Nevyhovujúci výrobok: Mleté bravčové mäso! Salmonela bola zistená v Supermarkete TESCO

Zdieľať
TESCO

Zistili ste niekedy niečo prekvapujúce vo vašich bežných potravinách? Vo vzorke mletého bravčového mäsa zakúpeného v Rimavskej Sobote bola nedávno odhalená prítomnosť nebezpečného patogénu, Salmonelly Agona. Tento nález vyvoláva otázky o bezpečnosti potravín, ktoré denne konzumujeme.

V článku sa podrobnejšie zameriame na nedávnu udalosť, ktorá sa odohrala v supermarkete TESCO v Rimavskej Sobote, kde úradná kontrola potravín odhalila v mletom bravčovom mäse prítomnosť Salmonelly Agona. Konkrétne ide o mäso s 20% obsahom tuku, vážiace 0,5 kg, so šaržou 420331103A a dátumom spotreby 28.11.2023, ktorého výrobcom je poľská firma Hilton Foods Ltd.

Tento prípad je závažný nielen pre samotný nález, ale aj preto, že výrobok pochádzal z Poľska a bol už po dátume spotreby. Čo to znamená pre bezpečnosť a kontrolu potravín na našom trhu? Ako môžeme ako spotrebitelia chrániť seba a svoje rodiny pred podobnými rizikami?

V článku sa tiež pozrieme na to, aké opatrenia boli prijaté po odhalení tohto nálezu a ako sa podobným situáciám dá v budúcnosti predchádzať.

Zistenia ŠVPS SR:

Nevyhovujúci výrobok Mleté bravčové mäso PL24770305WE

Výrobok

  • Mleté bravčové mäso 20% tuku 0,5kg
  • šarža 420331103A
  • DS 28.11.2023
  • krajina pôvodu Poľsko
  • výrobca Hilton Foods Ltd. SP z.o.o., Strefowa 31, 43-100 Tychy, schvaľovacie číslo PL24770305WE, Poľsko

Zistenie

Vo vyšetrovanej vzorke bola zistená prítomnosť Salmonella Agona.

Predmetný výrobok bol dodaný z Poľska. Výrobok je už po dátume spotreby, na trhu sa už nenachádza.

Mleté bravčové mäso
Mleté bravčové mäso Foto: svps.sk

Zdroj: svps.sk

Salmonela

Salmonela
Salmonela Foto: www.freepik.com

Salmonela je rod bakterií, ktorý patrí do rodiny Enterobacteriaceae. Tieto bakterie sú známe predovšetkým ako pôvodcovia potravinových otráv a infekcií u ľudí a zvierat. Salmonelóza, choroba spôsobená salmonelou, sa zvyčajne prejavuje ako gastroenteritída, čo je zápal žalúdka a čriev.

Infekcia salmonelou sa obvykle prenáša konzumáciou kontaminovaných potravín alebo vodou, najčastejšie prostredníctvom mäsa, vajec, mliečnych výrobkov alebo ich nevhodnou manipuláciou pri príprave. Salmonela môže byť prítomná aj na povrchu ovocia a zeleniny, ktorá bola kontaminovaná fekáliami infikovaných zvierat alebo prostredníctvom kontaminovanej pôdy alebo vody.

Príznaky salmonelózy sa zvyčajne objavujú 12 až 72 hodín po požití infikovanej potraviny a môžu zahŕňať bolesti brucha, hnačku, horúčku a zimnicu. Väčšina prípadov je samoliečiteľná a symptómy obvykle ustúpia do 4 až 7 dní. Vo vážnejších prípadoch alebo u ľudí so zníženou imunitou môže byť potrebná lekárska pomoc a antibiotická liečba.

Prevencia infekcie salmonelou zahŕňa dôkladné varenie a správnu manipuláciu s potravinami, najmä s mäsom a vajcami, ako aj dodržiavanie dobrých hygienických návykov pri manipulácii s potravinami. Dôležité je aj umývanie rúk po kontakte so zvieratami alebo ich výkalmi a po použití toalety.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané