Objavili ste žlté listy na rajčinách? Možno máte tohto škodcu na záhrade

Zdieľať
pestovanie rajčín
Objavili ste žlté listy na rajčinách? Možno máte tohto škodcu na záhrade Foto: www.freepik.com

Ak si na svojich rajčinách všimnete žlté listy so zelenými žilkami, okamžite konajte! Pravdepodobne sa jedná o napadnutie roztočom chmeľovým. Tento škodec môže vážne ohroziť vašu úrodu, no dobrou správou je, že proti nej môžete bojovať aj bez použitia chémie. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako ho rozpoznať a účinne sa ho zbaviť.

Žltnutie listov rajčín môže mať rôzne príčiny, od nesprávnej zálievky, cez nedostatok živín, až po napadnutie škodcami, akou je napríklad roztočec chmeľový. Naučme sa ho rozpoznať a čo najefektívnejšie proti nemu bojovať.

Roztočca je ľahké prehliadnuť

Roztočec chmeľový je drobný roztoč, ktorý sa ľahko prehliadne. Väčšina záhradkárov si jeho prítomnosť všimne až vtedy, keď sa na listoch objavia prvé žlté škvrnky. Tie sa neskôr zlievajú do väčších plôch, čo signalizuje vážny problém. Žijú na spodnej strane listov, kde si vytvárajú jemné pavučinky, ktoré sú viditeľné voľným okom. Ak na nich nájdete drobné, približne pol milimetra veľké roztoče, je čas zasiahnuť!

Chemické alebo prírodné riešenie?

Najjednoduchším riešením je použitie chemických prípravkov, no naozaj chcete ošetrovať svoje domáce rajčiny chémiou? Roztočce možno účinne eliminovať aj prírodnými metódami. Ak máte len pár rastlín, môžete listy dôkladne utrieť. Potom použite silnejší prúd vody, ktorý zmyje zvyšných škodcov. Po niekoľkých dňoch skontrolujte účinnosť zásahu.

roztočec chmeľový na rastline
Objavili ste žlté listy na rajčinách? Možno máte tohto škodcu na záhrade Foto: depositphotos.com

Cesnak je účinný bojovník

Ak chcete mať istotu, že sa roztočce nevrátia, alebo ak pestujete väčšie množstvo rajčín, môžete využiť prírodný obranný prostriedok vo forme cesnakovo-cibuľového extraktu. Tento roztok si pripravíte doma jednoducho – rozmixujte niekoľko strúčikov cesnaku a jednu cibuľu v troche vody. Roztok zrieďte, preceďte cez jemné sítko a aplikujte na rastliny pomocou postrekovača. Na liter postreku postačia tri strúčiky cesnaku a jedna stredne veľká cibuľa.

Umyte rajčiny mydlom

Podobne ako cesnak, účinkuje aj mydlo. Roztok z dvoch lyžíc tekutého mydla a jedného litra vody, aplikovaný hlavne na spodné strany listov, spoľahlivo zabije roztoče. Po daždi je však potrebné kúru opakovať, pretože dážď môže listy opláchnuť a roztočce sa môžu vrátiť.

Pozvite na záhradu prirodzených nepriateľov roztočca

Ak chcete škodcov odstrániť prirodzeným a estetickým spôsobom, vytvorte na záhrade prostredie pre ich prirodzených nepriateľov, napríklad lienky. Tieto chrobáky radi vidíme v záhrade, pretože nám pomáhajú bojovať proti škodcom. Stačí, ak blízko rajčín vysadíte rastliny, ktoré lienky milujú, ako je kôpor, fenikel a ďalšie mrkvovité rastliny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané