Neveríte, ako ľahko vyčistiť príbor? Tento zázračný roztok vás prekvapí

Zdieľať
príbor
Neveríte, ako ľahko vyčistiť príbor? Tento zázračný roztok vás prekvapí Foto: www.freepik.com

Ak máte rodinu, určite poznáte problém so špinavými lyžicami a vidličkami. Je to ešte náročnejšie, ak vám s umývaním pomáha vaše dieťa alebo manžel (ktorý je v podstate tiež len veľké dieťa). Čím viac sa snažia, tým častejšie budete musieť vaše príborové náčinie drhnúť. Nepomôže obviňovať ich, pretože by sa mohli uraziť a úplne prestať pomáhať. Namiesto toho skúste tento jednoduchý trik, ako vyčistiť lyžice bez veľkej námahy.

Chcete, aby vaše príborové náčinie opäť žiarilo ako nové? Pozrite sa na tento jednoduchý a efektívny trik, ktorý vám ušetrí čas a námahu. V článku nájdete podrobný návod a užitočné tipy, ktoré vám pomôžu udržať vaše kuchynské náčinie v skvelom stave.

Ako vyčistiť lyžice a vidličky pomocou domácich prostriedkov a chémie?

Umývanie príborov môže byť vykonané pomocou domácich prostriedkov alebo chemikálií. Je dôležité si však uvedomiť, z akého materiálu je vaše príborové náčinie vyrobené a roztriediť ich podľa toho. Niektoré materiály sú citlivé na abrazívne prostriedky a mohli by sa poškodiť.

umývanie príboru
Neveríte, ako ľahko vyčistiť príbor? Tento zázračný roztok vás prekvapí Foto: depositphotos.com

Domáce čistiace prostriedky

Na čistenie príborov môžete použiť bežne dostupné domáce prostriedky ako sódu bikarbónu, horčičný prášok, citrónovú šťavu, ocot, vodku, soľ, zubný prášok alebo mydlo. Jeden z univerzálnych roztokov, ktorý môžete použiť, je zmes dvoch litrov vriacej vody, 50 gramov mydla a dvoch lyžíc horčičného prášku. Tento roztok je vhodný na namáčanie príborov na hodinu alebo dlhšie.

Chemické čistiace prostriedky

V obchodoch nájdete množstvo špeciálnych čistiacich prostriedkov. Pri ich výbere sa riaďte svojim rozpočtom a preferenciami. Najlepšie je postupovať podľa návodu na obale. Ak však pred namáčaním v horúcej vode pridáte daný prostriedok, nečistoty sa uvoľnia oveľa ľahšie.

Ako vyčistiť príborové náčinie horúcim roztokom?

Príbory z nerezovej ocele a hliníka môžete jednoducho vyčistiť po namočení v horúcom roztoku. Na prípravu roztoku potrebujete 2 litre vriacej vody, 2 lyžice sódy a soli, a 1 lyžicu citrónovej kyseliny. Príbory nechajte v roztoku aspoň 30 minút na miernom ohni. Namiesto citrónovej kyseliny môžete použiť ocot alebo citrónovú šťavu.

Čistenie príborov zo striebra a melchioru

Na čistenie príborov zo striebra a melchioru použite nasledujúci trik: na dno nádoby položte alobal, pridajte 2 lyžice sódy, 1 liter vriacej vody a vložte príbory na 5 minút. Potom ich opláchnite pod tečúcou vodou. Zvyšky nečistôt môžete odstrániť zubným práškom a mäkkou kefkou.

príborník
Neveríte, ako ľahko vyčistiť príbor? Tento zázračný roztok vás prekvapí Foto: www.freepik.com

Dôležité tipy na údržbu príborov

Po umytí príbory dôkladne osušte uterákom alebo utierkou, aby na nich nezostali škvrny a zachovali si svoj lesk. Príbory zo striebra a melchioru skladujte v špeciálnej krabici, aby ste predišli ich oxidácii.

Tipy od babičky

Moja babička mala jednoduchý trik: príbory namočila do odvaru zo zemiakov a potom ich vyčistila handričkou. Najlepšie fungoval odvar z mladých zemiakov. Príbory zo striebra namočila do teplej srvátky alebo vody, v ktorej varila vajcia. Po tomto postupe príbory opäť žiarili ako nové. V detstve som jej s tým pomáhala, oplachovala ich pod tečúcou vodou a sušila uterákom.

Zdroj: takprosto.cc

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčané