Neuveríte, čo sa stane, keď zjete denne jeden strúčik cesnaku

Zdieľať
cesnak
Neuveríte, čo sa stane, keď zjete denne jeden strúčik cesnaku Foto: www.freepik.com

Čo sa stane, ak každý deň zjete jeden strúčik cesnaku? Tento malý, ale silný prírodný liek, ktorý používali už starí Egypťania a rímski vojaci, môže priniesť mnoho zdravotných výhod. Od posilnenia imunitného systému až po zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení. Poďme sa pozrieť, prečo je dobré zaradiť čerstvý cesnak do vašej dennej stravy.

Čo sa stane, keď zjete denne jeden strúčik cesnaku?

Ak každý deň zjete jeden strúčik cesnaku, určite budete mať postarané o zápach z úst. Ale nechajme sarkazmus stranou a pozrime sa na dôvody, prečo je to dobrý nápad. Nie teda kvôli zápachu, ale kvôli konzumácii jedného strúčika čerstvého cesnaku.

Cesnak obľubovali už starí Egypťania a rímski vojaci

Je už dlho známe, že cesnak je mimoriadne zdravý. Používa sa po celom svete už minimálne 5000 rokov. Starovekí Egypťania ho pridávali do jedál, ale tiež ho využívali na liečenie zápalov či kardiovaskulárnych ochorení. Grécki a rímski vojaci ho poznali veľmi dobre. Jedli ho pred bitkami, nielen na odvahu, ale aj na zlepšenie výdrže a odolnosti.

Dnes sa cesnak bežne konzumuje tepelne upravený, zatiaľ čo čerstvý ponúka mnohé takmer zázračné účinky. Viete, aké sú to?

jedenie cesnaku
Neuveríte, čo sa stane, keď zjete denne jeden strúčik cesnaku Foto: depositphotos.com

Zdravie ukryté v strúčiku cesnaku

Olúpaný cesnak už máme, poďme sa pozrieť, prečo ho vlastne jesť. Nie je prekvapením, že cesnak je nesmierne zdravý. Keby ho bolo možné konzumovať bez zápachu a štipľavej chuti, asi by nám to pripadalo lepšie, ale práve tieto nepríjemné látky dodávajú cesnaku jeho zázračné schopnosti liečiť a prospievať zdraviu.

Cesnak obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré prospievajú celému kardiovaskulárnemu systému. Tým redukuje cholesterol a následne znižuje riziko vzniku aterosklerózy, vysokého krvného tlaku či cukrovky. Blahodarne pôsobí na celé telo tým, že redukuje výskyt takých život ohrozujúcich príhod ako je srdcový infarkt alebo mŕtvica.

Čo hovoria o cesnaku odborníci?

Mnohé štúdie poukazujú na to, že cesnak má významné protirakovinové účinky. Napríklad štúdia s názvom „Účinky liečby Helicobacter pylori a suplementácie vitamínmi a cesnakom na výskyt a úmrtnosť na rakovinu žalúdka: Sledovanie randomizovanej intervenčnej štúdie“, publikovaná v odbornom časopise The BMJ v roku 2019, naznačuje značný potenciál cesnaku v prevencii rakoviny.

Ako cesnak posilňuje obranyschopnosť organizmu potvrdila aj štúdia z roku 2021 s názvom „Účinky dvadsiatich štyroch živín a fytonutrientov na funkciu imunitného systému a zápal: Prehľadový článok o účinkoch na imunitný systém“, publikovaná na PubMed Central. Cesnak môže dráždiť tráviaci trakt, no zároveň je prebiotikom, teda potravou pre probiotické kultúry, ktoré sú pre zdravie organizmu nesmierne dôležité.

Čo sa teda stane, ak budete denne jesť cesnak? V každom prípade podporíte zdravie celého organizmu, najmä kardiovaskulárneho systému. Preventívne znížite riziko zápalov a posilníte imunitu. Cesnak si svoje miesto v jedálničku určite zaslúži. Ak je to možné, občas si doprajte aj čerstvý.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané