od toho, čo očakávame. Náhrady založené na kukuričnom sirupe a kokosovom oleji sú často predávané ako pravá šľahačka, hoci sú to len lacné napodobeniny.

minerálna voda
Odhalenie! Tieto bežné potraviny sú len napodobeniny Foto: www.freepik.com

Minerálna voda

Aj keď by minerálna voda mala obsahovať množstvo prospešných minerálov, často sa stretávame len s obyčajnou sýtenou vodou z kohútika. Falošné značky môžu byť dokonca nebezpečné pre zdravie.

Podvodné koreniny a zelenina

Koreniny ako škorica sú často nahrádzané lacnejšími alternatívami, ktoré nemajú rovnaké vlastnosti. Podobne je na tom aj zelený hrášok, ktorý môže byť nahradený farebnými sójovými bôbmi. Preto je dôležité nakupovať potraviny od overených výrobcov a čítať etikety.

Ochrana vášho zdravia

Znížením kvality a bezpečnosti potravín výrobcovia riskujú naše zdravie. Preto je dôležité kupovať len produkty, v ktorých máme plnú dôveru. Nešetrite na svojom zdraví, lebo následky môžu byť nákladné a nepríjemné.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané