Objavte tajné triky gazdiniek, ako upratať dom rýchlejšie

Zdieľať
upratovanie
Objavte tajné triky gazdiniek, ako upratať dom rýchlejšie Foto: depositphotos.com

Viete si predstaviť, že by upratovanie veľkého rodinného domu bolo zábavou? Moja mama dokázala nemožné vďaka metódam od Rebeccy Reeds a jej „umeniu poriadku“. V tomto článku sa podelím o jej tipy a triky, ktoré zmenili náš domov na oázu pokoja a poriadku.

Ako si zamilovať upratovanie a zvládať ho rýchlejšie? Triky od skúsených domácich gazdiniek

Od chvíle, keď sme sa s mamou presťahovali do nového domu, sa pre mňa upratovanie stalo nočnou morou. Upratovať veľký rodinný dom nie je to isté ako udržiavať čistotu v dvojizbovom byte. Navyše, na tak veľkej ploche sa hromadí obrovské množstvo vecí. V minulosti som nedokázala udržiavať všetko čisté, a preto sa mi život v prenajatom byte počas štúdií zdal ako raj.

Roky plynuli, mama odišla do dôchodku, a my so sestrou sme k nej pravidelne chodili „na poriadky“. Boli sme prekvapené, keď sme pri poslednej návšteve zistili, že všetko je čisté a na svojom mieste. Zistili sme, že mama našla nový koníček – metódu konmari.

Ako sa zamilovať do upratovania rodinného domu?

Je ťažké uveriť, že upratovanie dvojposchodového domu môže byť radosťou. Moju mamu však zaujala metóda konmari, ktorú vytvorila Marie Kondo. Táto japonská umelkyňa poriadku napísala knihu „Magické upratovanie“, ktorá sa stala základom úspešného seriálu na Netflixe. Mame však viac vyhovoval prístup Rebeccy Reeds.

Rebecca Reeds verí, že naše okolie vytvára určité vibrácie. Chaoticky rozhádzané veci a špina vibrujú na nízkych frekvenciách, čo nás uvádza do depresie. Naopak, jednoduchosť a čistota nás inšpirujú k dobrým skutkom. Aby sme dosiahli harmóniu so svojím domovom, autorka odporúča tri kroky: odstránenie, triedenie a organizáciu.

utieranie prachu
Objavte tajné triky gazdiniek, ako upratať dom rýchlejšie Foto: depositphotos.com

Čistka priestoru: Ako upratovať rodinný dom?

Upratovanie začína odstraňovaním nepotrebných vecí, čo je najťažšie. Moja mama mala vždy problém rozlúčiť sa so starými fotorámikmi, sušenými kvetmi a prasknutými taniermi. Zbierala tieto veci roky, až ich bolo príliš.

Mama začala miestnosti prechádzať jednu po druhej, zbierať predmety do stredu a postupne ich triediť. Najprv odkladala potrebné a cenné veci, potom tie, ktoré sa dajú vyhodiť alebo darovať. Nakoniec zostali veci, ktoré síce nie sú potrebné, ale ani dostatočne opotrebované na vyhodenie. Tieto veci uložila do krabíc a odložila na skriňu.

Každých pár mesiacov tieto krabice pretriedila a zistila, že väčšinu z tých vecí ani nepotrebovala. Uvedomila si, že sa bez nich zaobíde.

Rebecca Reeds v knihe „Ideálny poriadok“ píše, že nie je potrebné veci vyhadzovať. Niekedy stačí ich opraviť alebo vylepšiť. Často je nám lenivé vrátiť veci do použiteľného stavu, a tak ich zhromažďujeme.

upratovanie šatníka
Objavte tajné triky gazdiniek, ako upratať dom rýchlejšie Foto: www.freepik.com

Organizácia priestoru: Ako správne skladovať veci

Správne skladovanie vecí začína organizáciou úložných priestorov. V priemernom šatníku by malo byť až 30 vešiakov, aby každý kus odevu mal svoje miesto. Mama si kúpila aj rôzne krabice – na spodnú bielizeň, na drobnosti ako hrebene a sponky, na uteráky a dokonca aj na časopisy.

V kuchyni použila priehľadné nádoby na sypké potraviny a korenie umiestnila do pekných nádobiek. Plastové sáčky a roztrhané obaly zmizli, a potraviny tak vydržali dlhšie.

Pravidelnosť upratovania: Kedy robiť generálne upratovanie

Základným pravidlom metódy Rebeccy Reeds je pravidelnosť. Každý predmet má svoj sezónny čas, a tak zimné oblečenie ide do čistenia na jar, a svetre na zadné police. Generálne upratovanie by sa malo konať raz za kvartál – každé tri mesiace je potrebné všetky krabice pretrieť a skontrolovať.

Existuje mnoho metód, ako udržať dom čistý, od Marie Kondo po FlyLady od Marly Scilly. Každý z týchto prístupov má svoje užitočné rady. Sme so sestrou hrdé na mamu, že našla harmóniu s domovom, a rady si požičiavame jej tipy na udržiavanie čistoty.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané