Obľúbený krušpán na našich záhradách. Ako ho ochrániť proti škodcami?

Zdieľať
krušpán
Obľúbený krušpán na našich záhradách. Ako ho ochrániť proti škodcami? Foto: depositphotos.com

Buxus alebo krušpán je populárny okrasný ker, ktorý sa často stretáva so škodcami. Prečítajte si, ako efektívne chrániť túto krásnu rastlinu pred najčastejšími škodcami a zabezpečiť jej zdravý rast. V článku nájdete praktické tipy na ekologické riešenia a preventívne opatrenia.

Ako chrániť buxus pred škodcami: Účinné tipy pre zdravý rast

Buxus, je jedným z najobľúbenejších okrasných kríkov v slovenských záhradách. Hoci je nenáročný na starostlivosť a môže rásť vonku počas celého roka, často ho napádajú rôzni škodcovia, ktorí môžu rastlinu vážne poškodiť. Ako zabezpečiť, aby buxus prosperoval a bol zdravý?

Hlavní škodcovia buxusu

Vijačka krušpánová

mera krušpánová
Obľúbený krušpán na našich záhradách. Ako ho ochrániť proti škodcami? Foto: depositphotos.com

Jedným z najväčších nepriateľov buxusu je Vijačka krušpánová. Tieto húsenice každoročne spôsobujú značné škody tým, že konzumujú veľké množstvo listov, čo môže viesť k tomu, že z rastliny zostane len holá kostra. Vijačka krušpánová pochádza z východnej Ázie a do Európy sa dostala cez medzinárodný obchod s buxusmi.

Húsenica vijačky dorastá do veľkosti až 4 cm, má čiernu hlavu a žlté telo, ktoré sa postupne mení na zelené s čiernymi pruhmi a dvoma pármi čiernych bradaviek na chrbte. Tento škodca je aktívny od marca do októbra. Motýľ kladie vajíčka na listy buxusu, z ktorých sa vyliahnu mladé húsenice, ktoré rastlinu opletú pavučinou, čo je viditeľným znakom napadnutia.

Mera krušpánová

mera krušpánová
Obľúbený krušpán na našich záhradách. Ako ho ochrániť proti škodcami? Foto: depositphotos.com

Ďalším škodcom je mera krušpánová, malý hmyz z čeľade merovitých, ktorý miluje buxusy a saje z nich šťavu. Ak je napadnutie silné, ker sa stáva oslabeným a menej odolným voči iným škodcom a chorobám. Mery poškodzujú buxus aj svojou sladkou, lepivou medovicou, ktorá láka mravce a osy a môže spôsobiť vznik hubových ochorení.

Vošky, ako prenášači choroboplodných zárodkov, môžu výrazne oslabiť buxus. Poškodené listy žltnú a postupne opadávajú, čím sa znižuje schopnosť fotosyntézy. Larvy mery sa ukrývajú v guľovitých hálkach o veľkosti 1 až 2 cm.

Ako bojovať proti škodcom?

Existuje niekoľko ekologických spôsobov, ako sa zbaviť škodcov buxusu. Dôležité je zasiahnuť čo najskôr po ich objavení. Pravidelné strihanie buxusu je vynikajúcou prevenciou. Ak už rastlina vykazuje známky napadnutia, odstrihnite všetky napadnuté vetvičky a listy a spáľte ich, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu lariev. Pravidelný postrek závlahovou hadicou môže tiež pomôcť.

Aby ste zabránili ďalšiemu napadnutiu, pripravte si vedro s čistou vodou a druhé so zmesou teplej vody a rozpusteného mydla. Najprv aplikujte mydlovú zmes pomocou postrekovača na buxus a potom ju opláchnite čistou vodou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané